fbpx

Zveřejněno: 19. 4. 2017

Kuchařky bez domova na pražském Smíchově, průvodci bez domova při Pragulic, Farma Strahovice na Opavsku, obchod Přestupní stanice, novináři z řad prodejců Nového Prostoru... Nadační fond Bez-domova pomáhá konkrétním lidem, kteří se ocitli v nouzi a chtějí se dostat zpátky do života bez dluhů, získat znovu střechu nad hlavou. Spolupodílí se ale i na preventivních akcích pro děti z dětských domovů, které jsou bezdomovectvím ohroženy...

Pomáhat lidem bez domova. Hledat cesty, jak je vrátit zpět do života. Přispívat na věci a služby – především na ty, na něž není možné získat dotace. Působit osvětově s důrazem na prevenci. To jsou hlavní cíle nadačního fondu Bez-domova. „Ať už se jedná o lidi starší, mladistvé či děti, každý má právo získat další šanci...,“ říká koordinátorka aktivit Jana Ptačinská Jirátová. Nadační fond pomáhá lidem bez domova postavit se na vlastní nohy, hledá pro ně uplatnění ve společnosti a zajišťuje prostředky na uhrazení jejich mezd.

„Nadační fond Bez-domova založila Zuzana Samara s vidinou pomáhat lidem, kterým nikdo moc pomáhat nechce. Velkou oporou jí byla společnost Kofola ČeskoSlovensko, která v začátcích vložila do fondu nejvíce finančních prostředků. Fond propojuje byznys sféru, veřejnost a nepopulární sociální oblast. Cílem je veškeré prostředky od dárců investovat do lidí, kteří jsou bez práce, žijí na ulici a těžko se socializují, a za pomoci spolehlivých partnerů, kteří jsou v denním kontaktu s těmito lidmi, vymýšlet smysluplné a efektivní formy podpory,“ říká Jana Ptačinská Jirátová.

dasa

Fotografka Zuzana Samara, se se situací lidí bez domova na vlastní kůži seznámila.

Život lidí bez domova na vlastní kůži

Zakladatelka projektu, fotografka Zuzana Samara, se se situací lidí bez domova na vlastní kůži seznámila. „Rozhodla se jít přímo na ulici, s lidmi bez domova strávila mnoho dnů – ať již v Praze, Ostravě nebo Opavě. Mluvila s nimi, fotila je, zjišťovala, proč jsou na ulici, co jim brání vrátit se zpátky. Na základě této zkušenosti se utvrdila v tom, že má smysl do těchto lidí investovat,“ poodkrývá začátky fondu koordinátorka aktivit Ptačinská Jirátová, která ve fondu působí rok. 

Fond spolupracuje kupříkladu s Kuchařkami bez domova, které spadají pod organizaci Jako doma. „Kuchařky bez domova se rozhodly založit veganskou jídelnu. Investiční prostředky na její zřízení si sehnaly, chyběly ale finanční prostředky na zajištění mezd. V jídelně jsou čtyři pracovní pozice, další kuchařky spolupracují jako brigádnice, dělají cateringy pro různé akce,“ pokračuje Jana Ptačinská Jirátová. Nadační fond, mimo jiné i za pomoci kurátorů, vytipoval různé organizace i jednotlivce, kterým je možné pomoci. „Spolupráci jsme navázali například i s Farmou Strahovice na Opavsku, která spadá pod Armádu spásy,“ říká.

Sýrařka i novináři bez domova

„S farmou spolupracujeme na projektu sýrárny – výroby a prodeje domácího sýru, v rámci kterého se sýrařkou stala dlouhodobě nezaměstnatelná žena. Pomohli jsme jim vytvořit pracovní místo a zároveň rozvinout činnosti, které by farma bez investiční pomoci a mzdy pro zaměstnankyni rozvinout nemohla,“ přibližuje. Nadační fond Bez-domova spolupracuje třeba i s Novým Prostorem, zavedenou značkou, kdy lidé bez domova prodávají časopis stejného názvu. Fond se s vedením Nového Prostoru dohodl na tom, že lidé bez domova budou zapojeni nejen do prodeje, ale i tvorby časopisu.
„Projekt s pracovním názvem Novináři bez domova je postavený na principu, že lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, oslovují své klienty z řad známých osobností s nabídkou, zda by s nimi mohli udělat rozhovor. My jim platíme čas strávený nad rozhovorem, Nový Prostor pomáhá redakčně. Člověk bez domova tak dostane zaplaceno nad rámec prodeje časopisu a sociálně se dostane na úroveň novináře. Vznikne materiál, který je následně publikován v časopise – vyšly již rozhovory s Bárou Hrzánovou, Alexandrem Hemalou, Patrícií Solaříkovou, chystá se rozhovor například s Pavlem Šporclem...," říká Jana Ptačinská Jirátová.

omrze nohy

Přestupní stanice na pražském Žižkově, dává novou šanci věcem i lidem.

Přestupní stanice, benefity pro průvodce...

Dalším podpořeným projektem je Přestupní stanice na pražském Žižkově, který dává novou šanci věcem i lidem. „Jeho zakladatelka Eva Dudová utvořila komunitní prostor, kde se budou odehrávat přednášky a kulturní akce. Zároveň je to obchod s oblečením, které vyřadily obchodní řetězce a kterému vdechla nový život. V krámě pak prodává člověk bez domova pan Václav, kterému byla pracovní pozice nabídnuta už při vzniku projektu. Těšil se, tak doufejme, že se mu nyní život stabilizuje,“ představuje koordinátorka aktivit další spolupráci.

