fbpx

Zujte boty a dejte si vitamin G! Spojení se zemí má zásadní vliv na naše zdraví 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Výsledky posledních výzkumů jsou jasné. To, jestli jste v přímém propojení se zemí, může mít zásadní vliv na vaši energii, spánek, náladu, ale také na úroveň bolestí, imunity a celkového zdraví vašeho organismu

Zveřejněno: 13. 10. 2022

Fyzioložka Laura Koniverová byla podobně jako mnoho dalších matek, jejichž dítě trpí kolikou, ochotná udělat pro jeho zdraví cokoli. Doporučená léčba ani rady pediatra však bohužel nezabíraly. Co naopak fungovalo, byly procházky po zahradě. „Jediná chvíle, kdy se mi dceru podařilo utišit, byla, když jsem s ní stála venku na trávě. Ale bez bot,“ popisuje lékařka. Právě takto, prostřednictvím vlastní zkušenosti, objevila tato mladá žena earthing nebo grounding, v češtině uzemňování. Jde o metodu tak jednoduchou, že zprávy o jejích účincích vyvolávají přirozeně pochyby. Avšak jen do té doby, dokud je sami neprožijete.

V americkém dokumentu Earthing: The Remarkable Science of Grounding sdílí své zkušenosti s groundingem i mnoho dalších lidí. Mezi nimi například i Richard Kotz, vědec ze Severoamerické vědecké společnosti. Jeho matka po svých osmdesátých narozeninách onemocněla artrózou a on věděl, že vzhledem k jejímu velmi pokročilému věku nebude klasická léčba dlouhodobě možná. Začal tedy hledat varianty, až nakonec narazil právě na tuto metodu.

Ze začátku byl skeptický, nicméně pozitivní výsledky se dostavily velmi rychle a symptomy nemoci stále polevovaly. „Nyní je mé matce 94 let, žije naprosto aktivní život, kraluje svému domu a několikrát týdně hraje tenis. Tohle je ten největší zdravotní pokrok, který jsem za padesát let své lékařské kariéry a po třiceti letech práce ve zdravotnických zařízeních viděl. Jen těžko bych věřil tomu, že se jedná o placebo,“ říká Kotz.

Nedostatek vitaminu G

Když nejde o placebo, o co tedy? Nejnovější výzkumy ukazují, že země nám kromě vody a výživy dává i něco dalšího. Při přímém kontaktu holé kůže se zemským povrchem konkrétně přijímáme obrovské množství volných elektronů, kterým se někdy příznačně říká vitamin G (G jako ground, tedy země). A protože se naše tělo skládá převážně z vody a minerálů, dokáže tyto elektrony skvěle vodit. Tedy za předpokladu, že jim nic nebrání. Tyto elektrony poté působí jako přírodní antioxidanty, které známe například z ovoce a zeleniny.

Jak víme, tyto látky pomáhají v těle neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou vést k zánětům, nemocem a předčasnému stárnutí. Zde je však ten rozdíl, že při uzemňování čerpáme tyto látky přímo skrze naši kůži. Zároveň rychlost, s jakou se to děje, je podle odborníků tak vysoká, že zatím nebyli schopni ji přesně změřit.

Naše napojení na matrici Země obnovuje přirozenou imunitu organismu, harmonizuje a stabilizuje základní biologické rytmy, snižuje hladinu chronického zánětu v krvi, podporuje hormonální balanc a urychluje regeneraci po sportovním výkonu.

Dříve v minulosti měli lidé vitaminu G dostatek. Chodili, seděli a spali na zemi, obdělávali půdu holýma rukama a trávili spoustu času přirozeně uzemněni. Dnes jsme však svým moderním životním stylem od přírody stále více odtrženi a žijeme všelijak, jen ne přirozeně. Vodivé boty našich předků s koženou podrážkou nahradila izolovaná guma a plasty. Spíme v postelích a domech odlepených od země. Syntetické tkaniny, asfalt, dehet, koberce, vinyl, to vše blokuje toto dříve tak přirozené spojení. K tomu se přidává i moře umělého elektronického záření z domácích spotřebičů, mobilních telefonů, wi-fi, mikrovlnných trub a mobilních věží, které nás neustále bombardují volnými radikály.

Nejlevnější přírodní kúra

Právě země nám pomáhá tyto nadbytečné volné radikály srážet a celkově naše tělo podporuje, aby se mohlo přirozeně uzdravovat a obnovovat. Dnes už to dokazují nejen lidské zkušenosti, ale také vědecké výzkumy. K nejznámějším studiím provedeným na toto téma patří například kalifornský výzkum na masérech, kteří po čtyřech týdnech používání uzemňovacích podložek uváděli výrazný přísun energie a naopak pokles únavy, depresí i fyzických bolestí.

Účinky groundingu na zlepšení spánku, chronické bolesti, úzkosti i deprese pak prokázaly i další studie. Jiný výzkum zase potvrzuje účinky uzemňovací terapie na snížení hladiny krevního tlaku u lidí s hypertenzí. V již zmiňovaném americkém dokumentu je také uvedena studie 26 předčasně narozených dětí. Poté, co je lékaři připojili k uzemňovacímu zařízení, stabilizoval se jejich srdeční tep. Nejvíc překvapivé ale bylo, že jejich vagový tonus, což je u těchto dětí kritický ukazatel zdraví, se díky groundingu v průměru zlepšil o neuvěřitelných 67 %.

Někteří vědci se dále domnívají, že naše napojení na matrici Země obnovuje přirozenou imunitu organismu, harmonizuje a stabilizuje základní biologické rytmy, snižuje hladinu chronického zánětu v krvi, podporuje hormonální balanc a urychluje regeneraci po sportovním výkonu. Zkrátka se zdá, že earthing bez ohledu na věk, pohlaví či zdravotní stav přináší velké benefity. Aby jeho prospěšné účinky uznala široká veřejnost včetně té odborné, je potřeba více výzkumů a pravděpodobně i větší otevřenost moderní medicíny k jednodušším a nenákladným terapiím.

Dobrou zprávou každopádně je, že každý z nás si jeho benefity může užívat už nyní, a to nezávisle na lékařských autoritách. Jak? Je to velmi jednoduché a pravděpodobně už jste to někdy dělali. Projděte se naboso po trávě, písku, hlíně nebo po betonu, zkrátka po povrchu, který je vodivý, nebo si pořiďte boty s podrážkou z vodivého materiálu. Za teplého počasí můžete kontakt kůže se zemí zvýšit tím, že si lehnete na zem, nebo si zaplavete v jezeře, rybníku či moři. A pokud zjistíte, že uzemňování vám dělá opravdu dobře, dnes jsou na trhu i speciální uzemňovací zařízení, například prostěradla, podložky či přikrývky, pásky či náplasti, díky nimž můžete být v kontaktu se zemí třeba i uprostřed městské džungle.

Související…

Dědek kořenář Břetislav Nový: O stárnutí
Nový Fénix

foto: Shutterstock, zdroj: VerywellMind

Tipy redakce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...