fbpx

Když během konverzace nastane ticho, je to pro jednu stranu stresující. A ta druhá je ve výhodě

Zveřejněno: 3. 2. 2019

Určitě jste to už někdy zažili: něco namítnete nebo nadhodíte, očekáváte odpověď a… A nic. Kolega, manželka, dcera místo toho mlčí. Stačí pouhé čtyři vteřiny a nenadálá odmlka v konverzaci začne být nesnesitelná. Najednou ve vzduchu visí tolik nejistoty, že si začnete říkat: Co jsem (zase) řekla špatně? Nenávidí mě? Chce mě vyrazit?

Melissa Dahl ve své knize Cringeworthy (Trapnosti) popisuje, co se to vlastně děje, když  nastane v konverzaci mlčení. Lidé, kteří mají smysl pro pořádek, těžko snáší nedopovězené, potřebují na svou otázku jasnou odpověď. Ale i ti, kterým stačí pokrčení ramen, v stresových, vypjatých situacích potřebují mít jasno.

Když jde o domlouvání platu, nadřízený vždycky nabídne míň, než jsme čekali.

Dokonce, i když jde o zbrklé řešení nebo rovnou nesprávné. (K tomu se váže vtip o zaměstnancích, kteří jsou tak nervózní požádat o zvýšení platu, že když stanou tváří v tvář výhružně mlčícímu šéfovi, řeknou si o snížení.)

Stisknout rty a vydržet

Dahl argumentuje, že mlčení je mocná zbraň nejen pro bosse. Když jde o domlouvání platu, nadřízený VŽDYCKY nabídne míň, než jsme čekali. Většina uchazečů v tu chvíli začne zdvořile vysvětlovat, že si představovali víc, často řeknou přesně kolik.

Ten kdo má pravomoc nabídnout místo, má nepochybně pravomoc nám nabídnout vyšší příjem.

Účinnější je jen říct: „Tak tím jsem trochu překvapená.“ A pak stisknout rty a vydržet neříct ani muk, dotlačit toho za stolem, ať reaguje první. Ten kdo má pravomoc nabídnout místo, má nepochybně pravomoc nám nabídnout vyšší příjem, než jak zněla jeho první nabídka. Možná ne tolik, kolik požadujete, ale v tom případě mu to neusnadňujte. Donuťte ho silou svého mlčení, ať řekne nějakou sympatičtější částku.

Související…

Elon Musk: Chci na Mars, a jestli tam zemřu, ať to není při přistáníElon Musk chystá "den otevřeného tunelu". Lidé se mohou svézt jeho LoopemElektrické koloběžky postrádají důstojnost, hlásí Elon Musk

Mlčení nemusí být ale jenom konfrontační. Inovátor Elon Musk je známý svými dlouhými pauzami. Dáte mu otázku, a když se po nekonečné odmlce – mučeni  pocitem, že jste se génia právě zeptali na úplnou pitomost – Elon Musk začne rozvádět svou pečlivě promyšlenou odpověď, jste mu neskonale vděčni. A nevadí vám ani to, když úplnou pitomost řekne on.

foto: Profimedia, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.