fbpx

Loni bylo po celém světě nahlášeno 87 tisíc vražd žen. V 50 tisících případů vraždil buď partner, nebo rodina

Zveřejněno: 6. 12. 2018
Přečteno 1005x

Kde se nejčastěji skrývá vrah žen? Podle všech ponurých filmů to vypadá, že ho ženy nejčastěji potkají v temném parku, ve sklepě, na stopu, případně v žitě. Realita je ale jiná. Většině zavražděným ženám se stává osudným jejich vlastní domov. A vrah? Někdo z blízkých nebo příbuzných.

Související…

„Povstání Incelu začalo!“ napsal vrah v Torontu. Co je to Incel a proč zabíjí?Jak server Bellingcat odhaluje identity vrahů a agentůSériového vraha usvědčil genealogický web

Víc než polovina žen, které byly během loňského roku zavražděny, se staly oběťmi svých vlastních partnerů nebo rodinných účastníků, jak ukázala nová studie OSN. Zpráva uvádí, že z 87 tisíc loni nahlášených vražd žen bylo 50 tisíc spácháno jejich partnery nebo rodinnými příslušníky. To znamená, že každou hodinu je šest žen na světě zavražděno někým, koho dobře znají.

Většina z obětí úmyslných vražd jsou muži, ženy jsou oběťmi v 82 % případů, kdy vraždil jejich partner.

„Ženy stále platí velice vysokou cenu za genderovou nerovnoprávnost, diskriminaci a negativní stereotypy,“ řekl ředitel úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Yuri Fedotov. „To, že jsou ženy spíš než muži oběťmi tohoto typu násilí, dokazuje existenci nerovnováhy ve vztazích mezi muži a ženami v domácnosti.“

Nejhorší je Afrika

Studie analyzovala údaje o vraždách, které souvisí právě s pohlavní nerovností a s takzvanou „femicidou“ (termín, který definuje násilné akty na ženách). Report odhalil obrovské rozdíly: Zatímco většina z obětí úmyslných vražd jsou muži, ženy jsou oběťmi v 82 % případů, kdy byla vražda iniciována jejich stávajícími nebo bývalými partnery.

Největší procento ženských vražd bylo hlášeno v roce 2017 v Asii (22 000 případů). Ovšem poměr partnerů, kteří byli do vražd zapojeni, zde je poměrně nízký. Na 100 000 žen zde připadá pravděpodobnost méně než jedné vraždy, kde bude pachatelem přímo partner nebo blízký příbuzný. Nejvyšší poměr rodinných vražd je hlášen v Africe (více než 3 vraždy na 100 000 žen) a na americkém kontinentu (1,6 na 100 000 žen).

Trpí i děti

Na lepší zítřky se ale přece jen blýská. Domácí násilí na ženách podle Pan-Americké zdravotnické organizace údajně v Jižní Americe klesá, i když je i tento region stále velmi násilný. A to mu brání v rozvoji. Domácím násilím značně trpí i děti, které jsou svědky těchto zločinů. Je u nich totiž velice vysoká pravděpodobnost, že se násilníky, nebo naopak oběťmi samy v budoucnu stanou.

Jeden z pěti Australanů si například myslí, že domácí násilí je adekvátní reakce na stres a že někdy může žena muže tak rozčílit, že ji uhodí.

Výzkum také ukázal, že tyto děti mají problémy s dokončením školní výuky, v noci se pomočují, mívají úzkosti a poruchy chování. Negativně je ovlivněno jejich zdraví a vývoj. Ale nejsou to jen rozvojové země, které šokují statistikami o domácím násilí.

domaci nasili 2 721739047

Děti z rodin, kde se děje násilí na ženě, mají mnohem horší vyhlídky na budoucnost


Australská národní výzkumná organizace pro ženské bezpečí zjistila, že Australané se v některých názorech na násilí na ženách vrací někam do historie. Jeden z pěti Australanů si například dle reportu organizace myslí, že domácí násilí je adekvátní reakce na stres a že někdy může žena muže tak rozčílit, že ji uhodí, aniž by chtěl. Dvanáct procent Australanů si zase myslí, že vynutit si pohlavní styk bez souhlasu je legální, děje-li se tak v manželském svazku. Na skutečné osudy žen se soustředil projekt BBC 100 Women. Zde jsou osudy těch, které zemřely první den v říjnu a za jejichž smrt jsou zodpovědní jejich nejbližší.

