Španělé si pravidelně dopřávají večeře v pozdních hodinách, přesněji v době, kdy jsou restaurace v ostatních zemích již dávno zavřené. Řada lidí si myslí, že za tímto zvykem stojí jejich uvolněná atmosféra, jsou ale zcela na omylu. Skutečný důvod je ten, že španělský národ žije ve špatném časovém pásmu, a to více než sedmdesát let.

Je deset hodin večer a nacházíme se v Madridu ve čtvrti La Latina, jedné z nejstarších částí španělské metropole. Servírují zde výborné cocido madrileño (cizrna s vepřovým a chorizem) i gambas al ajillo (krevety s česnekem), jenže najít volný stůl je takřka nemožné, neboť je čas večeře. Ptáte se, proč tak pozdě?

pozdni vecere shutterstock 562283791

Zatímco u nás se po desáté hodině večerní najíte jen v málokteré restauraci, ve Španělsku je to naprosto normální.

Špatné časové pásmo

Když se podíváte na mapu, uvědomíte si, že ve Španělsku, které leží ve stejné zeměpisné délce jako Británie, Portugalsko nebo Maroko, by měl platit greenwichský hlavní čas (GMT). Ve skutečnosti tam však platí středoevropský čas (SEČ) stejně jako v srbském hlavním městě Bělehradu, jež se nachází více než 2500 km východně od Madridu.

Změna času kvůli válce

V roce 1940 generál Francisco Franco změnil časové pásmo Španělska a posunul hodiny o šedesát minut vpřed jako výraz solidarity s nacistickým Německem. Obyvatelé, kteří byli v té době naprosto zpustošení španělskou občanskou válkou, neměli na nějaké stěžování ani pomyšlení. Pokračovali tak v jídle ve stejnou dobu, ale protože se hodiny posunuly, jejich pravidelné obědy se najednou změnily z 13:00 na 14:00 a jejich večeře z 20:00 na 21:00 Po skončení druhé světové války se hodiny již nikdy nezměnily.

V roce 2016 oznámil španělský premiér Mariano Rajoy, že vláda připravuje nový návrh pracovní doby, který by končil v 18:00 oproti 20:00. Jedním z důležitých prvků návrhu bylo vyhodnocení možnosti změny časového pásma Španělska, což samozřejmě vyvolalo po celé zemi ohromnou diskuzi. Jedna hodina za správným časovým pásmem znamená, že slunce později vychází, ale také později zapadá.

vecere shutterstock 209240473

Dlouhé romantické večery se západem slunce jsou populární nejen u turistů.

Večery, které nekončí

Země je velmi oblíbená právě pro své dlouhé večery a západy slunce ve 22:00. Hoteliéři ve Španělsku věří, že více slunečního světla je pro návštěvníky velkou atrakcí. Regionální vláda na Baleárských ostrovech, mezi něž patří Mallorka, Menorca a Ibiza, je silně proti návratu do GMT, a dokonce stojí za udržením celoročního letního času (CET + 1), aby si návštěvníci mohli plně vychutnat jejich mírnou zimu.

Dlouhá pracovní doba a nedostatek spánku

Pro mnoho Španělů vede život ve špatném časovém pásmu k nedostatku spánku a snížení jejich produktivity. Typický španělský pracovní den začíná v devět ráno. Po dvouhodinové přestávce na oběd mezi 14. a 16. hodinou se zaměstnanci vrací do práce a končí kolem 20:00. Dlouhá pracovní doba nutí Španěly odsunout svůj společenský život do pozdních večerních hodin. Například i filmy v televizi začínají až po 22. hodině. „Skutečnost, že se čas ve Španělsku neodvíjí od slunečního svitu, ovlivňuje naše zdraví, zejména spánek,“ říká José Luis Casero, předseda Národní komise za racionalizaci španělského času. „Kdybychom změnili časové pásmo, slunce by vyšlo o hodinu dříve, my bychom se probouzeli přirozeněji, jedli bychom o hodinu dřív a spali o hodinu víc,“ dodává.

siesta shutterstock 401206783

Tradiční odpolední dvouhodinovou siestu si podle průzkumu dopřává jen 18 % Španělů.

Zmizí španělská siesta?

Španělé se tradičně vyrovnávají se svými pozdními večery tím, že si berou ranní přestávku na kávu a dvouhodinovou přestávku na oběd, která jim dává příležitost užít si jednu z nejznámějších tradic v zemi – siestu. Jak moc by změna pracovního dne ohrozila tento zvyk, není zcela jasné. Studie z ledna 2017 provedená společností Simple Lógica zjistila, že méně než 18 % Španělů si jde pravidelně lehnout po obědě, zatímco téměř 60 % se siestě naprosto vyhýbá. Ve skutečnosti nechává řada podnikatelů v mnoha velkých městech a prázdninových střediscích své obchody otevřené i během polední přestávky. „Měli bychom upustit od španělské siesty, protože neodpovídá realitě,“ řekl Casero. „Se změnou časové zóny, která by přinesla dřívější oběd a o hodinu delší spánek, by již odpolední šlofík nebyl potřeba.“

Ekonomka Nuria Chinchilla, odbornice na rovnováhu pracovního a soukromého života na obchodní škole Instituto de Estudios Superiores de la Empresa v Barceloně, se domnívá, že kvalita života je pro Španěly důležitější než zachování delšího večerního světla pro turisty. „Máme nepřetržitý jet lag. Cestovní ruch tady bude vždycky a turistům je to jedno. Počet hodin slunečního světla bude stejný, ať už je to hodina ráno nebo večer,“ říká.

foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Lucie Osmanská

Lucie Osmanská

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.