fbpx

Není to ovšem důvod k depce. Ekonomická krize může být příležitost. Jak zbohatnout. A zmoudřet

Zveřejněno: 8. 12. 2018
Reklama

Muž, který Čechům ročně prodá tunu zlata a několik tun stříbra, chodí ve své firmě na Václavském náměstí rád bos. Ekonom Pavel Ryba vyškolil několik set prodejců, kteří dnes vyšší, střední i nižší třídě nabízí spořit si od pětistovky měsíčně do drahých kovů. Asi že chodí rád bez bot, zůstává Pavel nohama na zemi a stále bydlí v panelákovém bytě, i když jeho Golden Gate prodá drahých kovů za miliardy. Střízlivost a opatrnost je ostatně základem jeho byznysu. Zlato je totiž pojistka proti ekonomickým otřesům.

Kupte si Průvodce budoucností. Knihu o tom, co nás nemine.
Kupte si Průvodce budoucností. Knihu o tom, co nás nemine.

Bosý boss Ryba má na současnou ekonomiku názor podobný jako třeba Ray Dahlio, majitel největšího hedgefundového trhu na světě. Oba upozorňují, že ekonomika se vyvíjí v cyklech a že my jsme právě teď na konci růstové fáze. Brzy přijde pokles. Právě si tedy užíváme konce léta, možná už je to podzim. Zima se blíží. Winter is comming...

Ale klid. Není účelem tohoto textu čtenáře Flowee strašit. Ostatně Pavel, Ray a ostatní varující hlasy se mohou mýlit. Existují vlivní ekonomové a byznysmeni, kteří očekávají, že světové hospodářství potkají maximálně jen malé otřesy a růst bude pokračovat. To by bylo skvělé. Jak ale říkají Angličané, „better safe than sorry“. A jak říkají Češi: štěstí přeje připraveným. Flowee vám proto přináší sérii článků, o tom, jak se na tu ekonomickou zimu připravit. A vůbec nejde jen o hmotné statky. Nejdůležitější je být připraven mentálně.     

Zlato nad radu

Když s Pavlem Rybou obědvám v restauraci Ambiente na Můstku, mávne vidličkou do prostoru a praví: „Kdyby přišla krize a muselo se zase zpátky farmařit, tak málokdo z těch, co tady sedí a poroučí si akorát propečený steak, by dokázal porazit krávu. Až ucítí ten smrad z jejich vnitřností, tak omdlí.“

Nezakopávejte zlato na zahradě, nebo dokonce někde volně v přírodě. Nikdy nevíte, kdo vás uvidí.

Pavel je rodák z malého města, skeptik, myslivec, tramp. Zlato prodává manažerům, kteří v tom vidí „bezpečný přístav“, i babičkám, které ještě umí špórovat na horší časy. Pavel prostě pěstuje golden bucks, zlaté brouky, jak se říká investorům do zlata, kteří ho nakupují pomalu a postupně, nehledě na jeho aktuální cenu. A drží se ho dlouhodobě, protože zlato považují za pojistku proti krizi. Historie opakovaně potvrdila, že pokud jdou akcie, ceny realit či státní dluhopisy vinou nějaké závažné ekonomické krize dolů, fungují zlato a stříbro jako zadní kolečka.   

Je tomu tak z prostého důvodu. Zlato a stříbro je platidlem po celou známou historii lidstva napříč civilizacemi, které rozdělovalo náboženství a zvyky, ale touha po zlatu tyto civilizace spojovala. Bylo tu dávno před papírovými penězi a akciemi, a už proto je odolnější proti ekonomickým krizím.

Zlato je zajímavé tím, že představuje hodnotu samu o sobě. Bankovka je ve skutečnosti pouze výrazem víry ve finanční systém, respektive ve stát a jeho centrální banku, které ji vydávají. Z fyzikálního hlediska je bankovka pouze papírek. Což si dobře uvědomili lidé za časů Výmarské republiky v Německu ve 20. letech a všude jinde, kde se vyskytla hyperinflace, a pro chleba se chodilo s nůší plnou bankovek.

A teď si pojďme říct, jak si zlato pořídit. A jak se o ně starat.

