Když jste smutní, snažíte se to co nejdřív pustit z hlavy. Také okolí vám říká, že máte být veselí, že není důvod ke smutku. Poznáváte se v tom? Pak s potlačováním emocí co nejrychleji přestaňte. Svůj stav tím můžete jen zhoršit.

Naše kultura nás neustále tlačí do toho, abychom byli dobře naladění a mysleli pozitivně. Na tom by nebylo nic špatného. Ovšem ve chvíli, kdy pociťujeme negativní emoce, bychom nad nimi neměli mávnout rukou nebo se je dokonce snažit zapudit. Napácháme tím totiž sami sobě víc škody než užitku.

Podle nedávné studie může mít nadhodnocování pozitivních emocí a podhodnocování těch negativních jeden zásadní dopad. Čím víc se bráníme negativním emocím a snažíme se soustředit na ty pozitivní, tím hůř se cítíme.

shutterstock 662474158

Média nám kážou, abychom byli šťastní. To nás může vhánět ještě do větší deprese.

Buď veselý! A to okmžitě

Vědci zkoumali lidi s depresivními příznaky a požádali je, aby zhodnotili, jak moc se jejich blízcí snaží, aby přestali být smutní. Zjistili, že "čím větší je tlak na člověka z jeho blízkého okolí, aby neprožíval negativní emoce, tím větší je pravděpodobnost, že se u dané osoby dostaví nárůst depresivních příznaků".

Podle vědců se zdá, že náš smutek je posílen tím, že jej srovnáváme se sociálně žádoucím veselím. Nejsme tedy jen primárně smutní, úzkostní nebo depresivní, ale kvůli společenskému tlaku se cítíme špatně, protože nejsme šťastní. A proto si připadáme, že jsme horší než ostatní.

Řekněme smutku ano

Potlačení negativních pocitů vede podle psychlogů k emocionálnímu zablokování, nikoliv ke svobodě. Nejlepší způsob, jak se co nejrychleji zbavit negativního pocitu, není jeho odstranění z mysli, ale naopak jeho přijetí.

Vědci proto doporučují, aby si člověk udělal takové vlastní základní vyšetřní. Měl by si všímat svých emocí a pojmenovávat je. I své negativní pocity by měl člověk tolerovat a nebojovat s nimi. Pocity samy o sobě neublíží, pokud se tedy nejedná o extrémní případ, jako jsou například sebevražedné sklony.

Pokud se občas cítíte zle, neodsuzujte se. Negativní pocity samy od sebe nezmizí. Je rozhodně lepší je přijmout než je potlačit. I když to třeba v médiích vidíte jinak, nehoňte se za každou cenu za štěstím. Když se budete zabývat rozdílem mezi tím, jak se cítíte, a jak šťastní se chcete cítit, povede to k ještě většímu prohloubení vašeho smutku.

Zkrátka přijměte to, jakým způsobem se v daném okamžiku cítíte. Není-li to kvůli zdravotní situaci, existuje důvod, proč se tak cítíte. Vezměte tedy svůj stav jako informaci. Tato informace je nakonem důvodem, proč máte dané pocity.

foto: Shutterstock, zdroj: Psychologytoday.com

Kamila Steinbachová

Kamila Steinbachová

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.