fbpx
Zveřejněno: 23. 4. 2017

Mýt či nemýt, toť otázka. Z jedné strany slyšíte, že byste neměli používat šampon vůbec, z druhé, že vlasové produkty vlasy uzdravují. Kde tedy leží ta správná cesta? Najděte si svůj balanc. Pomohou vám v tom světoví odborníci na dermatologii a přední kadeřníci. 

Odborníci tvrdí, že záleží na osobní preferenci. Není možné říct, že byste si měli mýt vlasy jednou denně nebo týdně. „Vždy jsem tvrdila, že pár dní je zcela v pořádku,“ říká Alli Webb, profesionální kadeřnice a zakladatelka Drybar (řetězec salónů sídlících v Kalifornii, který poskytuje pouze vlasový styling). „Někdy radím svým klientkám, aby oddálily mytí vlasů co nejvíce,“ dodává.

Časté mytí může vést k lámání vlasů

„Šampon odstraňuje i přirozený olej ve vašich kadeřích, a pokud je budete mýt příliš často, hrozí, že si je až moc vysušíte. Pak budou mít větší tendenci se lámat,“ tvrdí Angela Lamb, doktorka a asistentka profesora dermatologie z lékařské fakulty Icahn School of Medicine at Mount Sinai v New Yorku.

myti vlasu shutterstock 428660125

Zkuste mytí vlasů co nejvíce oddálit a zjistěte, jak se budou vaše kadeře chovat.

Méně šamponu, více kondicionéru

Jeff Chastain, kadeřník a stylista působící v New Yorku, doporučuje, aby lidé omezili mytí vlasů na jednou, maximálně dvakrát týdně. „Méně častým mytím získáte silnější a delší vlasy. Například ti, co se mohou pochlubit kudrnatými vlasy, si nemusí mýt vlasy tak často. Doporučuji jim používat jen kondicionér. Pořádně si s ním umýt pokožku hlavy a poté jej přidat do konečků. Na závěr je třeba jej řádně opláchnout.“ Rovné vlasy mají tendenci se mastit častěji, protože olej a mastnota se rychleji dostávají ke konečkům. Chastain doporučuje takovým ženám či mužům, aby si je myli obden a nebáli se používat suchý šampon. „Používejte lak na vlasy nebo jiné stylingové přípravky a využijte lesku, který získáte s mastnými vlasy. Nebojujte proti nim, ale využijte jejich výhody.“ Vlasy si také můžete svázat do super rychlého drdolu. A to platí v dnešní době samozřejmě i pro muže. Takzvané „man buns“ dnes vládnou světu stylu. 

myti vlasu shutterstock 305487863

Ženy s kudrnatými vlasy si nemusí mýt vlasy tak často. Stačí, když použijí kondicionér.

Kdo by si měl mýt vlasy denně

Odborníci se shodují na jedné věci: Jen malá skupina lidí si potřebuje mýt vlasy denně, především ti, kteří hodně sportují (a potí se), nebo ti, již žijí ve velmi vlhkém podnebí, říká Carolyn Goh, dermatoložka v Los Angeles. „Pokud máte velmi mastnou pokožku hlavy, pak je opravdu třeba mýt si vlasy každý den,“ vysvětluje, „někdy si lidé myslí, že mají suchou pokožku hlavy, protože mají lupy, v tomto případě je častější mytí také na místě.“ Je ovšem třeba rozlišit, zda jde o lupy mastné či suché. I to je problém, který je třeba léčit. 

Pro průměrného člověka je dostačující mýt si vlasy obden nebo každé dva tři dny. Neexistuje však jednoznačné pravidlo. „Pokud jsou vlasy viditelně mastné, svědí vás pokožka hlavy, jenom to znamená, že byste měli sáhnout po šamponu,“ dodává na závěr Goh.

 

Čtěte také: 

Pět tipů na super rychlé drdoly

DIY přírodní šampony: Chraňte své zdraví i přírodu!

Jsem krásná bez parabenů: Top osm produktů pro každodenní péči

 

foto: Shutterstock, zdroj: New York Times

Tipy redakce

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...