Přečteno 3918x

O tom, že lety na Měsíc budou zpřístupněné i movitým turistům, se mluví už 8 let. Nyní ale NASA otevírá daleko zajímavější vyhlídky. Je prý možné, že za dalších 10, 15  let budeme „navštěvovat“ i Slunce. 

Zkušební let, který má dokázat, že se lze ke Slunci bezpečně přiblížit, proběhne v příštím roce. Takzvanou misi Solar Probe Plus (SPP) poprvé veřejně oznámili národní představitelé letecké a vesmírné zprávy. Učinili tak v auditorském středisku výzkumného centra Williama Eckhardta na univerzitě v Chicagu. Cílem zkoumání je zároveň přinést nové poznatky, které jsou doposud opředeny jen spoustou teorií. Vědci touží po odhalení dlouhodobých otázek ohledně koróny – vnější atmosféry Slunce. Ta je mnohonásobně teplejší než její povrch a příčina doposud není známá. NASA si od mise slibuje, že se díky novým skutečnostem zlepší výsledné prognózy velkých událostí ohledně počasí a klimatu, které ovlivňuje celou planetu a život na ní. Tato cesta má také pomoci k výrobě lepších satelitů, které umožní daleko přesnější a efektivnější získávání informací z vesmíru.  

shutterstock 330302447

Na jak velkou vzdálenost bude možné se Slunci přiblížit, má objasnit první cesta.

Technické vybavení přijde na stamilióny

Pokud vám to celé zní jako sci-fi, to nejlepší teprve přijde. Loď bude moderně vybavena těmi nejšpičkovějšími technologiemi, s nimiž lidstvo kdy pracovalo. Její povrch bude chránit kompozitní tepelný štít, který bude odolávat teplotě 1400 stupňů Celsia. Ten bude vyhotoven z hustého uhlíku. A zkrátka nepřijde ani interiér. Jako první vůbec zde bude nainstalován speciální systém Energetic Particle Low Energy (EPI-Lo), jehož úlohou bude měřit částečky s nízkým obsahem energie, které se polinou od Slunce. Na nejvyšší úrovni budou také zobrazovací zařízení. Plánovaný je i detektor pro pozorování částic slunečního větru pro měření magnetických polí. Celá loď pak bude opředena fotodetektory, které budou fotit okolí a pořízené snímky rovnou zasílat do střediska k bližšímu zkoumání. 

Plavidlo, díky kterému bude cestování k největší hvězdě světa možné, by mělo stát 180 milionů dolarů. Pokud se mise osvědčí, je velmi pravděpodobné, že cestovovní agentury v budoucnu zařadí do své nabídky zájezdů i lety k nejbližší možné vzdálenosti Slunci. 

 

 

foto: Shutterstock, zdroj: The Space Invader, Youtube

Radek Chlup

Radek Chlup

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.