fbpx

Zveřejněno: 9. 3. 2017

Nemusíte být Picasso ani mít cit pro barvy. Stačí chtít se dozvědět něco o sobě nebo svém okolí. Uvidíte, že i pár tahů na papíře může do vašeho života zasáhnout víc, než byste mohli kdy čekat. Vítejte na první hodině arteterapie!

Arteterapie. Všichni známe to slovo, respektive dvě slova sloučená v jediné, jenže jen málokdo ví, co si pod tím představit. Arteterapie není jen pár tahů na papíře, je to odraz vašeho nitra, vašich pocitů a vaše souřadnice, které vám ukazují jiný směr. Podle slov Jaroslavy Šickové-Fabrici, autorky knihy Základy arteterapie, znamená arteterapie v širším smyslu léčbu uměním, například pomocí hudby, poezie, prózy, tance, divadla a výtvarného umění, v užším slova smyslu znamená arteterapie léčbu výtvarným uměním.

Otevřete se novému

dsc 9307
Záleží čistě na každém, jak široce či úzce bude arteterapii pojímat, důležité je především to, jak silně je kdo schopen a ochoten se arteterapeutickému procesu otevřít. Odložit názory nesené životem od svých školních let, kdy nám učitelé v dobré víře uložili do hlavy své myšlenky o tom, jakým způsobem je dobré se umělecky vyjadřovat. Odložit i svoji vlastní představu, zda tvořit umíme nebo ne, a prostě tvořit. 

Na někoho má arteterapeutický účinek "pouhé" sledování již hotového uměleckého díla, obrazu, sochy, fotografie nebo krásně ilustrované knihy, účinnější však zpravidla bývá, když se sami staneme součástí tvůrčího procesu. Možnosti jsou nepřeberné. K dispozici jsou nejrůznější výtvarné techniky či tvorba koláží. Sáhnout můžete po dřevě, hlíně a dalších materiálech. Cokoliv, co vám umožní zhmotnit vaše vnitřní prožitky, je dobré. 

Ať už řešíte nějaké somatické onemocnění, potřebujete pomoct při různých životních změnách, jako je ztráta partnera či zaměstnání, nebo chcete prostě lépe porozumět sobě a lidem okolo sebe, arteterapie pro vás může být účinným nástrojem, jak se na danou situaci podívat z nového úhlu, získat odstup a současně nadhled. Otevřít aktuální témata vám může pomoci školený arteterapeut. Ten za vás v žádném případě nebude rozhodovat ani nehodnotí vaši tvorbu. Je spíše jakýmsi průvodcem, který vám pomůže projít probíhajícím procesem. 

Myslete to upřímně

watercolor 580689 640

Tak jako je každá terapie tím účinnější, čím je člověk sám k sobě upřímnější a otevřenější, tak také arteterapie působí tím silněji, čím je člověk více spojen sám se sebou. Čím opravdovější je jeho zájem se o sobě něco nového dozvědět, tím pravděpodobnější je, že se to skutečně stane. 

Rozhodně není vhodné se zaměřovat na výkon, jde hlavně o to naplno prožít právě probíhající proces. Čím méně omezení si při arteterapii budete klást, tím lépe. Čím více popustíte svoji fantazii, tím zajímavější výsledky můžete očekávat. Žádné limity v tomto směru nejsou, pouze ty, které si určíte ve své mysli.

Ať už se rozhodnete k ní přistoupit pod vedením zkušeného arteterapeuta, sami či třeba ve společnosti svých dětí tím, že společně spontánně barevně vymalujete a vyzdobíte dětský pokoj, může se arteterapie pro vás stát skvělou relaxací i nástrojem životní změny. Chcete do svého života dostavit více barev? Tak ji vyzkoušejte!

Foto: Pixabay

 

Galerie

Tipy redakce

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....