Přečteno 218507x

Příroda je skutečně mocná čarodějka a pravidelně nás o tom přesvědčuje. Dokáže zahnat mnohé nemoci, aniž bychom museli své tělo živit chemickými škodlivinami, na které jinak stojíme frontu v lékárnách s receptem v ruce. Co takhle si naordinovat raději bobulovité ovoce? Silné antioxidanty v něm obsažené prospívají srdci, cévám, mozkové činnosti a působí preventivně proti rakovině.

Podle výzkumů zabírají nejvíce bobule modrofialové a červené barvy, jako jsou například borůvky, brusinky, bezinky, maliny, černý rybíz, červené hroznové víno, atd. Ten pravý poklad z lékárničky samotné Matky přírody se ale ukrývá v plodech australského stromu Blushwood a v bobulích amazonské palmy Acai.

acai shutterstock 187961072

Acai berries se sbírají v povodí řeky Amazonky a na první pohled vypadají jako naše borůvky.

Bobule, které zničí nádor

Tyto stromy rostou bohužel pouze v centru australského pralesa. Výzkumem protirakovinných účinků jejich plodů se zabývá doktor Glen Boyle z QIMR Berghofer Medical Research Institute. Jeho tým vyvinul experimentální lék ze semen bobulí Blushwood s názvem EBC-46. Svými pokusy prokázal, že po aplikaci léku přímo do postiženého místa, konkrétně kožního melanomu, mizí nádor do 48 hodin bez nutnosti chirurgického zákroku či chemoterapie, a to většinou pouze po jediné injekci. Doktor Boyle popsal, že lék funguje tak, že „zabíjí rakovinné buňky tím, že zamezí přístupu krve do nádoru a aktivuje imunitní systém těla, jenž poté nádor sám odstraní.“ Upozornil ale, že tato léčba je vhodná pouze pro nádory přístupné lokální aplikaci léku. Neléčí metastáze. V současnosti pokračuje lékařský výzkum testy na dobrovolnících.

Acai Berries si poradí s leukémií

Tmavě fialové plody palmy Acai se sbírají v povodí Amazonky. Tyto bobule podobné borůvkám obsahují silné polyfenolické antokyany. Mají mnohem vyšší ORAC skóre (Oxygen Radical Absorbance Capacity) než u jiných oficiálně testovaných forem ovoce. Studie University of Florida z roku 2006 prokázala 86% úspěšnost při léčbě leukemie použitím extraktu z bobulí Acai, a to již v průběhu 24 hodin. Podle této studie mají antioxidanty v ovoci Acai velký vliv na snížení oxidačního stresu a pomáhají imunitnímu systému zvýšit obranyschopnost proti mikroorganismům. Polysacharid arabinogalaktan stimuluje aktivitu T-buněk a zlepšuje boj organismu proti infekcím.

plody shutterstock 301913003

V modrofialovém a červeném bobulovitém ovoci je obsaženo nejvíce silných antioxidantů, antokyanu a lykopenu, které prospívají našemu organismu a zároveň zabraňují rychlému stárnutí.

Nasbírejte si vlastní lék

Australský lék nejspíš ještě nějakou dobu k dispozici nebude a ovoce tohoto zázračného stromu je pro nás nedostupné. Lepší je to s bobulemi Acai, které lze koupit ve formě extraktu nebo prášku. Ale proč nevyužít bohatství dostupných červených či fialových bobulovitých plodů z našich zahrad a lesů, které jsou na tom co do obsahu antioxidantů a jiných antirakovinných látek téměř stejně dobře a jsou k dispozici v jakémkoliv množství? Krom toho je tmavé bobulovité ovoce i zásobárnou kyseliny ellagové, která podporuje tvorbu kolagenu a omlazuje tak pleť.

Čtěte také: 

Zázvor je 10 000krát účinnější než chemoterapie, potvrdila to nová studie

Rakovina z masa? Ne tak rychle!

Vědci zjistili, že konzumace instantních nudlí způsobuje více zdravotních rizik než fastfoodové jídlo  

foto: Shutterstock, zdroj: Healthy and Natural World

Iva Pernesová

Iva Pernesová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.