fbpx


Zveřejněno: 23. 3. 2017

Šťavnatý burger, křupavé hranolky a nadýchané zmrzliny, to je nirvána každého milovníka rychlého občerstvení. Jenže daň za tyto kalorie bývá mnohdy vyšší než jen pár kil nadváhy. Za tyto dobroty můžete zaplatit i zdravím. 

Jídlo z fastfoodů možná lahodí vašemu oku, zvláště pokud se na něm vyřádí zkušení food stylisté, ale tělo vám rozhodně za jeho konzumaci nezatleská. Aplaus nezískáte obzvláště v případě, že těmto pochoutkám holdujete příliš často. Ne zřídka totiž obsahují látky, které jsou ve velké míře zdraví škodlivé. 

Sůl nad zlato?

burger 1835192 640

Sůl je jedním z nejrozšířenějších a nejběžnějších ochucovadel vůbec. Často se přidává do kořenících směsí, a patří tak ke zvýrazňovačům chuti v pokrmech fastfoodů. Doporučená denní dávka soli pro dospělého člověka je 3 až 5 g, což je asi jedna čajová lžička. Sice si na hranolkách pochutnáte, ale nadměrné množství soli škodí organismu, a to hned několikrát. Zadržuje v těle vodu, což neprospívá ledvinám, následkem velkého množství tohoto minerálu v potravinách může dojít k hypertenzi, posléze pak k cévní mozkové příhodě a srdečním onemocněním. Hranolky ve fastfoodech obsahují průměrně 1,1 g soli, sendvič zhruba 2 až 3,4 g. Proti doporučené denní dávce je tedy klasické menu daleko za normami. Jídlo ve fastfoodech je minimálně dvakrát i vícekrát přesolené oproti normálu.

Oslaďte si život

Fastfoody lákají také na sladké. Zmrzliny, koblihy, limonády a bezedné kelímky jsou svádivou připomínkou vašich gastronomických hříchů. Přitom přeslazené nápoje můžeme označit za jeden z nejzákeřnějších prohřešků na našem zdraví. Doporučená denní dávka cukru pro dospělého člověka je totiž 60 až 100 g, to je asi 12 až 20 kostek. Když si dáme zmíněný bezedný kelímek a natočíme si půl litru koly, náš příjem je okamžitě o více než 50 gramů vyšší, než je zdrávo. Tělo, kterému takto dodáme velké množství energie, přirozeně očekává, že ji rychle spálíme. Pokud se tak nestane, tvoří se tukové zásoby.

ice cream cone 1274894 640

Jedna plechovka kolového nápoje obsahuje přibližně deset lžiček cukru, to činí asi 150 kalorií, 30 až 50 pět miligramů kofeinu a velké množství barviv. Navíc  takový nápoj extrémně zakyseluje náš organismus. Abychom vyrovnali hladinu pH, museli bychom vypít alespoň třicet šálků vody.  Kyselost představuje obrovský nápor na ledviny. Kromě toho si můžeme být jistí, že nás postihnou dyspepsie, jejich projevy jsou dost nepříjemné – nadýmání, říhání, pocit plnosti v žaludku i pálení žáhy. Ani odlehčené verze kolových nápojů, které také bývají jako bonus prezentovány ve fastfoodech, nás nezachrání. Umělá sladidla jsou totiž pro organismus ještě horší než cukr samotný.  

Konzervační látky

Bylo prokázáno, že parabeny mají stejné vlastnosti jako ženský hormon estrogen. Tyto látky tedy dokážou ovlivňovat pochody v těle spojené s hormonální aktivitou a nerovnováhou, a tím mohou přispět ke vzniku zdravotních problémů. V rychlém občerstvení obsahují tyto konzervanty především polotovary pro výrobu hamburgerů a bývají označovány jako nám dobře známá éčka. 

Máte chuť na prsní implantát?

Muži jistě budou souhlasit, že zakousnout se občas do ženského poprsí zní celkem lahodně. Ale dost vtipů. Dimethylpolysiloxane je látka, kterou naleznete nejen v silikonových vycpávkách, ale třeba také i v kuřecích nugetách. O negativním vlivu na vaše zdraví snad ani nemusíme v tomto případě vůbec mluvit. A co můžete dál objevit v rychlojídlech? Říká vám něco termín Casein? Jestli ne, tak si ho zapamatujte, protože ten je důvodem toho, proč vám fast foody tak chutnají. Přidává se totiž téměř do všeho, protože se nachází v mléce, a je často nazýván "nikotinem rychlých občerstvení". Ano, na tuto zátku je totiž velmi snadné vybudovat si závislost. 

 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...