fbpx
Zveřejněno: 2. 4. 2017

Klasickou jógu pravděpodobně dobře znáte, ale slyšeli jste někdy o speciální jógové terapii, která dokáže pomoci při ženských potížích, jako je například problematická ovulace, nepravidelná menstruace nebo také nemožnost otěhotnění? Nese název hormonální jógová terapie a na svém účtu už má nespočet úspěchů. 

Za hormonální jógovou terapií (HJT) stojí Brazilka Dinah Rodriguéz, která ve svých devětaosmdesáti letech zapomněla stárnout. Hlavní myšlenka této jogínské odnože tkví v tom, že díky na sebe navazujícím ásanám dochází ke stimulaci žláz s vnitřní sekrecí za pomoci tlaku v prováděných pozicích. V tomto směru je zásadní také jiný způsob dýchání, tzv. bhastrika, jež násobí promasírování a prokrvení vnitřních orgánů. 

pregnant 775028 640

Činnost žláz ovlivňuje i technika dýchání.

Vraťte tělu rovnováhu

Po celém světě si hormonální jóga vysloužila spoustu kladných ohlasů. HJT pomáhá s padáním vlasů, mírní akné, navrací menstruačnímu cyklu jak pravidelnost, tak i ovulaci. Ženy jí propadly mimo jiné i kvůli víc než příznivém vlivu na zrádný premenstruační syndrom PCOS, tvorbu cyst, myomů, inkontinenci či menopauzu. Stále častěji se na hormonální jógu obracejí ženy trpící neplodností. Avšak cvičit ji můžete i z čistě preventivních důvodů. Také je velmi vhodná, pokud chcete v brzké době založit rodinu, a nebo si ji můžete vybrat jako prostředek přispívající ke správnému fungování vaječníků a zajištění ideální výšky děložní sliznice pro uhnízdění vajíčka.

mother 429158 640

Hormonální jógová terapie může zvýšit šanci početí!

Obtížné začátky?

Cviky, které terapie využívá, můžete natrénovat na víkendovém kurzu. Je pravděpodobné, že nebudete umět všechny pozice a cviky z paměti (od toho vám slouží i příručky nebo youtubevidea), ale budete mít jasno v tom, jakým způsobem máte cvik provést správně, což je zásadní. Postupem času si je osvojíte a celou sestavu zvládnete odcvičit do třiceti minut denně. Nezapomínejte jak na správné dýchání, tak také na vědomé vedení energie. 

V Česku najdete hned několik certifikovaných lektorek hormonální jógové terapie, které vypisují kurzy. Kurzovné se pohybuje do 3000 Kč. Je určitě lepší zvolit tuto cestu, než se stát samoukem a luštit správné provedení cviků z knih či videí na internetu. Pokud si nejste jistá, zda je tato forma terapie a cvičení pro vás, můžete nejprve shlédnou video erudované cvičitelky hormonální jógy Aleny Šíblové, která vás možná přesvědčí.

Po pravidelném cvičení je možné hladiny hormonů vybalancovat, avšak nečekejte výsledky ze dne na den. Chce to trpělivost a vůli, ostatně jako každé jiné cvičení. V současné době již také můžete narazit na hormonální jógu pro muže, která pomáhá překonat andropauzu. Vzhledem k tomu, že žlázy s vnitřní sekrecí mají také vliv na diabetes, mohou lidé postižení touto chorobou vyzkoušet i jógu diabetickou. A nakonec tip pro všechny - jóga smíchu, kterou můžete navštívit už 5. 4. 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.