fbpx


Zveřejněno: 15. 2. 2017

Únava, malátnost nebo třeba bolest. To jsou většinou nejčastější symptomy, které nám signalizují blížící se onemocnění. Problém je, že je rozeznáme až ve chvíli, kdy už v našem těle řádí viry. Naučte se rozeznávat hrozbu blížícího se onemocnění včas. 

Pomůže vám k tomu východní medicína, která se nazývá ajurvéda. Vychází ze stejného předpokladu jako jakákoli jiná moderní medicína. Tedy z toho, že v těle musí panovat určitá vyváženost a rovnováha.

Podle východní medicíny, ze které mimo jiné čerpá snad každý medicínský obor, máme všichni svůj energetický vzorec. Pokud je tento energetický vzorec ve svých ohraničených hodnotách, člověk je zdráv. Při odchýlení těchto hodnot však začínají blikat varovné kontrolky, že v organismu není něco v pořádku. Ten, kdo už alespoň trochu zabředl do ajurvédské medicíny, pozná, kdy v jeho těle probíhají nežádoucí změny. Ve spolupráci se svým mistrem pak energie v těle opět srovnávají. „Metod, jak srovnat energetické odchylky, je spousta. Často kombinujeme meditativní techniky, stravu, bylinné extrakty a masáže léčivými oleji,“ říká James Rocky, hlavní terapeut wellness studia Planet Zen, které se jako jedno z mála u nás ajurvédou zabývá.

Učte se podle zákonitostí vaší dóši

Člověk, který se svým energetickým vzorcem ještě neumí pracovat, se musí nejprve naučit základní zákonitosti. V každém případě musí znát svůj typ dóši, tedy to, která energie v jeho těle převládá. „Podle ajurvédy se rozlišují tři typy energií – váta, pitta, kapha. V každém člověku jsou zastoupeny. U každého však v jiném poměru. Ta, která je dominantní předurčuje zdraví a jeho kondici a podle toho je také potřeba o sebe pečovat,“ vysvětluje James. Typ dóši terapeuti poznají podle pulzního vyšetření, když vás chytnou za prostředníček pravé ruky. Dóšu si ale můžete určit i sami.

wellness 285587 1280

Jste váta, pitta nebo kapha?

Pro každý typ dóši je charakteristická například fyzická konstituce a určité mentální dispozice. Pakliže patříte k těm, kteří mají velmi štíhlou postavu, podlouhlý obličej, malé oči, úzké rty, nepravidelné zuby nebo třeba suchou kůži se sklony k šupinatění a k tomu vás charakterizuje ráznost, náladovost, schopnost rychle nabýt – rychle pozbýt, úzkostlivost, sklony k tomu být smutný, náladovost, ale i schopností nedělat věci jen napůl, ale naplno a do všeho jít s vervou, jste jednoznačně váta.

Pro pittu jsou zase charakteristické světlá pleť, světlé oči, pravidelný nos, srdcovitý obličej, střední postava, rovné vlasy, středně velká ústa nebo vystouplá brada a z mentálních predispozic pak otevřenost novým myšlenkám, organizační schopnosti, výborná paměť, cílevědomost, podrážděnost, mnoho zájmů. Pro kaphu je zase typická silnější postava, kvalitní vlasy, olivová pleť a z charakteristiky pak tichost, skromnost, zamyšlenost, svědomitost ale i loajálnost, schopnost odpouštět a také trochu lenost. A pakliže jste trochu od toho i trochu od toho, jste typ na pomezí dvou dóš – například váta pitta nebo kapha váta. Jak se dóša určuje si přečtěte v našem článku Jak mi pomohla ajurvéda.

Kdy se něco děje?

Každá dóša má určité znaky nerovnováhy. Pro vátu je to drsná kůže, zácpa, suchý jazyk, suché rty, únava, úzkosti, svalová bolest, zvýšení tlaku nebo třes a žaludeční neuróza. Pittu při rozladění dóši nejčastěji potrápí třeba pocení a návaly, zimnice, špatný spánek, pálení žáhy nebo střevní potíže. Pro kaphu jsou pak typické příznaky jako zaspávání, dýchací potíže, otoky, alergie, deprese, závist, netečnost nebo špatné trávení a citlivost na chlad.

oil 1370569 1920

Jak srovnat rovnováhu?

Srovnávání rovnováhy je pak spíše otázkou na odborníka. „Obecně lze říct, že váta potřebuje režim a řád, aby se její dóša napravila. K tomu musí váty pravidelně a dobře jíst, hlavně teplou stravu. Doporučujeme také masáže celého těla bylinnými oleji,“ vysvětluje James. „Pro pittu je zase vhodné zacílit na dostatečný pitný režim, ochlazovat tělu a nevystavovat jej zbytečně teplu a začít jíst syrová a vegetariánská jídla. Mnohdy postačí jen tohle a není potřeba přidávat další masážní proceduru,“ říká James. A co je vhodné pro kaphu? „Kaphy musí v každém případě vysadit oleje a tuky ze stravy a nahradit je čerstvou zeleninou a pokrmy tepelně upravené pouze vařením. O procedurách se rozhoduje individuálně, na základě toho, jaký z příznaků nerovnováhy dotyčného trápí,“ dodává James.

Samozřejmě platí, že čím dříve se začne pracovat na srovnávání dóš, tím rychleji se upraví rovnováha v těle a zamezí se onemocnění. Neuvěřitelné je, že úpravu energií podle ajurvédy lze značně eliminovat příznaky či je úplně odstranit až u 96 procent lidí! A to opravdu stojí za vyzkoušení.

Máte zkušenost s ajurvédou? 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...