fbpx


Zveřejněno: 15. 3. 2017

Na českých silnicích jezdí už neuvěřitelných pět milionů aut a tento počet stále roste. Pro vlastní pohodlí jsme však kolikrát schopni obětovat nejen čas a peníze, ale v konečném důsledku i naše zdraví. Buďme k sobě i svému okolí ohleduplnější a promysleme i jinou možnost dopravy. Koneckonců postačí, když si vezmeme příklad z cizích zemí a staneme se hrdými vlastníky ekologičtější varianty - jízdního kola. 

Nekonečné čekání v dlouhých kolonách a vzrůstající ceny pohonných hmot nejsou zdaleka jedinými problémy, které by měli řešit majitelé osobních aut. Obrovskou environmentální hrozbu představuje například znečišťování ovzduší. Silniční doprava totiž produkuje v celosvětovém měřítku přibližně 90 % škodlivých emisí! Dalším nezanedbatelným faktorem blížící se ekologické katastrofy je i to, že automobilový průmysl spaluje obrovské množství fosilních paliv, které se řadí do skupiny neobnovitelných zdrojů energie. Jaký dopravní prostředek při nenáročných cestách využít stojí tedy minimálně za zvážení. 

tokyobike classic sport peacock

Myslíme na své zdraví 

Rozhodně neříkám, že je bicykl vhodnou alternativou vždycky a pro každého. Ale pakliže bydlíte poblíž svého pracoviště nebo školy a nemusíte rozvážet své ratolesti na kroužky, určitě si kolo pořiďte. Pravidelnou cyklojízdou výrazně snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, obezity a ženy se mohou dokonce zbavit i tolik obávané celulitidy. Tato aerobní aktivita navíc jen minimálně zatěžuje klouby a díky tomu se stává ideálním sportem při rehabilitacích pohybového aparátu. Kromě toho se během vyjížďky uvolňují z těla endorfiny, známé také pod pojmem hormony štěstí, které mají pozitivní vliv na psychiku člověka. Pokud tedy vyměníte ráno volant za řidítka, nepříjemné úzkostné stavy se vám vyhnou obloukem a do kanceláře si to nakráčíte s nepochopitelným úsměvem na rtech klidně i v 7:00.

kolo taiwan

Parkoviště před National Cheng Kung University ve městě Tainan.

Poznáváme jiné kraje

Dojíždění na kole do zaměstnání, školy, ale i nejrůznějších obchůdků je v mnoha zemích považováno za naprosto přirozený způsob transportu. Mezi země hojně podporující městskou cyklistiku patří například Holandsko, Dánsko, Německo, ale i třeba Japonsko či Taiwan. ,,V době svého studia na Taiwanu bych si život bez kola neuměl představit. Města jsou tam rozlehlá a MHD není tak rozvětvená, jak je v našich končinách zvykem. Proto je pro každého tamějšího studenta kolo nejrychlejším, nejlevnějším a nejlogičtějším způsobem dopravy. Při každé přednášce se jich před budovami škol nashromáždí stovky a okolí každé jedné z nich je doslova obklíčeno koly všech druhů a velikostí. Sečteme-li nízkou cenu (mé krásné kolo stálo cca 600 Kč), pocit, že děláte něco pro své zdraví, a celoročně krásné počasí, vyjde nám bicykl jakožto dopravní prostředek, bez kterého si taiwanský žák takřka nedokáže představit studentský život,” prozrazuje své zkušenosti Peter Fábry

Vybíráme správné kolo 

Při výběru jízdního kola je potřeba dbát na to, aby splňovalo požadavky městského terénu a zároveň přinášelo komfort samotnému cyklistovi. Právě na takové narazil podnikatel Václav Stránský během své cesty do Bangkoku. Tokyobike jsou produktem nezávislého výrobce z tokijského předměstí Yanaka a vyznačují se minimalistickým zpracováním i propracovanými detaily. Díky nízké hmotnosti umožňují tokyobike snadné přenášení. Zároveň jsou vybavena menšími koly, než je obvyklé, a právě to umožňuje jezdcům rychlou akceleraci i obratnost. Václav Stránský byl výrobkem natolik unešen, že se rozhodl se svými společníky tokyobike dovážet i do české metropole. V pražském Karlíně otevřel showroom Urbane, kde si můžete prohlédnout všechny modely, které značka nabízí, a dokonce si kolo zapůjčit i na zkušební projížďku. Tak co říkáte, vyměníte polstrovanou sedačku v autě za cyklistické sedlo? 

V čem je značka tokyobike unikátní prozradí Václav Stránský v našem rozhovoru přímo zde. 

Foto: tokyobike a archiv

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...