fbpx


Zveřejněno: 18. 4. 2017

Kolik čmáranic jste si udělali do notesu při poslední poradě? Možná vás překvapíme, ale i tyto nicneříkající poznámky mohou mít smysl. Stačí, když se naučíte něco o skečnoutingu, novém způsobu vyjadřování, který mimo jiné zajistí i místo na vašem profesním výsluní. 

Jedná se o metodu, kterou vynalezl Mike Rohde, ilustrátor a designér. Poukázal na to, že jednoduché kresby a náčrtky z nepřehledných, nezáživných a sáhodlouhých materiálů, dokumentů a výpisků jsou využitelné, lehce zapamatovatelné. Skeče přitom nejsou jen zkratky slov, ale jsou obohaceny o kresby, ruční typografii, geometrické útvary a vizuální prvky jako šipky, rámečky a linky.

I studie dokazují, že při použití více smyslů najednou si mnohem lépe zapamatujete potřebné informace a nebude zase tak těžké si je také vybavit (ne znovu učit od píky). A jak to funguje v praxi? Jednoduše posloucháte autora projevu, zároveň filtrované informace zaznamenáváte písmem/kresbou a nakonec je v rámci koncepce a šablony převádíte do smysluplného zápisu. Výhodnost vnímání určitého podmětu více smysly najednou potvrzuje také PhDr. Václava Nývltová, CSc. v práci Psychologie učení. Snadnou zapamatovatelnost vysvětluje tím, že je přijímaná skutečnost uložena v mozku na více místech (máme tedy jakousi zálohu na větším množství úložišť). 

shutterstock 185845061

Skeče zvyšují pozornost publika až o 30 %.

Bez pravidel to nepůjde...

Pokud jsou před vámi velké akce, například konference, je důležité dodržovat určitá pravidla. Takový přínosný skečnout si žádá i přípravu. Musíte si například rozvrhnout jeho koncepci, načrtnout si jednotlivé řečníky a jejich témata, zasadit je do komplexního tématu události. Ušetříte tak čas pro zaměření na samotný obsah.

Pokud máte chuť skečnouting vyzkoušet, nahlédněte do Příručky skečnoutingu, publikace od samotného iniciátora metody. Zjistíte, že nemusíte umět kreslit, aby vaše materiály vypadaly nejen designově dobře, ale abyste hlavně zahrnuli vše potřebné a důležité. Najdete tu různé šablony, které můžete využívat i pro vlastní zkušební skečnouty.

V Česku se věnuje skečnoutingu velmi intenzivně Jiří Plátek. Vysvětluje, jak může být i dětská čmáranice přínosnou, jestliže „dodáte strukturu a přidáte nástroje, např. papír/tablet/interaktivní displej.“ Z dlouhých, nudných nebo neefektivních porad nebo setkání uděláte zajímavý, strukturovaný a přínosný meeting, který nejen, že osloví, ale přinese kýžený efekt.

shutterstock 429977422

Využití mají například ve velkých firmách místo klasických zápisů z porady.

Ještě lepší strana mince

Skečnouting je výhodné používat i při práci. Pokud jste na vyšších postech, jedná se o způsob, jak zaujmout více zaměstnanců a předat jim informace. Je dokázáno, že si publikum poté vybavuje o 30 % více informací, než když jim je jen sdělíte, či předložíte v zápisu z porady. Školitel Jan Laibl, který skečnouty využívá téměř denně při své práci, tento přínos nepopírá. Navíc přidává i fakt, že skečnouting může být skvělým nástrojem pro vytvoření zájmu v rámci obchodních vztahů, ale také pro jakési sblížení, které vede k prohloubení důvěry.

 

Čtěte také:

Naučte se cizí jazyk jednou provždy

Poselství Přemysla Pittra: Milujte své nepřátele

Jak vypadá první Rejection Therapy Challenge?

 

zdroj: Jan Laibl, Příručka skečnoutingu

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...