fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Dar sluchu je pro většinu lidí samozřejmostí, pro nedoslýchavé ale znamená jeho navrácení nový život, který mohou mít díky pokrokům moderní medicíny. V České republice se ročně rodí 180 dětí s trvalou poruchou sluchu, přičemž řada z těchto poruch je řešitelná kochleárním implantátem. 

Na světě je více než 360 milionů lidí s omezující ztrátou sluchu. Nejvíce postiženými jsou děti (vrozené vady sluchu, následky infekcí a úrazů). Další ohroženou skupinou jsou pak starší lidé. Podle údajů WHO je 1 člověk ze 3 starších 65 let postižen ztrátou sluchu. Neléčená ztráta sluchu může přispět k sociální izolaci, úzkostem, depresím a kognitivním poruchám. Ale hrozba sluchového postižení se teoreticky týká nás všech. Věděli jste například, že celosvětově je více než 1 miliarda mladých lidí (ve věku 12-35 let) ohrožena ztrátou sluchu kvůli nesprávnému používání audio zařízení, telefonů a hluku v barech? 

child with sycnrhony 2 zm

Dle WHO by 1 neslyšícímu z 5 pomohla sluchová pomůcka (sluchadlo) nebo kochleární implantát! V České republice je provedeno 100 kochleárních implantací ročně, což je mnohem méně než v jiných zemích. „Například v Londýně, městě se zhruba stejným počtem obyvatel, jako má Česká republika, dochází ročně k trojnásobnému počtu implantací,“ vysvětluje profesor Viktor Chrobok

„Kochleární implantační systém může být účinným řešením pro lidi s těžkou až velmi těžkou poruchou sluchu. Toto řešení pomáhá tam, kde naslouchací pomůcky mají jen malý anebo žádný přínos,“ říká Ing. Jan Odstrčilík, distributor kochleárních implantátů MED-EL. Především u lidí, kteří svůj sluch ztratili, je implantát často jedinou technologií, která jim dokáže zvýšit kvalitu života. Díky moderní technologii je jeho nošení pohodlné a v některých případech je přenesený zvuk téměř identický tomu přirozenému. 

Zajímá vás, jak se žije s kochleárním implantátem, nebo za jak dlouho implantovaný plně slyší? Podívejte se na dva inspirující příběhy lidí, kteří ušli obrovský kus cesty plný karambolů, aby mohli slyšet tak triviální zvuky jako je například zpěv ptáků. Přinášíme vám je ve videu. 

 

 

 

Tipy redakce

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...


Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.