  1. Jak spořit. Klasická cihlička zlata má váhu jedné unce, tedy váží 31 gramů. Pavlovi klienti běžně spoří 1500 až 2000 korun měsíčně, takže při současné ceně zlata kolem 30 000 korun za unci naspoří na zlatou cihličku za rok a půl. Pak jim obchodní zástupce zlato doručí domů, nebo si ho vyzvednou v centrále firmy.
  1. Světová cena. Cena zlata je celosvětově stejná, každý den se lehce pohybuje podobně jako akcie. Kdykoli tedy víte, jakou hodnotu v korunách či dolarech vaše zlato má. Zlato se vlastně chová, jako kdyby to byla jedna firma, jejíž hodnota se stále hýbe podle nabídky a poptávky.

Myslím, že uložit do fyzického zlata třeba 10 % svého majetku není v roce 2018 nic bláznivého. Naopak.

  1. To je tíha! Když jsem si poprvé koupil zlato a dal jsem si ho do přední kapsy u džín, abych ho probůh někdy neztratil, tak mi za chvilku ty kalhoty začaly padat a musel jsem si utáhnout pásek. Zlato je fantasticky těžké, musíte ho držet v ruce, abyste to pochopili. Do krabičky od cigaret se vejde zlatý kov v hodnotě 2 milionů korun. A taková krabička pak váží kolem dvou kilogramů.
  1. Nikdo o něm neví. Zlato se nedaní a úředně neeviduje. Můžete ho mít doma tunu a nemusíte ho nikde hlásit. U obchodníka nebo zlatníka si můžete udělat analýzu jeho chemického složení, aby vás někdo nenapálil a neprodal vám slitinu, která má třeba jen 95 % zlata, což laik ani podle váhy ani podle vzhledu nepozná. Proto kupujte od renomovaných firem, které vám cihličku prodávají vždy s certifikátem mincovny, obvykle ze Švýcarska či Německa.
  1. Kam s ním. Zlato ve značné hodnotě se vám vejde i do malého sejfu v bance nebo na jiné bezpečné místo. Nezakopávejte ho raději na zahradě, nebo dokonce někde volně v přírodě. Nikdy nevíte, kdo vás uvidí. A navíc, dnes se spousta lidí baví vycházkami s detektorem kovu. Nedoporučujeme schovávat si cihličky na různá místa. Za nějakou dobu na ně docela dobře můžete zapomenout.
  1. Sázka na krizi. Zlato v dnešní době funguje jako sázka na finanční krizi. Tedy čím hůře bude ekonomice, tím lépe bude zlatu. Pokud dojde k inflaci, pádu cen realit a akcií, pak bude zlato a stříbro o to žádanější a s poptávkou poroste jeho cena. Otázkou je, o kolik. Na tom se vlastně nikdo neshodne. Pavel Ryba tvrdí, že cena zlata může při celosvětové krizi růst o stovky procent, u stříbra dokonce o tisícovky procent.
  1. Zlato jako papír. Do žlutého kovu můžete investovat různým způsobem. Existují investiční zlaté fondy, u kterých nevlastníte kov fyzicky, ale dostanete akcie fondu, čili potvrzení, že v sejfu zlatého fondu vám náleží kus zlata. Pravověrní zlatí brouci tohle nemají rádi, protože při pádu akciového trhu nemají jistotu, že jim fond vyplatí peníze, natož odněkud z druhého konce světa pošle fyzicky jejich zlato. Fondy ostatně vydávají akcie v mnohem vyšší nominální hodnotě, než kolik ve svých trezorech fyzicky drží zlata.

Pošuci?

Pravda je, že investování do zlata má hodně odpůrců. Dokonce i proslulý ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl ekonomickou krizi v roce 2008, a tak by od něj člověk očekával sympatie ke zlatým broukům, jim namísto toho vynadal do „hysterických pošuků“, kteří na hrozbu ekonomické krize reagují neadekvátně.

Související…

Co když zhasnou bankomaty aneb thriller z Wall Street Jaký mají mileniálové vlastně vztah k penězůmAkcie jsou pasé. Investujte do alkoholu!

Zlatí brouci jsou ale lidé, kteří se nenechají jen tak zviklat. Prostě pomalu kupují zlato a vyčkávají. Já si také nemyslím, že nakupovat v rozumné míře fyzické zlato z člověka dělá pošuka. Myslím, že uložit do fyzického zlata třeba 10 % svého majetku není v roce 2018 nic bláznivého. Naopak.

U Pavla nenakupují jen drobní střadatelé, ale také firmy, a to pak jsou jednorázově obchody i za desítky milionů korun. Protože i velcí manažeři vidí ve žlutém kovu pojistku. Stát se totiž může opravdu cokoliv.

foto: Profimedia, zdroj: Průvodce budoucností

Tipy redakce

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.