fbpx


Zveřejněno: 10. 3. 2017

Pohovory jsou jako bonboniéra Forresta Gumpa, nikdy nevíte, jaký bonbon si vytáhnete. Přesto existuje několik personalistických klišé, na které se můžete dobře připravit.

Personalista není žádný pekelník. Obvykle je poháněn jediným zájmem. Sehnat člověka, který kvalifikací a zkušenostmi co nejlépe odpovídá vypsané pracovní pozici, který zároveň nebude pro firmu příliš drahý a nebude mít po chvíli zaječí úmysly. Lidské zdroje jsou zkrátka fuška. Pro vás, kteří se ocitáte na druhé straně stolu, přinášíme sadu záludných otázek z pohovorů a odpovědí, díky kterým se stanete kandidáty číslo jedna.

1. Jmenujte svoje tři nejsilnější a tři nejslabší vlastnosti

shutterstock 523934071
Tuhle otázku si přehrajte ráno před zrcadlem, než na pohovor vyrazíte, protože máte asi tak 80 % šanci, že padne. Reakce je přitom tak jednoduchá! Řekněme, že se ucházíte o pozici účetní, pak jistě není vhodné říkat, že jste často roztěkaní a občas děláte chyby.

Naopak nedostatek kreativity nebo odvahy vystupovat na veřejnosti na této pozici nevadí. Zkrátka myslete na to, jakého pracovníka by si váš šéf představoval a pokuste se naroubovat vlastnosti (ideálně ty, kterými skutečně disponujete) přesně na míru pracovnímu místu.

Hrozba: Když si budete až moc vymýšlet, na váš podvod se dříve či později přijde a je dost možné, že vás nemine vyhazov. Pokud jste líní a není na vás spoleh, možná byste měli zvážit, zda neabsolvovat například kurz soustředění, než začnete zuřivě posílat životopisy.

2. Kde se vidíte za pět let

Bylo by jistě velmi zábavné sledovat, jak by na tuto „geniální“ otázku zvládli bravurně odpovědět personalisté sami. Jak mám vědět, co bude za pět let, když si ani nejsem jistý, co bude příští měsíc, říkáte si.

Dát personalistovi najevo, že právě spadl z Měsíce, by ale bylo pochopitelně faux pas, zkuste proto uvažovat podobným stylem jako u předchozí otázky. Hledá firma ambiciózní lidi, kterým umožňuje rychlý kariérní růst? Potom asi neoslníte, když narovinu přiznáte, že vám bohatě stačí dřepět na zadku v kanceláři, hlavně, když budete mít na nájem. V případě malé firmy by naopak ti nad vámi mohli mít pocit ohrožení, takže je dobré ambice o závratné kariéře trochu krotit. Možná úplně nejlepší je nevyjadřovat se příliš konkrétně a obalamutit personalistu následující odpovědí. „Hovořte o tom, že běhen těchto let se chcete v práci maximálně zdokonalit a že tuto práci chcete vykonávat po zbytek Vašeho pracovního života,“ doporučuje personální odborník Chase Ellis.

Hrozba: Netrefíte se. Anebo personalista neví, co by chtěl slyšet a vaše odpověď se mu nebude líbit bez většího důvodu.

3. Proč jste odešli z posledního zaměstnání

shutterstock 400222735
Tohle je podpásovka. Jen málo z nás totiž může říct, že se s šéfem rozloučili jako staří známí a on jim ještě popřál, ať kráčí vstříc skvělým kariérním zítřkům. Samozřejmě, pokud firma krachuje, jste v suchu. Co když jste si ale s vedením vyloženě nesedli? Práce vás nebavila a do toho vás znavovalo dojíždět každé ráno hodinu tam a hodinu zpátky?

Klidně jděte s pravdou ven, řekněte ale jen to, co je nezbytně nutné. Například pozice už mě nenaplňovala, nevyhovovaly mi pracovní podmínky, chtěl jsem zkusit něco jiného. Tečka. Nerozvádějte to a hlavně nepomlouvejte svého předchozího zaměstnavatele. I kdyby si to sebevíc zasloužil, nepůsobí to dobře.

Hrozba: Že budete vypadat, jako remcal, co si neváží dobrého bydla. Na druhou stranu lidi bez zkušeností a praxe firmy také s nadšením neberou, tak co čekají?

4. Proč bychom si měli vybrat právě vás

Odmala nám říkají, že samochvála smrdí a najednou po nás někdo chce, abychom sami sebe ohodnotili za jedna plus. Když to přeženete, budete vypadat jako nafoukané pako. V opačném případě se nejspíš s nabízenou pozicí můžete rozloučit. Držte se toho, co je důležité. Bez superlativů popište své předchozí zkušenosti, které souvisí s tím, co budete dělat ve firmě a přidejte k tomu důvody, proč vás bude práce bavit. Trochu entuziasmu každá firma čeká.

Hrozba: Pokud do práce opravdu nejste zcela nadšení a zapálení, chce to občas trochu hereckého umu. Je-li personalista zkušený, poměrně dobře pozná, že zájem jenom hrajete.

 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...