fbpx

Zveřejněno: 22. 5. 2017

Pocení je už po dlouhá staletí spojeno s mnohými zdravotními benefity. Vědci dokonce vyzkoumali, že finští muži, kteří tráví v sauně dva až tři dny v týdnu, díky tomu sníží riziko kardiovaskulárního onemocnění až o 23 %. Jenže pokud už nemocí srdce trpíte, může pro vás být pobyt v nadměrných teplotách značně rizikový. Dnes už však existuje alternativa a jsou jí infrasauny. 

Představte si, že sledujete počasí a Taťána Míková vám najednou oznámí, že zítra bude krásných 100 ˚C. Asi byste jen stěží uvěřili a okamžitě provedli hromadnou migraci směr lednice. Jenže běžná teplota v saunách se opravdu pohybuje od 60 ˚C až do 120 ˚C a tam trávíme čas dobrovolně. Ti bystří možná postřehnou fakt, že při 100 ˚C se vaří voda. Ano, je to i nebezpečná teplota pro tvora, který je tvořen ze 70 procent právě touto tekutinou, jako je třeba člověk. Při finském saunařském šampionátu dokonce v roce 2010 po šesti minutách v teplotě 110 ˚C zkolabovat Rus Vladimir Ladyzhensky a poté i zemřel. Ovšem jsou i takoví experti, kteří si užívají  ve 160 ˚C a stále jsou mezi námi.

Do klasické sauny byste se neměli nutit, pokud vám pobyt v ní nedělá dobře. Všichni automaticky předpokládají, že detox a uvolnění, které tento skandinávský vynález skýtá, se hodí pro každého. Opak je pravdou. Sauně by se měli vyhnout kardiaci, těhotné ženy, ti, již mají problémy s tlakem, a také osoby trpící na křečové žíly. 

Infrasauna funguje na principu elektromagnetického záření, které nezahřívá vzduch kolem, ale přímo vaše tělo. I když to může znít nebezpečně, tato technologie je naprosto bezpečná a používá se i v oblasti neonatální péče v inkubátorech nebo vyhřívaných lůžkách pro děti. 

sauna shutter1

Klasické sauně by se měli vyhnout kardiaci, těhotné ženy, ti, již mají problémy s tlakem, a také osoby trpící na křečové žíly.

Finský zázrak

Používání saun se z mrazivého Finska rozšířilo velmi rychle i do ostatních zemí. Není divu, když na severu se právě tento druh relaxace považuje za léčebnou proceduru už více než tři staletí. Bylo na čase začít tento recept na zdraví využívat i u nás, a to v co nejširší míře. Ovšem kromě klasických saun využívajících principu tepla a vlhkosti nám své terapeutické možnosti nabídly již i ty s infračerveným zářením. To po chvilce působení prostoupí lidské tělo a poté ho prohřeje. Pro mnoho lidí je velkou výhodou, že je zde teplota nižší než v klasických saunách. Stoupá pouze k 50°C, a tak umožňuje ozdravení organismu i osobám, které z nejrůznějších zdravotních důvodů nemohou navštěvovat klasickou horkou lázeň.  

Výhody infrasauny

Kromě toho, že tyto sauny může navštěvovat také množství osob s různými zdravotními obtížemi, mají obrovský benefit i v tom, že se dají použít v běžném oděvu a po jejich absolvování není nutná koupel. Navíc vzhledem k menším rozměrům je možné umístit tyto kabiny přímo do vašeho bytu. V domácnosti nevyžadují žádný specifický prostor. Své místo najdou kdekoli, kde na ně budete mít k dispozici pár metrů čtverečních. 

sauna shutter2

Při pravidelných návštěvách infrasaun je prokázáno rychlejší hojení zánětlivých ložisek, snižuje se tuhost kloubů a zvyšuje se roztažnost tkání. Infrateplo dokonce tlumí bolest a napomáhá odvádění toxických látek z těla.

Co infrasauny nabízejí?

Věděli jste, že po úrazech se využíváním infrasaun výrazně zkracuje doba rekonvalescence? Při pravidelných návštěvách je prokázáno rychlejší hojení zánětlivých ložisek, snižuje se tuhost kloubů a zvyšuje se roztažnost tkání. Infrateplo dokonce tlumí bolest a napomáhá odvádění toxických látek z těla. Kromě úlevy od únavy a stresu dokáže v našem těle také spálit více kalorií. Celkově dokáže infrasaunování zvýšit teplotu lidského organismu, aniž by došlo ke zvýšenému průtoku krve. Při pravidelném prohřívání těla dosáhneme i zvýšení odolnosti organismu vůči infekcím.  

Infrasaunu navíc nemusíte před vstupem roztápět. Vzhledem k tomu, že efekt pocení nastává až po 15 minutách, není nutné čekat, až se vaše kabina rozehřeje, jako je tomu u klasické finské sauny. Vstoupit můžete hned.  

 

Čtěte také:

Chybí vám dovolená? Udělejte si ji doma

Zbavíme se nemocí, když se budeme otužovat?

8 potravin, které očistí váš organismus od nikotinu

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Teorie spiknutí vítězí: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...