fbpx

Rostoucí množství slunečního svitu ovlivňuje sexuální chování. Povzbuzuje k sexu venku, ovšem také k nevěře

Zveřejněno: 17. 5. 2023

Jak stoupá venkovní teplota a lidé odkládají vrstvy svršků, roste také jejich sexuální apetit. Na nárůstu sexuální touhy se podle odborníků podílí několik faktorů. Podle Ashwini Nadkarni, psychiatričky z Brigham and Women’s Hospital a lektorky na Harvard Medical School, se libido zvyšuje díky bohaté zásobě slunečního záření. To je totiž spojováno s produkcí serotoninu v lidském těle, kterému se přezdívá hormon štěstí a radosti. V tomto případě pak platí rovnice, že čím lepší nálada, tím více chuti na sex.

Sexuoložka Jessica O’Reilly navíc zvyšování sexuální touhy spojuje s tím, že se lidé s blížícím se létem a během něj chovají společenštěji. Podle ní se pak na větším libidu podílí i hormon melatonin, konkrétněji pokles jeho hladiny spojený s delším slunečním svitem, který jinak blokuje pohlavní hormony. Napovídá tomu i studie z Villanova University, jež ukázala, že sexuální témata si lidé googlují nejvíce právě v červnu a červenci.

Příliš horko na sex

Příliš vysoké teploty a zvyšující se vlhkost mohou naopak podle doktora Gary Kracoffa věnujícího se naturopatii sexuální touhu efektivně zničit. Horké počasí dle vědců na lidi působí letargicky a ubírá jim chuť dělat cokoliv, u čeho by se mohli zapotit. Tato tvrzení podporuje i studie americké National Bureau of Economic Research, podle které je početí dítěte nejméně pravděpodobné v nejteplejších dnech v roce.

V důsledku větší sexuální touhy mají lidé v letním období také větší chuť na sexuální experimenty. Tento trend potvrzují i tuzemské sexshopy, podle kterých se poptávka po erotických pomůckách v letních měsících zvyšuje v průměru až o pětinu.

Během dovolených se zvyšuje četnost pohlavních styků, lidé mají navíc větší sklon k porušení partnerské věrnosti. Zatímco doma si třikrát týdně užívá sexu jen 6 procent lidí, na dovolených jich je téměř dvakrát tolik.

„Zhruba od června do září registrujeme nárůst prodejů až o 20 procent. Prodejní statistiky potvrzují, že lidé v letním období více experimentují. Obecně si kupují více erotických pomůcek,“ řekl Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává sexuální pomůcky. „Poptávané jsou různé ‚hračky‘, ale i masážní oleje a lubrikační gely v menším cestovním balení,“ dodal Durčák.

Auto, les, pole. A čísla

Podle nedávného průzkumu se během dovolených zvyšuje četnost pohlavních styků, lidé mají navíc větší sklon k porušení partnerské věrnosti. Zatímco doma si třikrát týdně užívá sexu jen 6 procent lidí, na dovolených jich je téměř dvakrát tolik. Počet těch, kteří si sex dopřávají pětkrát týdně, naroste v průběhu dovolené hned pětkrát. Z průzkumu dále vyplývá, že 9 procent lidí bylo právě na dovolené nevěrných svému partnerovi.

Teplé letní počasí vybízí k tomu přenést do venkovního prostředí mnohé aktivity, sex nevyjímaje. Podle průzkumů se k sexu venku během teplých letních dnů přiznalo hned 63 procent lidí. Nejoblíbenějším místem je auto na parkovišti (49 procent), následují les (47 procent) a pole (41 procent).

Kolem třetiny lidí pro své erotické hrátky vyhledává pláže a vlastní zahrady, čtvrtina se oddává sexu v parku. 13 procent lidí přiznává, že bylo při svém venkovním milování přistiženo, a 5 procent si při něm přivodilo zranění.

foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Tipy redakce

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...