fbpx
Zveřejněno: 31. 8. 2017
Reklama

Máte rádi asijskou kuchyni, kde se v pokrmech často využívají houby, jako je například populární šiitake? Pak zcela jistě děláte něco dobrého nejen pro svůj mlsný jazyk, ale i pro své zdraví.

Houby, mezi něž patří například zmíněné šiitake nebo třeba reiši, jsou už několik tisíciletí nejen součástí čínského a japonského jídelníčku, ale i tradiční medicíny. Ještě před tím, než se je lidé naučili pěstovat, byly třeba divoce rostoucí šiitake vyhrazeny výlučně pro členy královských rodů. To, že houby jsou obecně bohatým zdrojem různých důležitých minerálů a při konzumaci jimi pomáhají zásobovat náš organismus, je známé, ale méně lidí už ví, že nám mohou pomoci i v boji s například tak častým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak.

vysoky tlak shutterstock 426816244

Vysoký tlak trápí opravdu spoustu lidí. Houby šiitake vám jej pomohou snížit.

Jeden ze tří lidí trpí hypertenzí 

Vysoký krevní tlak (hypertenze) se podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) týká jednoho ze tří dospělých. S vysokým tlakem stoupá i riziko vytváření výdutí tepen či srdeční komory, a tedy i infarktu či mrtvice. Krev v oběhové soustavě tlačí na cévní stěny. Zvýšení tohoto tlaku způsobuje vyšší objem krve nebo menší velikost průměru cévy. Hypertenzi může způsobit vysoký krevní cukr a zvýšená hladina LDL cholesterolu, při níž se nadbytečný cholesterol usazuje na cévních stěnách, kde vytváří takzvané sklerotické pláty. Jejich vinou se pak zužuje prostor pro průtok krve a cévy ztrácejí pružnost. Vysoký tlak se ale může vyskytnout i při zdravé hladině cukru a cholesterolu; vliv na to má také složení stravy a cvičení.

Za co mohou některé enzymy

Na biochemické úrovni v buňkách vše reguluje takzvaný renin-angiotenzin-aldosteronový systém (RAAS). Je to systém, který zajišťuje samočinné udržování hodnoty krevního tlaku na přibližně stejné hodnotě pomocí především hormonální regulace koncentrací solí v těle i množství mimobuněčné tekutiny. Jeden z nejdůležitějších hormonů v RAAS – angiotenzin II – přímo nebo nepřímo podporuje vracení již vyloučeného sodíku zpět do oběhu, zadržování vody a zužování cév. Důsledkem je pak zvýšení krevního tlaku. Jestliže potlačíme nějakým lékem aktivitu enzymů, jež se podílejí na vzniku tohoto hormonu, můžeme pak léčit hypertenzi a městnavé srdeční selhání, tedy hromadění krve v některé části oběhového systému. 

hliva ustricna shutterstock 567325291

Pro lidský organismus je prospěšná například i hlíva ústřičná.

Bioaktivní složky pomáhají

Léky, které potlačují zvýšení krevního tlaku (antihypertenzní léky) působením na enzymy v RAAS, jsou podle výzkumů obsaženy v bioaktivních molekulách některých druhů i u nás známých hub. Podle studie v Chemical and Pharmaceutical Bulletin jsou například některé organické sloučeniny v houbách reiši, tedy chorošotvaré houby u nás známé jako leskokorka lesklá, zároveň látkami, jež mají takovýto blahodárný účinek. Není to ovšem jen leskokorka. Z dalších výzkumů vyplývá, že malé bílkovinné řetězce v dřevokazné houbě polničce topolové mají obdobné účinky a vědci už pracují na optimalizaci syntézy podobných molekul.

Houby, které chutnají a zároveň léčí 

Byly rovněž přihlášeny patenty na extrakci a použití antihypertenzních molekul z hlívy ústřičné. Studie také ukázaly, že bioaktivní složky hub mohou vysoký krevní tlak eliminovat také snížením akumulace krevních destiček, tvorby krevních sraženin, hladiny krevního cukru a tvorby aterosklerotického plátu, tedy nahromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny, což je známé jako kornatění tepen. Celkem se zatím testovalo působení vodních výtažků devíti druhů hub, přičemž nejlepšími účinky se mohl prokázat výtažek z houby šiitake – Lentinula edodes. Vzhledem k tomu, že všechny zmiňované houby jsou jedlé a jídla z nich připravená chutnají velice dobře,  nabízí se tu tedy zajímavé spojení kulinářského zážitku s příznivým účinkem na lidský organismus.

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.