fbpx


Zveřejněno: 17. 3. 2017

Jsou místa, která energii rozdávají i taková, která ji berou. Víme, kde jsou a prozradíme například i to, kam poslat úhlavního nepřítele. 

Když navštívíte jakýkoliv středověký hrad, žádný správný průvodce se jistě nezapomene zmínit o místních legendách. Například zřícenina hradu Landštejn nedaleko jihočeských Slavonic k sobě váže pověst o duchu kvílejícího Viléma z Landštejna, který býval majitelem nemovitosti. Také zde můžete při troše štěstí narazit na zazděnou Markétu, jež se v těchto místech zjevuje jako bílá paní. Za nadpřirozeným dobrodružstvím se sem dokonce vypravil pátrat i Paranormal tým, který o tom publikoval video, které můžete shlédnout zde.

houska 3

Přes bránu do pekel až k tajemným značkám

O raně gotickém hradu Houska na Kokořínsku jste jistě už slyšeli. Legenda říká, že byl postaven na skále, v jejíž průrvě se nachází brána do pekel. Přímo nad trhlinou dnes stojí hradní kaple. Citlivější lidé zde cítí velice negativní energie. „Byla jsem tam a v jedné místnosti jsem sebou málem švihla. Jsem na tyhle věci hodně citlivá a nechápala jsem, že tam ostatní můžou být a v klidu chodit,“ popsala svůj zážitek paní Klára.

Naproti tomu paní Zuzana si místo pochvaluje: „Hrad Houska je senzační místo. Určitě i díky kastelánovi, jehož komentář k prohlídce je jedinečný. My jsme se v jeho kapli s manželem brali a mělo to obrovské kouzlo. Já osobně tam žádnou negativní energii necítím.“ V listopadu roku 2014 zde byla odkryta i tajemná zazděná místnost, kam se lze dostat mimo sezónu po domluvě. Neví se, k čemu sloužila, protože ji nikdo nenalezl ve stavebních plánech.

Zájem záhadologů budí i věž na jihočeském hradě Zvíkov, která se tyčí nad soutokem Otavy s Vltavou. Asi dvacetimetrová Hlízová dominanta, které se též říká Markomanka, byla postavena zpočátku 13. století. Na některých kamenech, z nichž je vybudována, jsou vyryty tajemné značky. Panují dohady o tom, co záhadné obrázky znamenají. Vědci se domnívají, že se jedná o označení jednotlivých hutí nebo kamenolomů, které stavební materiál dodaly.

Kolují i dohady, že zde měly problémy různé filmové štáby. Při natáčení pohádky Marie Růžička se zde děly velmi podivné věci. I český záhadolog Ivan Mackerle díky tomuto místo prožil pár bezesných nocí. Uvnitř věže se též často vybíjejí baterie fotoaparátů a kamer a některým lidem se tu dělá špatně nebo zde zažívají nepříjemné pocity. 

nedostaveny chram

Kameny, co vás vyléčí

Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku ze 14. století je populárním místem výletů, ale i svatebních obřadů. V roce 2014 dokonce získal ocenění DestinaCze, kterou vyhlásila agentura CzechTourism, a to v kategorii Genius loci – nejmagičtější místo Česka, ale stal se s velkým náskokem i absolutním vítězem celé soutěže.

Panenský Týnec je proslulý tím, že zde lidé cítí pozitivní energii, a údajně má i léčivé účinky. Dejte sbohem depresím a přineste do svého života trochu pozitivní nálady. Dle bývalého starosty Švajcra tu prý zastavují skoro každý den plné autobusy. Paní Marie ale upozorňuje, že přílišná věhlasnost tohoto místa má i své nevýhody: „Doporučuji tam jet večer, klidně za tmy, kdy už tam většinou nikdo není. Přes den, hlavně o víkendech, se tam budete prodírat skupinkami jogínů, svatebčanů, běžných návštěvníků a nejspíš tu sílu energie přes všechny ty lidi ani nepocítíte.“

Podobné pocity můžete zažít i v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na jižní Moravě. Turisté se shodují, že zde jde o jedno z nejpříjemnějších míst u nás. Tento klášter často připomíná památky v Anglii. 

 Foto: Pixabay, oficiální stránky hradů a zámků

Galerie

Tipy redakce

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...