fbpx

Pokud jste unavení, nevyspalí, tloustnete, nebo nekontrolovatelně hubnete, měli byste zpozornět

Zveřejněno: 9. 3. 2019

Termín deprese často volně používáme, když se cítíme pod psa po špatném týdnu v práci nebo po těžkém rozchodu. Ale opravdová klinická deprese je mnohem komplikovanější. Existují specifické symptomy, které určují, zda se jedná právě o ni nebo jen o období smutku, kterým si občas procházíme všichni. Podle čeho tedy tuto rozšířenou civilizační chorobu poznat? Podle magazínu Healthline k odhalení nemoci pomůže těchto sedm příznaků.

1. Beznaděj

Deprese má vliv na to, jak uvažujeme o životě a o světě. Jejím nejběžnějším projevem je beznadějný pohled na svět. Velmi typické jsou také pocity méněcennosti, sebenenávist nebo neopodstatněné pocity viny.

Deprese jde často ruku v ruce s nedostatkem energie a zaplavujícími pocity únavy.

Depresivním lidem se často honí hlavou například myšlenky typu: „Všechno je moje vina,“ nebo „Jaký to má smysl?“

2. Ztráta zájmů

Deprese odnímá pocity radosti a štěstí, člověk se nedokáže radovat z věcí, které kdysi miloval. Ať už se jednalo o sport, koníčka či chození ven s přáteli – pacient s depresí o ně ztrácí zájem. Další oblastí, kde se může deprese projevit, je ztráta zájmu o sex.

3. Únava a problémy se spánkem

Jedním z důvodů, proč se depresivní lidé nevěnují aktivitám, které milovali, může být také vysoká únava. Deprese jde často ruku v ruce s nedostatkem energie a zaplavujícími pocity únavy. Také je spojena s nespavostí, čímž může vzniknout bludný kruh, protože všechny tyto příznaky se vzájemně ovlivňují a posilují.

nespavost 1064573882

Typickým příznakem deprese je nespavost a z ní pak plynoucí únava


Doktor Maurizio Fava, ředitel klinického výzkumného programu na bostonské Massachusetts General Hospital, zdůrazňuje, že depresivní jedinci často trpí takzvaným neretenčním spánkem, což znamená, že cítí únavu i poté, co celou noc spali.

4. Úzkosti

Přestože nebylo prokázáno, že deprese způsobují úzkosti, tyto dva nepříjemné stavy se často vyskytují společně.

Zatímco někteří lidé s depresí mají zvýšenou chuť k jídlu a tendence přibírat na váze, někteří naopak hubnou.

Pokud často cítíte napětí, nervozitu, zrychlený srdeční tep i dýchání, třes a máte potíže se soustředit na cokoli jiného kromě svých, často neopodstatněných obav, je na čase zpozornět.

5. Podrážděnost u mužů

Deprese působí na ženy a muže odlišně. Podle vědců jsou muži v depresi často podráždění, mají tendence riskovat, zneužívat návykové látky a bezdůvodně se rozčilovat. Také méně často než ženy příznaky onemocnění rozpoznají a jen málokdy vyhledají odbornou pomoc.

6. Změny v chuti k jídlu

Tyto symptomy se u každého liší. Zatímco někteří lidé s depresí mají zvýšenou chuť k jídlu a tendence přibírat na váze, někteří naopak hubnou. Pokud tedy své dietní návyky neměníte úmyslně, ale jednoduše se dějí, pak je možné, že jsou způsobeny právě počínajícími depresemi.

7. Emoční labilita

„Má deprese se projevovala smutkem, frustrací a hněvem a hodně ovlivnila mé nové manželství, protože můj manžel nevěděl, jak tato nemoc funguje,“ popsala Maigen Thomas, vývojářka webů a editorka. Pokud trpíte depresemi, v jednu chvíli máte výbuch hněvu a za pár minut už nekontrolovatelně pláčete, přitom se vlastně nic nestalo. Jen vaše emoce jsou jako na horské dráze.

Související…

Jste v depresi? Umělá inteligence ve smartphonu vám to řekneJak na deprese? Pomůže teplá, nikoli horká odpolední koupel

Pokud máte některý z výše uvedených symptomů po dobu delší než dva týdny, je pravděpodobné, že depresí trpíte. Ale hlavu vzhůru, právě rozpoznání problému je prvním krokem k tomu, abyste jej mohli vyřešit.

foto: Shutterstock, zdroj: Healthline.com

Tipy redakce

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co si o nich myslí. Někdy je to úplně mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Facebook chystá digitální měnu. Za jakých podmínek s ní může uspět?

Facebook chystá digitální měnu. Za jakých podmínek s ní může uspět?

Jakoby těch digitálních či, chcete-li, virtuálních měn bylo na světě málo. Takový...

Písek z pláže si domu neberte. Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Písek z pláže si domu neberte. Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.