fbpx
Patří mobilní telefony na dětské tábory? Známe názor rodičů! Dalších 3 fotografií v galerii
Děti na prázdninách - potřebují mobily nebo ne?

Je potřeba mít děti neustále pod kontrolou, i když zrovna pobývají třeba v divočině?

Zveřejněno: 26. 6. 2019

Prázdniny se blíží a rodiče i děti se připravují na sezónu letních táborů. Agentura Ipsos se v průzkumu pro T-Mobile letos v červnu zeptala 525 respondentů z celé České republiky, jestli potřebují každý den zprávu o tom, jak se jejich potomkům daří. 

Dvě třetiny dotazovaných rodičů uvedly, že s dítětem na táboře v podstatě komunikovat nepotřebují. Letní tábor dospělí stále vnímají jako příležitost, kde se mohou děti naučit samostatnosti a týmové spolupráci a dokázat i ve 21. století alespoň dočasně fungovat bez moderních technologií.

Mobil zvyšuje stesk po domově

Na úplném zákazu mobilních telefonů během táborů se ale rodiče neshodnou, a to i přes to, že mobil omezuje navazování vztahů a paradoxně zvyšuje stesk po domově. 66 % rodičů si dovede představit, že by během tábora s dětmi nebyli přes mobil v kontaktu vůbec. Dalších 12 % by s tím nemělo problém v odůvodněných případech, 7 % dotazovaných by ale rádo s dětmi na táboře komunikovalo až několikrát denně. Většina rodičů ovšem nepodporuje ani přístup k táborové Wi-Fi síti. Jen čtvrtině rodičů přijde volně dostupný internet na táboře užitečný, 15 % z nich pak toto téma vůbec neřeší.

tabory grafika1

Polovina dětí během tábora s rodiči vůbec nekomunikuje.


Rodiče pravděpodobně při odpovídání v rámci výzkumu vzpomínali na své dětství a tehdejší tábory – třetina dospělých uvedla, že svým rodičům za celý třítýdenní tábor napsali jen jednou, pouze 29 % tvrdí, že psalo třikrát a víc.

Rodiče chtějí, aby si děti užily tábory stejně jako kdysi oni sami. Většina z nich chce pouze zprávu o tom, jak děti dojely.

„Zjistili jsme, že moderní doba přemýšlení rodičů nezměnila. Chtějí, aby si děti tábory užily stejně jako kdysi oni. Vítají také, že si jejich děti od moderních technologií odpočinou a se svými vrstevníky stráví čas off-line,“ říká manažerka firemní komunikace T-Mobile Martina Kemrová.

Mobil z ruky

Z průzkumu vyplývá, že téměř 55 % rodičů stačí, když dostanou zprávu od dětí, že na tábor dorazily v pořádku, a následně je v případě nutnosti bude informovat vedoucí. Jen 15 % rodičů by bylo rádo v kontaktu s dítětem alespoň jednou denně a přes 10 % rodičů očekává, že bude s dítětem intenzivně komunikovat častěji. To však táboroví vedoucí i psychologové vnímají jako problém.

tabory grafika2

Většina rodičů nepovažuje za nutné, aby děti měly na táboře přístup k Wi-Fi. K čemu taky, že...


Častá komunikace s rodiči totiž může dětem na táboře spíš uškodit. „Mobilní telefon odvádí pozornost dítěte, které se pak není schopno soustředit na přítomný okamžik v rámci tábora,“ potvrzuje terapeut Lucian Kantor a doplňuje: „Mobilní telefon by dítě mělo při odjezdu na tábor nechat doma, protože smyslem tábora je vytvářet vrstevnické vztahy a učit se komunikovat ve skupině. Tento názor zastávám nejenom jako rodinný terapeut, ale i jako dlouholetý účastník dětských táborů a školitel pracovníků pracujících s dětským kolektivem.“

Tradice a moderní technologie

Přesto dnešní tábory moderní technologie úplně neignorují a snaží se je do některých svých programů zakomponovat. „V přihlášce máme uvedeno, že děti nesmějí mít na táboře u sebe elektroniku. Akci pořádně prožijí a lépe se vyrovnají se steskem po domově. Na táboře máme 20 jednoduchých erárních telefonů, které dovedou pouze volat a posílat SMS. Ty dáváme vedoucím skupinek na různé hry a aktivity,“ říká Vít Kubíček, vedoucí táborového Střediska Radost v Orlických horách.

Někde můžou děti mobily zapínat v poledním klidu, někde zase ráno. Rodiče ale většinou volají spíše vedoucím.

Podobný přístup mají i skauti. „Věříme, že rodiče dávají děti do skautu proto, že v nich rozvíjí samostatnost a zodpovědnost, a jsou tedy připraveni dát jim k tomu prostor bez přehnané kontroly,“ vysvětluje mluvčí českého Junáka Barbora Trojak. Skauti přitom moderní technologie často využívají, ať už jde o mapy, počasí, lov kešek, plánování tras nebo určování rostlin. Většina skautských táborů ale probíhá v přírodě bez elektřiny, a tak je využití technologií omezené. „Skautské oddíly přistupují k mobilům různě. Často mohou rodiče v určitý čas během dne do tábora volat, spíše ale vedoucím. Na některých táborech bude určitě fungovat i dohoda, že v určitý čas během dne, například o poledním klidu, si mohou kluci a holky mobily zapnout,“ doplňuje Trojak.

Konec táborů?

Na tábory jezdilo 87 % dotazovaných a své děti jich na ně dnes posílá většina z nich. Nejoblíbenější jsou příměstské tábory (39 %), klasické letní stanové tábory jsou pak favoritem pro 34 % rodičů, do sportovních táborů své děti posílá 24 % a na skautské tábory 9 % rodičů. Délka pobytů je proti třítýdenním táborům dnešních rodičů jednoznačně kratší. Většina dětí stráví během prázdnin na jednom či dvou táborech jeden, maximálně dva týdny.

Související…

Přihlaste své děti na letní tábor Multidance Camp v Praze a objevte jejich talenty! Projděte si patnáct zemí, kde to mají děti ve škole trochu jinakNejlepší prázdninový digitální detox, který budou vaše děti milovat

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi přijde, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi přijde, až zjistíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...