fbpx

Zveřejněno: 12. 4. 2017

Kdo rád sportuje, má doma určitě alespoň jeden kousek funkčního oblečení. A víme, jaké má benefity. Teď je můžete dopřát i svým nejmenším. Na trhu jsou hned tři materiály, ve kterých jim bude líp než v bavlnce. 

V současné době je velkým trendem nošení miminek a batolat v šátku nebo ergonomickém nosítku. Při nošení je ale důležité dbát na to, aby se miminko nepřehřívalo. I to umí tyto materiály zajistit na jedničku. 

Merino –vlna ze šlechtěných ovcí

Jedná se o vlnu ze speciálně vyšlechtěných ovcí, které žijí v Austrálii a na Novém Zélandu. Tato vlna je mnohem jemnější než klasická vlna, je prodyšnější a více izoluje. Termoregulační vlastnosti merina jsou dány vřetenovitými buňkami, ze kterých se duté vlákno skládá. Díky své speciální struktuře má merino samočistící efekt, na rozdíl od syntetických vláken je prodyšné. Oblečení z této vlny hřeje, i když je vlhké, umí od těla odvádět pot ve formě páry. Pro miminka se z vlny merino šíjí hlavně body, kukly, svetříky, nákrčníky a čepice. Pořizovací cena je sice oproti klasickému bavlněnému oblečení vysoká, ale určitě je to investice, která se vyplatí. 

shutterstock 365727632

Ovce merino jsou huňaté, přesto se nepřehřejí. Tyto vlastnosti si vlna uchovává i po jejím zpracování.

Bambus – není jenom pro pandy

Bambus je rostlina s několika užitečnými vlastnostmi – absorbuje, odvádí pot, je antibakteriální. Bambusové oblečení působí na první dotyk chladivým dojmem, hodí se tak hlavně do teplejšího prostředí. Stejně tak jako vlna merino má bambus termoregulační vlastnosti. Oproti bavlně dovede odvést tři až čtyřikrát více vlhkosti. Díky duté struktuře vlákna je bambusové oblečení dobře prodyšné. Z bambusu se šijí cenově dostupná dětská body, která jsou krásně jemná na dotek. Bambus je velmi ekologický materiál – rychle roste, dovede přirůst i několik desítek centimetrů za den.

shutterstock 97351409

Bambus velmi rychle roste – jedná se určitě o materiál budoucnosti.

Outlast - dítě kosmonaut

Outlast je materiál se skvělými termoregulačními vlastnostmi. V oděvním průmyslu je velmi rozšířený, byl ale vyvinut pro kosmonautiku. Původně se z něj šily rukavice pro kosmonauty, dnes se z něj šijí dětská body, čepice nebo třeba overaly a zavinovačky. Zjednodušeně řečeno funguje princip outlastového oblečení takto: bavlněná látka obsahuje kapsle s mikročásticemi PCM (phase change materials), které podle vnějších podmínek mění své skupenství – tím lidské tělo podle potřeby buď ochlazují, nebo ohřívají. Akumulovat nebo uvolňovat teplo umí tento materiál opakovaně. Dovede omezit pocení až o 40 %.

Pořizovací cena funkčního oblečení je bezesporu vyšší, než je u oblečení pro miminka obvyklé, jeho vlastnosti jsou ale nepřekonatelné. Je důležité se o něj dobře starat a věnovat mu péči přesně podle instrukcí od výrobce. Pak dovede posloužit i více dětem po sobě.

Čtěte také:

Děti obklopené plasty

Volná výchova není rozmazlování

Modré děti. Kdo jsou a s čím přišly na tento svět

Tak trochu jiná školka. Víte, kam posíláte své dítě? 

 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...