fbpx

Když se esoterika tak trochu vymkne: Případy Guru Járy nebo Bikrama Choudhuryho Dalších 4 fotografií v galerii
Bikram Choudhury, zakladatel Bikram jógy a milovník slipů

Nejde vlastně o nic jiného než o manipulaci důvěřivých. Najdeme ji u různých jogínů, tantriků, ale i duchovních

Zveřejněno: 8. 4. 2021

Ze začátku se zdají být nevinní, nebo dokonce spíš i „vyvolení“. Nosí dlouhé vlasy a prostě vědí, co hlásat a kam sáhnout. Za krátkou dobu nakumulují celý zástup ctitelů a ctitelek, kteří jsou ochotní vydat se novodobým guru napospas, poslat jim všechny peníze a zaprodat vlastní rodinu. Postupem času se ale z nějakých důvodů na povrch dostávají případy o pohlavním zneužívání, vydírání a podvodech. Veřejnosti je pak jasné, že šlo jen o dalšího „duchovního vůdce“, který nebyl tak úplně duchovně na výši, jak tvrdil. Ale proč to nezkusit znova, že, když je to odháčkování prostě potřeba...

Případů zneužití moci z rukou duchovních a různých esoterických „lídrů“ existují tisíce a pojmout je všechny by asi vydalo na pár knih. Stále se objevují další a další důvěřivci, kteří jsou těmto věrozvěstům „toho pravého zdravého čistého života“ schopni propadnout. Než se tedy vydáte vyčistit čakru či něco jiného, co vás bude stát v lepším případě životní úspory, v tom horším duševní zdraví, pojďte si některé případy esoterických guru připomenout.

Jógoví guruové

Na téma perverzních jogínů existuje na Wikipedii celá stránka. Podle ní mezi nejslavnější oplzlé učitele patří Bikram Choudhury, zakladatel Bikram jógy, nazývané též horkou jógou, která se cvičí ve 42 stupních Celsia. O tom, co ve vyhřátých místnostech plných nahých následovníků prováděl, nedávno vyšel na Netlixu dokument zvaný Bikram: jogín, guru, sexuální násilník.

Milovník slipů a mastných vlasů čelil několika trestním oznámením, která se týkala sexuálního obtěžování, napadení, rasismu a homofobie. Po těchto lehčích peripetiích Bikram utekl ze Spojených států do Indie, aniž by zaplatil dluhy za soudy, a stále je na něj vydán zatykač. On ani jeho fanoušci si z toho očividně nic nedělají a jeho kurzy jsou stále velice populární.

Dalším profláknutým násilníkem je John Friend, zakladatel Anusara jógy. Ten sice o své jógové impérium po provalených skandálech na rozdíl od Bikrama přišel, podařilo se mu ale pod jiným jménem vybudovat nové. Kromě sexuálního zneužívání své zaměstnankyně prý nutil k doručování drog do jeho kanceláře a občas jim neposílal výplatu. Tedy tu, co měly dostat podle smluv, kde o zneužívání a drogách nic nebylo.

Tantričtí mistři

Tantrismus je styl meditace a rituálů, které vznikly v Indii před pátým stoletím našeho letopočtu. Pracuje se sexuální energií a považuje ji za základní hybnou sílu duchovní evoluce. Začátečníkovi s tantrou zprvu pomáhá takzvaný tantrický mistr či učitel. Pokud si ho ale žák nevybere pečlivě, může se stát, že si učitel splete duchovní evoluci s erekcí a rituál vykuřování s rituálem, při němž většinou žádný dým nestoupá.

Výsledkem byl pro klientky příjemný stav jakéhosi transu. Příjemný tedy jenom do chvíle, dokud Vojík situace nevyužil a neuvolnil se taky.

Své by mohly vyprávět klientky svérázného mistra tantry Jaroslava Dobeše, známého spíše pod přezdívkou Guru Jára, který si vymyslel metodu, jež mu vysloužila pobyt ve věznici na 5,5 roku nepodmíněně za znásilnění. Guru je ovšem zatím v detenčním zařízení na Filipínách, kam před českými úřady uprchl, a na jeho vydání do Česka to zatím nevypadá. Samozvaný duchovní mistr byl stíhaný pro znásilňování svých klientek, sexuální akty vykonával údajně z terapeutických důvodů jako takzvaný rituál „odháčkování“. Akt měl odstranit „háčky“, které v ženách prý zanechali dřívější sexuální partneři.

guru jara 0256875280

Jaroslav Dobeš, známý spíše pod přezdívkou guru Jára, je uzavřen v detenčním zařízení na Filipínách a obřadu odháčkování zřejmě stále věří


Další král české tantry Richard Vojík zase čelil obvinění ze znásilnění a sexuálního nátlaku, a to až od deseti žen. Kurzy, které Vojík vedl, pracují s lidskou sexualitou a využívají technik uvolňování těla a mysli, mezi které patří i práce s dechem. Výsledkem byl pro klientky příjemný stav jakéhosi transu. Příjemný tedy jenom do chvíle, dokud Vojík situace nevyužil a neuvolnil se taky. Richard Vojík se sexuologické práci s tělem učil od světově uznávaného zakladatele tohoto směru, Američana Josepha Kramera. Ten se od Vojíka distancoval s tím, že obdržel několik stížností od Vojíkových klientek.

