Srnčátko čeká ve vysoké trávě na maminku. Místo ní ale přijíždí traktor se sekačkou. Kvůli vysoké trávě nemá řidič možnost mládě vidět, takže při jeho odjezdu zůstává na louce mrtvé či zmrzačené srnče, které často umírá v bolestech i několik hodin. Zabránit tomuto zbytečnému zabíjení můžete i vy.

V období od května do července rodí srny mláďata, která poté ukrývají do vysoké trávy na loukách, aby je ochránily před predátory. V tyto měsíce však také vyjíždějí traktory sekat louky na senáž a to se kvůli nedodržování zákonů stává pro mláďata srnek, zajíců a dalších zvířat osudným. Výsledkem je 60 až 70 000 posečených srnčat ročně.

srna shutterstock 649017361

Mláďátka nejsou ve vysoké trávě vůbec vidět.

Co na to zákon?

Zemědělci jsou povinni zvěř před sekáním chránit, sekat plochu vždy od středu k okraji, používat poplašná zařízení a hlásit termíny sečení místním myslivcům, kteří musí dle zákona louky procházet. Přestože může být nedodržování zákona sankciováno pokutou až 500 000 Kč, v mnoha případech však zemědělci s myslivci nespolupracují a výsledkem jsou tisíce posekaných srnčat a nešťastných matek, které svá mrtvá mláďata zoufale i několik dnů hledají.

Ptáme se proč?

Častým problémem je neochota zemědělců či myslivců spolupracovat, také nedostatek dobrovolníků na prohledávání větších ploch. Veřejnost také často netuší, že je možné upozorňovat orgány státní správy na nedodržování zákona.

senosec shutterstock 595782248

Neochota zemědělců či myslivců a nedostatek dobrovolníků na prohledávání polí mají za následek uhynutí až 70 000 mladých srnčat ročně.

Pomoci může každý

Můžete se zaregistrovat jako dobrovolník a přímo se podílet na vyhánění zvěře z luk těsně před sekáním. V naději na změnu vznikly také tyto stránky, kde můžete podepsat petici na změnu dotačního systému jen pro zemědělce, kteří na bezpečí zvěře prokazatelně dbají. Dozvíte se zde i další potřebné informace o tomto problému.

Čtěte také: 

Módní trend, který zabíjí. Proč chodíme v cizí kůži? 

Víte, proč na slepice svítí 17 hodit intenzivní světlo? 

Proč nás zvířecí utrpení bolí víc než to lidské? 

foto: Shutterstock, zdroj: Stop sečení srnčat

Milada Kadeřábková

Milada Kadeřábková

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.