fbpx

Jakékoli tabákové výrobky nakonec mladé dovedou k cigaretám

Zveřejněno: 4. 2. 2018
Přečteno 3413x

Patříte mezi nekuřáky, kteří si nechtějí huntovat zdraví cigaretovým kouřem, a proto dáváte přednost výhradně alternativním tabákovým výrobkům? Podle vědců z UC San Francisco jste tak na nejlepší cestě ke konvenčním cigaretám.

Jejich výzkum totiž potvrdil, že mladiství nekuřáci, kteří holdovali výhradně elektronickým cigaretám či tabákovým vodním dýmkám, skončili u klasických cigaret do jednoho roku. Podnětem k výzkumu se stal v posledních letech rapidní nárůst popularity alternativních tabákových výrobků, a to zejména e-cigaret, mezi mladými. Například v roce 2016 jeden druh alternativního tabákového výrobku pravidelně užívaly 4 miliony amerických studentů středních a vysokých škol, dva a více druhů si pak pravidelně dopřávalo 1,8 milionu studentů. 

Z nekuřáků kuřáky do jednoho roku

V nejrozsáhlejší studii, která se zaměřila na odhalení souvislosti mezi alternativním užíváním tabáku a následným kouřením konvenčních cigaret, byly analyzovány údaje 10 384 dospívajících ve věku od 12 do 17 let, kteří nikdy nezkusili cigaretu. Jejich sledování probíhalo od září 2013 do prosince 2014.

„Zjistili jsme, že dospívající, kteří experimentovali s tabákem v jakékoli formě, byli vystaveni většímu riziku budoucího kouření,“ uvedl vedoucí autor Benjamin W. Chaffee. Drtivá většina studentů ze zkoumaného vzorku, kteří alespoň jednou měsíčně vyzkoušeli alternativní formu užívání tabáku, přešla během roku ke konvenčním cigaretám. Tím se u nich rapidně zvýšila i pravděpodobnost každodenního kouření v dospělosti. Z jiných průzkumů se ví, že 90 % dospělých kuřáků si svou první cigaretu zapálí do svých osmnácti let. Tato pravděpodobnost ještě narůstala právě u těch jedinců, kteří užívali více druhů alternativních výrobků.

profimedia 0360007180

Kouříte "zdravě"? Přechod na normální cigarety vás zřejmě nemine.

Mylné povědomí

Podle autora studie tkví největší problém v tom, že mnohé tabákové výrobky, včetně elektronických cigaret, tabákových vodních dýmek či bezdýmového tabáku, neprodukují cigaretový kouř, který je hlavním viníkem v rozvoji karcinogenních onemocnění, v důsledku čehož jsou společnostmi prezentovány a veřejností vnímány jako „zdravější“ či „neškodné“ alternativy.

Jejich role jakéhosi „předskokana“ konvenčních cigaret již tak známá není, což podle vědce v důsledku výrazně podkopává veškeré snahy zejména Světové zdravotnické organizace v boji proti kouření.

foto: Profimedia, zdroj: ScienceDaily

Monika Kovačková

Monika Kovačková

Pohodářka, která si myslí, že vnější svět je jen odrazem nás samých. A chce žít v pohodovém světě.

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.