Vůdci sekt

Duchovní lídři bývají velice charismatičtí a ti nejlepší svým kouzlem dokážou omámit masy lidí. Jedním z takových byl třeba Američan Keith Raniere. Ten založil organizaci NXIVM, jejíž aktivity se navenek tvářily jako kurzy osobního rozvoje. Ve skutečnosti však šlo o sektu s šíleným vůdcem, který své následovnice zotročoval, nutil k sexu a vypaloval jim na tělo vlastní iniciály.

tater

Keith Raniere a jeho cejch, kterým označoval své ovečky


Americká policie po letech shromažďování důkazů v roce 2018 Raniera zatkla a následně odsoudila za obchod s lidmi, vydírání a tvorbu dětské pornografie. Se sháněním otrokyň mu pomáhala herečka Allison Macková, známá ze seriálu Smallville, která byla též odsouzená.

Jones sám sebe označoval za inkarnaci řady osobností, mimo jiné Ježíše, Buddhy či Lenina.

Dalším šílencem, který kromě obvinění se sexuálního zneužití navíc donutil k smrti stovky lidí, byl Jim Jones, zakladatel sekty zvané Chrám lidu. Díky jeho charizmatu si sekta získala v době největší slávy až 20 tisíc následovníků. Jones sám sebe označoval za inkarnaci řady osobností, mimo jiné Ježíše, Buddhy či Lenina. Jonesovo učení bylo ovlivněno do značné míry i myšlenkami komunismu či utopistické filozofie.

chram lidu.jpg

Chrám lidu skončil hromadnou sebevraždou. Povedla se 915 lidem


Ve snaze uchránit své ovečky před nástrahami kapitalismu založil takřka soběstačnou vesnici Jonestown, kde členové žili skromně, tvrdě pracovali, obhospodařovali vinice a pole a sdíleli společný majetek. Poté, co na povrch vyšly skutečnosti o zneužívání, bití a vraždách, ke kterým v Jonestownu docházelo, nařídil Jones v roce 1978 členům hromadnou sebevraždu, která se docela povedla a vyžádala si 915 obětí.

Ayahuaskoví šamani

Po stopách novodobých šamanů se do Jižní Ameriky vydává čím dál více lidí ve snaze dojít optimálně k osvícení, minimálně se alespoň zbavit nějakých nevyřešených traumat. A protože si Jihoameričani všimli, že se na ayahuasce (tradiční amazonské rostlině, která vás uvede do změněného stavu vědomí) dá moc dobře vydělat, vznikl kolem šamanských rituálů turistický byznys, který některé hledače duchovna může zanechat traumatizované víc, než byli před odjezdem z domova.

Duchovním světem letos v lednu otřásly na BBC výpovědi znásilněných žen šamany v rámci ayahuascových seancí. Po požití odvaru z psychoaktivní byliny dotyčný přestane vnímat své tělo a okolí, a je tak vydán šamanovi napospas. Ten, kdo si podobně jako v případě guru Járy neověří, zda mu medicínu nepodává nějaký podnikatel nebo obšoust (případně obojí v jedné osobě), na to může doplatit. Článek na BBC vyzdvihl v této souvislosti Guillerma Arévala, věhlasného „léčitele“, který byl dokonce peruánským kongresem oceněn za významnou práci v udržitelném rozvoji. Svůj vlastní rozvoj ale občas neudržel.

Církevní představitelé

Konzervativní náboženství a církve se k sexualitě vždy stavěly dosti negativně nebo, řekněme, tradičně, tedy jako k prostředku pro plození dětí. Takové křesťanství, ale třeba i islám přirozený lidský pohlavní pud zcela tabuizovaly. O to víc však náboženství otevřelo cestu sexuálnímu pokrytectví.

I náboženství se dá nakonec použít jako berlička k manipulaci.

Katolická církev musí přiznávat sexuální skandály svých prelátů v posledních letech velice často, takže o nich samozřejmě existuje i stránka na Wikipedii. Trestné činy zneužívání dětí a mladistvých, které spáchali ve 20. a 21. století katoličtí kněží, (dokonce i) jeptišky a členové římskokatolických řádů, totiž vedly k četným obviněním, vyšetřováním, soudním procesům a rozsudkům.

Z českých reálií stojí za zmínku případ katolického kněze Františka Merty z jižní Moravy, který byl v roce 2001 odsouzen k podmínečnému odnětí svobody a k zákazu práce s mládeží za pohlavní zneužívání ministrantů a dalších mladých chlapců v Napajedlech, Holešově a dalších jihomoravských působištích. Tady už jsme ale od duchovních guru trochu odběhli. Anebo ne? I náboženství se dá nakonec použít jako berlička k manipulaci.

Související…

Režisér snímku Tiché doteky: Sekta dokáže člověka strašně rychle změnit
Tereza Hermochová

foto: Profimedia a Shutterstock, zdroj: BBC

Tipy redakce

Provoz elektromobilu čistý je. Jeho výroba už ovšem kvůli bateriím čistá není

Provoz elektromobilu čistý je. Jeho výroba už ovšem kvůli bateriím čistá není

Na konci devatenáctého století představovaly elektromobily špičku tehdejší...

Změní se Einsteinova teorie relativity kvůli vesmírným chameleonům?

Změní se Einsteinova teorie relativity kvůli vesmírným chameleonům?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....