Zajímavým projektem, na kterém nadační fond Bez-domova participuje, je i Pragulic, v jehož rámci lidé bez domova provázejí zájemce (včetně zahraničních turistů) po Praze, ukazují jim místa spjatá s jejich zkušenostmi života na ulici. „Pragulic má dobře nastavený systém, z prohlídek umí lidem zaplatit mzdu. My jsme je podpořili v poskytování zaměstnaneckých benefitů. Průvodcům poskytujeme roční kupón na MHD. Pohybují se po Praze, musí jezdit dopravními prostředky a nemohou jezdit načerno, protože by se dostali do problémů a opět by se spustila spirála dluhů, z kterých se dostali nebo snaží dostat,“ podotýká Jana Ptačinská Jirátová.

farma strahovice ivan

Jak fond Bez-domova opravdu pomáhá? Podle všeho, co koordinátorka aktivit prozrazuje, se řídí heslem – lepší lidi naučit ryby chytat, než jim rybu dát.

Výzva pro firmy

Největší počet lidí bez domova je ve velkých městech, především v Praze, proto nejvíc aktivit fond vyvíjí právě v české metropoli, kam přicházejí lidé v nouzi ze všech koutů republiky, kupříkladu i ze Slovenska. Fond se ale snaží »expandovat« i do regionů – do Ostravy či do Opavy (viz Farma Strahovice). V menších městech a obcích je to zatím problém, přesto se fond snaží zasáhnout i tam. Na jeho webu je zveřejněna výzva pro firmy, které by rády vytvořily pozici pro člověka bez domova – byť jen na částečný úvazek.

S nápadem, koho podpořit, může přijít i kdokoliv z veřejnosti – Jana Ptačinská Jirátová ale upozorňuje, že fond hradí jen takové projekty, které pomáhají přímo a hmatatelně konkrétnímu člověku bez domova. „Dostali jsme například žádosti o podporu vzniku knížky o bezdomovcích, realizaci přednášek. Takové investice ale nejsou naší prioritou. Dokonce i výstavu fotografií Zuzany Samary, kterou používáme ke zviditelnění problematiky, jsme hradili z osobních prostředků,“ dodává. Podle všeho, co koordinátorka aktivit o fondu prozrazuje, se řídí heslem – lepší lidi naučit ryby chytat než jim rybu dát.

„Rádi bychom investovali i do osobního rozvoje lidí na ulici. Například do pořízení řidičského průkazu, který je často požadován po kandidátech na pracovní pozici, do profesního školení. Prostředky na rekvalifikaci člověk bez domova nemá, a i kdyby měl, do něčeho podobného by neinvestoval. Přednostně řeší jídlo, ubytování a práci, za kterou dostane peníze. My bychom rádi do osobnostního rozvoje investovali, hledáme vhodného partnera, který by dokázal vytipovat potřeby konkrétních lidí bez domova,“ říká.

liduska

Největší počet lidí bez domova je ve velkých městech, především v Praze, proto nejvíc aktivit fond vyvíjí právě v české metropoli, kam přicházejí lidé v nouzi ze všech koutů republiky i kupříkladu ze Slovenska. Fond se ale snaží »expandovat« i do regionů.

Naděje pro děti z dětských domovů

Neméně důležitá aktivita fondu je v oblasti prevence. „Podle statistik jsou děti z dětských domovů jednou z nejohroženějších skupin, přibližně sedmdesát procent jich končí na ulici. Spojili jsme se proto s Nadačním fondem Veroniky Kašákové. Jeho zakladatelka strávila v dětském domově celé dětství a se svou roadshow objíždí dětské domovy po celé republice, vypráví o svém životě i kariéře modelky a snaží se dětem otevřít bolavá srdce a dát naději, že i dítě z dětského domova může něčeho dosáhnout. Jedna životní kapitola se věnuje i jejímu zadlužení, kdy stačilo málo a mohla taky skončit na ulici,“ přibližuje Jana Ptačinská Jirátová.

„V našich silách není objet všechny dětské domovy. A Veronika to dělá skvěle, její vyprávění je emotivní, děti jí věří, je jedna z nich. Kdyby přišel psycholog, učitel nebo kouč, který nemá vlastní zkušenost s »děcákem«, děti se mu tolik neotevřou. Takto k nim promlouvá úspěšná mladá žena, která má za sebou to, co prožívají ony, a která se dokázala postavit všem předsudkům. Pro letošní rok bychom spolupráci chtěli ještě rozšířit o setkání přímo s lidmi bez domova v rámci letních táborů,“ uzavírá Jana Ptačinská Jirátová.

Bez předsudků a srdcem - právě těmito slovy se řídí nadační fond Bez-domova, který dává naději dětem i dospělým!

 

Čtěte také: 

Bezdomovec dostal kartonový buben. Jeho reakce vás dojme!

Kdo je muž, který vytvořil vozík pro bezdomovce i plechový dům? 

Jsem holka z děcáku: Veronika Kašáková exklusivně pro flowee.cz

 

Foto: Zuzana Samara

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

Jak na městský stres? Pokud se nehodláte odstěhovat, vyzkoušejte toto

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...