fbpx

Zveřejněno: 14. 11. 2017

Z Prahy do Brna už dnes nikdo nejezdí koňským povozem, všichni využíváme auto nebo vlak. Je to prostě rychlejší. Proč tedy moderní prostředky nepoužít i v oblasti duchovna a práce s vlastní myslí? Už teď existuje technologie, díky níž si můžete duševní energii neustále doplňovat.

Chcete si meditovat, ale vaše snahy se míjí účinkem? Naštěstí už existuje přístroj, který z meditace dělá něco tak jednoduchého a přirozeného, jako je například spánek…

Asi tři roky života jsem prožil v různých asijských zemích. Desítky výprav, treků a putování mne zavedly hlavně do Himaláje, od Sikkimu přes Nepál až po Ladak. Buddhistická kultura, vyrovnanost tamních lidí, klášterní malby, mnišské rituály… Tohle všechno ve vás zanechá nesmazatelný dojem.

Z „mystické moudrosti tajemného Východu“ mám sice legraci, ale toužil jsem vyzkoušet a zažít meditaci. Ne jako probuzení, osvícení nebo spojení s božstvím – coby agnostik a racionalista na nic takového nevěřím. Meditační stav mne zajímal čistě jen jako způsob práce s vlastní myslí. Postup, jak se odpojit od vnějšího světa, ponořit se někam hluboko do vlastního nitra a dokonale si při tom odpočinout. „Tohle se tak naučit!“ říkal jsem si při pohledu na mnichy sedící v lotosové pozici. Zbavit se neklidu a roztěkanosti.  Prý stačí jen pár minut meditace denně, aby se člověk vnitřně srovnal a naučil se zaměřit svou pozornost jen a pouze na to, co právě dělá…“

shutterstock 699731425

Meditace zlepšuje naši soustředěnost

Tady a teď

O meditaci jsem toho sice měl spousty načteno, ale praxe byla jiná. Opakovaně jsem selhával. V Indii jsem absolvoval několik kurzů, ale nikam mne neposunuly. Učitel mi vždycky vysvětlil, jak mám sedět, jak mám dýchat a jak mám uvolnit mysl… Jenže ten můj prokletý kritický mozek se meditaci prostě bránil. Myšlenky mi v hlavě skákaly jako splašené opice a nedokázaly se zastavit. Ulpívaly na bizarních detailech: bzučící moucha, sluneční světlo pronikající závěsem, zvuk dechu souseda… Mnohokrát jsem se přistihl, jak se kdosi ve mně vysmívá mé naivitě: „Narodil ses v Evropě, vyrostl v západní kultuře a teď sedíš v lotosové pozici jako dalajláma… To, co děláš, je směšné!“

Ve snaze naučit se meditovat jsem zoufale bojoval sám se sebou, a opakovaně prohrával. A pak jsem objevil přístroje audiovizuální stimulace (AVS), slangově nazývané psychowalkmany. Tahle technologie slibovala radikální změnu vědomí: prostě jen zmáčknete knoflík a váš mozek se během pár minut „přeladí“ na stav, který si vyberete. Nejdřív jsem to považoval jen za marketingový podfuk, ale když jsem si jeden přístroj půjčil a vyzkoušel, můj údiv neznal mezí. Už při druhém sezení jsem se dostal tam, kam se mi na všech těch kurzech v Indii nepovedlo ani jednou proniknout. Propadl jsem se sám do sebe a přestal vnímat vnější svět. Splašené myšlenky zmizely, čas se zastavil a já byl jen tady a teď. Konečně jsem meditoval.

Zapněte svou kreativitu a soustředěnost

Proč nás tak skvěle uklidní pomalý tanec plamenů ohně v krbu? Proč tak báječně usínáme pod plechovou střechou, na kterou bubnuje déšť? Protože frekvence naší mozkové aktivity sleduje frekvenci světla nebo zvuků zvenčí a po nějaké době se na ni přeladí. Pokud je tahle vnější frekvence rychlá, jako třeba hudba na technoparty, buď nás uvede do transu, nebo rozčílí. Když je ale pomalá, jako třeba déšť, ukolébá nás do sladkého klidu.

Někdy v 80. letech minulého století americké neurovědce napadlo, že by se tento zcela přirozený efekt dal nasimulovat i čistě umělými podněty. První psychowalkmany se na americkém trhu objevily někdy kolem roku 1980. Neurovědec Michael Hutchinson je uvedl těmito slovy:

„Usadíte se do křesla, na hlavu si nasadíte sluchátka a brýle, stisknete tlačítko s nápisem START, zavřete oči a propadnete se do stavu hlubokého uvolnění. Když o půl hodiny později přístroj vypnete, budete se cítit odpočinutí, svěží a velmi soustředění. Váš mozek bude fungovat mnohem efektivněji a vaše schopnosti zapamatovat si nové informace i kreativita se zvýší.“

Celkem nepozorovaně a mimo zájem většiny veřejnosti vznikla technologie, která umožňuje od základů změnit způsob, jakým relaxujeme a doplňujeme si duševní energii. Osobně jsem během let vystřídal několik psychowalkmanů. Dnes používám Laxman Premium, který má sedmdesát programů pro nejrůznější změněné stavy vědomí.

renata lezi relax

Zmáčkněte tlačítko START a přeneste se do stavu hlubokého uvolnění

Názor jogína

Je to ale opravdu tak jednoduché? Nejde o falešnou cestu a nepřípustnou zkratku? Zeptal jsem se na to českého zen buddhisty, jogína a duchovního učitele Vlastimila Marka, který se propagací východního duchovna a meditačních technik zabývá desítky let. Tady je jeho odpověď: „Moderní technologie je naprosto v pořádku, a kdyby žil Buddha dnes, psychowalkman by určitě používal. Stejně jako internet, Facebook, mobil nebo blogy. Na moderní technologii není vůbec nic špatného, naopak. S její pomocí se dá zrychlit to, co kdysi asijským mnichům trvalo třeba dvacet let. Pro meditaci a psychohygienu dnes podle mne neexistuje efektivnější a příjemnější nástroj, než je právě psychowalkman.“

Kontakt na odborného garanta – prodejny, možnost vyzkoušení zdarma, zdravotní poradenství: Galaxy Praha, Anglická 16, Praha 2 nebo Galaxy Brno, Mojmírovo nám. 27, Brno. Seznam dalších pracovišť najdete zde.

foto: autor, Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...