fbpx
Zveřejněno: 16. 10. 2017

Zajisté znáte pořekadla "nemůžu to překousnout" nebo "leží mi v žaludku". Z pohledu psychosomatické medicíny skutečně existuje jistá spojitost mezi psychikou a potížemi trávicího systému a my vám ukážeme, na kolik vás psychicky srovnají obyčejná probiotika. 

Určitě jste někdy zažili tzv. žaludeční neurózu. Podle lékařské terminologie se jedná o funkční poruchu žaludku, kdy pacienta bez přítomnosti jiného nálezu trápí nepříjemné zažívací potíže. Na vině je především stres. I když je tato spojitost známá po mnoho desítek let, teprve nedávno se střeva stala předmětem studií z hlediska jejich dopadu na duševní zdraví. A přibývá důkazů podporujících existenci komunikace mezi střevy a mozkem.

Probiotika, nebo léky na deprese?

iyer 2331 1a

Tato lékařka léčí pacienty s úzkostmi a depresemi probiotiky se skvělými výsledky.

Nové studie odkryly, jak neurochemické látky podporují psychickou pohodu, pakliže jsou dodávané přímo do střeva. Dr. Mark Lyte z Univerzity v Texasu prozkoumal účinky kmenů lactobacillus a bifidobacteria. Zjistil, že neurochemické látky, které tyto bakterie vytvářejí, přinášejí pozitivní změny chování. Tato spojitost je provázána s produkcí serotoninu. V mozku máme zhruba 5 % hormonu podporujícího dobrou náladu. Zbylých 95 % je dle lékaře produkováno právě ve střevech. 

Profesorka psychiatrického oddělení na univerzitě v americkém Texasu Dr. Aparna Lyer převádí již několik let nový výzkum do praxe. Předepisuje svým pacientům probiotika jako účinnou podpůrnou léčbu psychických poruch a setkává se s velmi pozitivními účinky. Jejím pacientům se při dlouhodobém užívání probiotik zlepšil kognitivní, emocionální i fyzický stav, tedy nálada, myšlení, a celkově jim bylo lépe.

"Příznivý je i fakt, že ve srovnání s dostupnými léky na duševní zdraví nejsou probiotika spojena s žádnými riziky a vedlejšími účinky, a proto se pravděpodobně stanou standardním doporučením všech odborníků v oblasti duševního zdraví," tvrdí lékařka.

Proč střeva řídí hlavu?

Spojitost potvrzují i odborníci na celostní medicínu. Že mají zažívací potíže psychického původce, upřesňuje Dr. Ruediger Dahlke, který patří k opinion lídrům v oblasti psychosomatických příčin a jejich důsledků. Tvrdí, že psychický původ má většina gastroenterologických problémů. Dokonce připouští, že recept na spokojenost najdeme právě v břiše. Veškeré emoce se totiž promítají do naší neurologické soustavy a dotýkají se i vnitřních orgánů. Ostatně ve stěnách střev se nachází 100 milionů nervových buněk, které dávají indicie mozku.

dr dahlke

Světoznámý lékař tvrdí, že většina problémů s trávením je dána psychickou nerovnováhou.

Buďte u zdroje

Ideálními zdroji jsou probiotika přirozená, tedy ta, která jsou přijímaná, ze stravy. Dr. Lyer proto doporučuje denní příjem kvašené zeleniny nebo kefírů. Vhodné bakterie ale najdete i v mléku, jogurtech, kimchi, misu, tempehu nebo nakládaných okurkách. Pokud těmto potravinám neholdujete, je samozřejmě nasnadě přijímat probiotika ve formě doplňků stravy, které běžně pořídíte v lékárně. Na závěr však podotýkáme, že ať už zvolíte jakýkoli zdroj, měli byste dodržet následující: dostatek spánku, eliminace zpracovaných potravin a dostatečná hydratace. Právě to totiž vstřebávání probiotik pozitivně ovlivňuje.

foto: Shutterstock, zdroj: Nemoc jako řeč těla, Organic Life, Celostní medicína

Tipy redakce

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po Novém roce dali jako spousta lidí následující předsevzetí: Už...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.