fbpx

Zveřejněno: 10. 3. 2017

Připadá vám, že na vás poslední dobou všechno padá a necítíte se ve své kůži? Obklopte se kvalitním světlem. Plnospektrální osvětlení umí přivést jas i do tmavých koutů a je nejdokonalejší náhradou slunečního záření.

Plnospektrální osvětlení, jinak také zdravé světlo, svým barevným složením odpovídá slunečnímu záření, což je jeho základní předností. Není místo, kde by se nemohlo uplatnit. Obecně je využíváno všude tam, kam nemůže slunce, a to v kancelářích, v domácnostech, ve školách i ve výrobních halách, klenotnických i restaurátorských dílnách, v muzeích a nakonec i u zubaře.

Začalo to v Sarasotě

classroom 1699745 640

Už v roce 1973 uskutečnil fytobiolog dr. John Ott ve spolupráci s Institutem pro výzkum zdraví a světla studii na univerzitě v Sarasotě na Floridě. Průzkum byl prováděn ve školních učebnách. V jedné z nich Ott nainstaloval plnospektrální osvětlení a v dalších dvou nechal obyčejné zářivky. Výsledky byly víc než jasné. Studenti ve třídách s běžným osvětlením byli mnohem hyperaktivnější, ale také unavenější a velmi nepozorní. Naopak v učebnách s plnospektrálním osvětlením stačil jeden měsíc na to, aby výzkumníci zjistili, že u žáků došlo k výraznému zlepšení chování i studijních výsledků.

Zdravé světlo u všech typů běžného osvětlení známe už i u nás. Instaluje se nejčastěji v mateřských školách, architektonických kancelářích, ateliérech, ale i v domácnostech. Poznatky jsou vždycky stejné. Jakmile si člověk na plnospektrální osvětlení zvykne, což netrvá dlouho, pocity jsou naprosto pozitivní a s tím běžným už by neměnil.

Samá pro a žádné proti

architecture 1867437 640

Výzkumy potvrdily, že vliv plnospektrálního osvětlení je ve srovnání s tím klasickým, které běžně používáme, zásadní. Předně předchází například problémům se zrakem, osteoporóze, poruchám růstu a hormonálním poruchám. Dalším pozitivem, které našemu organismu přináší, je zvýšení výkonnosti. Také výrazně snižuje únavu očí, hlavně samozřejmě při dlouhodobé práci na počítači, a dokonce může zmírnit i některé oční vady. Dalším pozitivem je lepší soustředění, snížení únavy, výjimečně výhodná je i ta skutečnost, že umožňuje uživatelům vnímat nezkresleně barvy, což je základní předpoklad například pro kvalitní práci tiskařů, grafiků i výtvarníků.

O plnospektrálním osvětlení už je také známo, že ve velké míře snižuje sezónní afektivní poruchy a mnohé jiné typy depresí, a v neposlední řadě připomeňme i to, že doma nám pomůže k rychlejšímu vstávání a úspěšnější ranní regeneraci do nového dne.

Sluneční paprsky mají velký vliv na náš celkový pocit pohody. Podobný efekt přináší i zdravé osvětlení. To umělé, ve kterém převažuje červená, oranžová a žlutá, totiž nemá vyvážené barevné spektrum, oční zornička se tedy rozšiřuje daleko více, než při jasu o stejné intenzitě. Tento jev tak může vést časem nejen ke stresu, ale i ke světloplachosti a dává také predispozice zelenému zákalu. Nemilou nepříjemností je i vyšší nitrooční tlak. 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...