47 žen, 21 zemí, 24 hodin

Prvního října 2018 zemřelo v jednadvaceti zemích světa čtyřicet sedm žen kvůli tomu, že naštvaly své muže, nebo udělaly něco, co neschvalovala jejich rodina. Tady jsou osudy pěti z nich.

Judith Chesang, 22 let, Keňa

V pondělí 1. října letošního roku byla Judith Chesang se svou sestrou na poli, kde sklízela čirok, rostlinu, ze které se v Keni dělá mouka. Judith se nedávno odstěhovala od svého manžela a vrátila se do své rodné vesnice, kde žila s rodiči a se svými třemi dětmi. Její „stále ještě“ manžel Laban Kamuren dorazil na rodinnou farmu a svou ženu napadl a zavraždil. Jeho poté zavraždili rozčílení vesničané.

Neha Sharad, 18 let, Indie

Neha Sharad zemřela v den svých osmnáctých narozenin, které strávila na oslavě se svým přítelem, jehož ovšem rodina neschvalovala. Svou dceru zavraždili její rodiče poté, co se vrátila z oslav večer domů. Teď čekají ve vazbě na soud. Podle vyšetřovatelů musí ročně zemřít stovky lidí jednoduše proto, že se zamilují do někoho, koho jejich rodiny neschvalují. Oficiální data nejsou k dispozici, protože se často stane, že rodina vraždu nenahlásí a kryje pachatele.

Zeinab Sekaanvan, 24 let, Írán

Zeinab Sekaanvan byla popravena prvního října letošního roku oficiálními íránskými úřady, protože zavraždila svého manžela. Její příběh se začal psát před čtyřiadvaceti lety na severovýchodě země, kdy se narodila do chudé rodiny konzervativních Kurdů. V pubertě utekla a doufala, že se provdá a začne žít lepší život.

Podle oficiálních záznamů se Zeinab několikrát ukázala na policii a nahlásila svého manžela jako agresora, který jí ubližuje, ale nikdo se případem nezabýval.

Její manžel se ale po svatbě ukázal jako násilník, který se s ní opakovaně odmítl rozvést. Podle oficiálních záznamů se Zeinab několikrát objevila na policii a nahlásila svého manžela jako agresora, který jí ubližuje, ale nikdo se případem nezabýval. Za jeho vraždu šla do vězení v sedmnácti letech a před měsícem byla popravena. Statistiky vykazují, že ženy, které zavraždí své partnery, tak většinou dělají proto, že jsou dlouhodobě vystavené násilí a psychickému týrání.

domaci nasili 3 1176066523

Mnoho žen domácí násilí nepřizná. Prostě se bojí reakce blízkých


Sandra Lucia Hammer Moura, 39 let, Brazílie

Sandra se vdávala v šestnácti letech a se svým mužem Augustem Aquiarem Ribeiroem se rozešla pět měsíců před 1. říjnem, kdy byla zavražděna. Policie má k dispozici video, ve kterém se Augusto přiznává k tomu, že svou ženu ubodal proto, že po rozchodu navázala vztah s někým jiným, a tím ho „zradila“. Na konci videa Ribeiroa říká, že nepůjde do vězení, protože oba dva zemřou společně. Augusto se po smrti své ženy oběsil. 

Marie-Amélie Vaillat, 36 let, Francie

Marie-Amélie se se svým manželem rozešla po čtyřech letech vztahu. O život přišla 1. října, když ji bývalý manžel ubodal nožem. Sébastien Vaillat se po vraždě přiznal policii a pak se sám zabil ve vězeňské cele. Marie-Amélie zemřela ve stejný den, kdy francouzská vláda oznámila nové kroky k řešení domácího násilí v zemi.

Zmíněných 47 případů zavražděných žen je jen špička ledovce, mnoho dalších vražd ze stejného dne zatím nemá jasný motiv, nebo se stále neví, kdo je spáchal. Obrovské množství případů násilí na ženách není nahlášeno a nikdo o něm neví. Organizace, které hájí ženská práva a zabývají se jejich ochranou, připomínají, že ženy by měly násilí svých partnerů nebo rodin okamžitě hlásit. Dřív, než bude pozdě.

foto: Shutterstock, zdroj: The Time

Kristina Lamperová

Kristina Lamperová

Pracovala v Českém rozhlase, provdala se do Kanady. Baví ji cestování, čtení, psaní je i její osobní terapie.

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.