fbpx
Zveřejněno: 10. 1. 2017

Cihla není to jediné, co může stát základem nového domu. Michael Reynolds, americký architekt, který se rozhodl navrhovat a následně stavět projekty pouze z nepotřebného materiálu, který přitěžuje životnímu prostředí, pro své základy využívá například staré pneu i láhve od piva.

Jeho projekty jsou natolik známé, že už je léta znám jako „architekt odpadu“. Cesta, jak přesvědčit úřady sice byla komplikovaná a zdlouhavá, avšak úspěšně dokončená a tak už třicet let staví domy disponující vlastním zdrojem energie, vody i tepla.

Jak postavit s prázdnou kapsou

maxresdefault
Domy, které Michael tvoří, mají sice netypický vzhled, který mu předurčuje postavení a zapojení prvků tak, aby byl schopný pokrýt potřeby obyvatelů sám, ale dají se postavit doslova s pár stovkami v kapse. To nejdražší, co na domě totiž je, materiál, je zdarma a vzhledem k tomu, že se zemědomy chce naučit stavět co nejvíce lidí po celém světě, není nouze ani o pracovní sílu.

Stavební materiál je získáván recipročně. Michael Reynolds má již nakontakované celé sítě pneu servisů a spaloven. Darovat mu odpad je pro ně jednodušší. Jinak by jej museli zlikvidovat na vlastní náklady a se značnou ekologickou zátěží. Z pneumatik jsou stavěné severní zdi budovy. Každá pneumatika se zafixuje hlínou, která se zatlouká klíny. Systém je prý stejně stabilní jako cihlové základy. K jihu se pak obracejí prosklené stěny. Slunce, které je vyhřívá, je pak hlavním „dodavatelem“ tepla. No a pokud by vám bylo teplo, dům je obohacen o systém ventilací, kterým si můžete teplotu regulovat.

Energie se „dobíjí“

tire walls12

Předpokladem pro to, aby měl dům dostatek vody, je vytvořit tisícilitrové rezervoáry. Sběrné jímky shromažďují dešťovou vodu i zimní sněhovou nadílku. Ta je potom rozvedena do dvou operačních sítí – užitkovou a pitnou vodu. Voda, která se využívá k pití a vaření, je naprosto nezávadná. Sám Reynolds s nadsázkou říká: "Je čistší než ta, která je v klasickém řádu. Je totiž čištěna biologicky systémem anaerobních bakterií". 

Elektřinu a horkou vodu zajišťuje systém solárních panelů a turbín. Na nich zajímavý fakt, že energie je shromažďována do baterií, které pak umožňují uživateli využívat kontrolované množství a dle potřeby. 

Éra zemědomů

Zemědomy jsou po všech stránkách výhodné. Nesporným faktem je, že by jejich výstavba i u nás vyřešila mnoho ekologických otázek likvidace odpadu a zajistila bydlení tam, kde se ho nedostává. Život v zemědomě by vyšlo uživatele na částku okolo 1000 korun ročně. Na druhé straně zde stojí nepochopení ze strany legislativy.

V Evropě bohužel není jednoduché sehnat povolení pro stavby tohoto druhu a pokud ano, pak jen s jistým omezením, jako je například centrální napojení na rozvodovou síť.  

Foto: Pinterest

Galerie

Tipy redakce

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.