Přečteno 12265x

Kruhy, spirály, čtverce, geometrické útvary, tváře, skicy, vtipné postavičky… Asi každý z nás si někdy z nudy čmáral do sešitu. Těmto obrázkům se anglicky říká „doodles“, a jak ukazují poslední výzkumy, „doodlení“ nám pomáhá se soustředit.

Ještě dnes si pamatuji, jak mi učitelka matematiky nadává, že můj sešit nejsou omalovánky. Pravděpodobně neznala výzkum psycholožky Jacqueline Andrade, která v roce 2010 provedla experiment zaměřený na to, jak „čmárání“ ovlivňuje paměť.

Účastníci poslouchali falešné telefonní zprávy o připravovaném večírku. Jejich úkolem bylo dělat si seznam lidí, kteří mohou přijít, a ignorovat ty, kteří přijít nemohou. Byli výslovně informováni, že si nemusí nic pamatovat. Polovina z účastníků si měla při psaní jmen čmárat na papír malé čtverce a kruhy, druhá polovina pouze poslouchala zprávy a psala jména. Poté účastníci dostali překvapivou paměťovou zkoušku. Ti, kteří si čmárali, si pamatovali téměř o 30 % více než druhá polovina.

„Existuje několik teorií, proč si čmárající lidé pamatují více než ‚nečmárači‘. Například, čmárání pomáhá lidem se koncentrovat, protože brání tomu, aby se jejich mysl zatoulala (což se běžně děje, když se nudíte), ale zároveň jim dovoluje poslouchat. Čmárání může také člověka udržet v přítomném okamžiku a umožňuje mu věnovat pozornost prezentovaným informacím; jinými slovy, ‚čmárači‘ nejsou duchem mimo, ale jsou tady a teď,“ vysvětlila psycholožka a arteterapeutka Cathy Malchiodi.

shutterstock 530013196

Malování nám pomáhá udržet pozornost

Jak zpracováváme informace

Lidé zpracovávají informace čtyřmi různými způsoby: vizuálně, auditorně, čtením a psaním anebo dotekem. Abychom byli schopni informaci zpracovat a něco s ní udělat, je nezbytné zapojit alespoň dva z těchto způsobů, nebo jeden z nich nahradit vyjádřením emocí. Výhoda čmárání je, že zapojuje všechny čtyři způsoby najednou. Navíc je tu pořád možnost, že bude doplněna i vyjádřením emocí.

„Čmárání má hluboký dopad na způsob, jakým zpracováváme informace a řešíme problémy,“ řekla spisovatelka Sunni Brown, odbornice na vizuální myšlení a zpracování informací. „Myslíme si, že si lidé začínají čmárat v okamžiku, kdy se přestávají soustředit, ale ve skutečnosti je to předběžné opatření proti tomu, aby se přestali soustředit.“

shutterstock 586385444

Absence techniky vám může v tomto případě dokonce prospět.

Čmáráte, nemalujete Monu Lisu

„Když kreslíte objekt, mysl se stane hluboce intenzivně pozornou,“ řekl designér Milton Glaser. „A právě pozornost vám umožňuje věc skutečně pochopit, být si jí plně vědom.“

Pokud máte občas chuť zkusit si něco namalovat, ale jste vnitřně přesvědčení, že neumíte malovat, okamžitě popadněte tužku a začněte si čmárat. V nejmenším totiž nesejde na tom, jak „kvalitní“ je obrázek, nebo jak dobře kreslíte. Ve své podstatě na obrázku samotném tolik nezáleží (i když podle určitých teorií vám kreslení různých tvarů umožňuje různé druhy koncentrace). Naopak, absence techniky vám může v tomto případě dokonce prospět. Jak řekl profesionální malíř John Hendrix: „Jak malíři stárnou, přestávají se bavit. Jako děti si bezmyšlenkovitě malujeme a užíváme si to. Předpokládáme, že to bude zábava. Pak se dostaneme do umělecké školy a dozvíme se, že existuje špatný a správný způsob, jak kreslit obrázky. Musíme se naučit, jak vytvářet světlo, prostor, kompozici, formu, linie a tvary. A potom se musíme naučit, jak si znovu hrát.“ John Hendrix věří, že právě nalezení zábavy v tom, co děláte, je klíčem k dobrým nápadům.

Důležitější než kvalita malby je akt kreslení, a co vzbuzuje ve vašem mozku. Aktivitu. Pozornost. Ale i kreativitu. Nové nápady. „Čmárání můžete využít jako nástroj ke změně svého fyzického i neurologického zážitku v daném okamžiku,“ připomněla Sunni Brown.

foto: Shutterstock

Vojtěch Žák

Vojtěch Žák

Spisovatel, který píše komiksy pro děti za zvuků heavy metalu. Osobní kouč a trenér, který si dělá radost cestováním a vzděláváním.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.