fbpx
Zveřejněno: 5. 4. 2017

Náš pořad se zabývá hledáním vrozených talentů dětí. Globální stratég a kouč Jan Mühlfeit odpovídá spolu se spoluautorkou projektu Odemykání dětského potenciálu Kateřinou Novotnou na vaše nejčastější otázky. Na co jste se ptali tentokrát?  

1. V čem se liší váš přístup Odemykání dětského potenciálu od tradičního pojetí školy? 

,,Zabrousím trošičku do historie, konkrétně do roku 1630. Tehdy vydal Jan Amos Komenský knihu s názvem Škola hrou. Tato literatura říkala, že když dětem látku řeknete, tak ji zapomenou. Když jim ji ukážete, možná si ji zapamatují, a pokud je do učiva zapojíte, stane se z něho dovednost. Bohužel dnešní škola je dost daleko od toho, co tvrdil veliký učitel lidu. Model memorování není vůbec o tom, jak individuálně rozvíjet člověka. Přitom děti by se měly věnovat především takovým předmětům, ve kterých mohou skutečně vyniknout a rozvíjet svůj talent. A o tom je seminář Odemykání dětského potenciálu. Náš systém staví na tom, v čem dítě vyniká, v čem je unikát,” vysvětluje Jan Mühlfeit a Katka dodává: ,,Velký problém ve školách je i to, že se neučí nic o sebepoznání. My se téma seberozvoj snažíme do seminářů zapojit a sdělit ho dětem zábavnější formou.”  

odemykani potencialu 2 dil

,,Přátelé nezapomeňte na to, že vaše dítě bylo vybráno jako ta nejvhodnější osoba prožít svůj autentický život. Proto mu pomozte odemknout jeho potenciál,” říkají Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná.

2. Dají se naše talenty z běžného života uplatnit například i ve sportu? A jak? 

,,Talenty jsou tak obecné, že se dají využít úplně kdekoliv. Uvedu příklad. David Svoboda je maximalista, což znamená, že má na sebe vysoké nároky. Je také strategický, zodpovědný i sebevědomý. Přesně tyto talenty z něj udělaly olympijského vítěze, protože si je docela dobře vědom toho, co v něm dřímá. Na základě těchto vloh jsme dokonce vytvořili mantru: Vyhrávám díky nejlepší strategii, odpovědné přípravě a myšlení šampiona. Mantra mu dává nový rozměr, jak s talenty pracovat,” objasňuje Jan.   

3. Jakým způsobem je možné talent rozvíjet a podporovat? 

,,Rozvíjí se tím víc, čím víc ho využíváme. Pakliže má někdo vlohy k tomu dělat konstruktéra, můžete je pozorovat už v raném dětství. Dotyčný si neustále staví stavby z lega a taková činnost jej nabíjí energií. Další způsob, jak talent rozvíjet, je myšlení. Rodiče by měli děti podporovat, vykládat jim o tom, co je zajímá. Později už si sami mohou vyhledávat informace například četbou. Vtip je v tom, že čím víc děláme to, co nás baví, tím víc jsme lepší a lepší,” říká kouč. ,,Silná stránka se z talentu stane teprve tehdy, když vynaložíme určitou investici, jakou je dělání a myšlení,” dodává na závěr Kateřina Novotná. 

Zajímá vás něco ohledně potenciálu vašich dětí? Zasílejte své dotazy na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ty nejlepší necháme zodpovědět.

Viděli jste první díl? Sledovat jej můžete na tomto odkazu

foto: Archiv

Tipy redakce

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání Země

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání...

Praha 7 vyhlásila v květnu stav klimatické nouze , jak ji (a nejen ji, ale celou...

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.