fbpx

Zveřejněno: 24. 8. 2017

Současná medicína je jen pár kroků od velké revoluce. Zdravý životní styl dnes mohou ve snaze o prodloužení aktivního života hravě nahradit šikovně použité nanotechnologie nebo například genetická terapie. V následujících letech se budou našimi tepnami pravděpodobně prohánět miniaturní nanoroboti a HIV budeme zase znát pouze z učebnic. Rakovina se stane brzy “běžnou” vyléčitelnou chorobou - a to například díky genetické modulaci virů a bakterií, které jsou za normálních podmínek spíš nositeli dalších potíží.

Očekávání v oblasti zdravotní péče jsou téměř stejně velká jako odpovědi na otázky a problémy, které bude třeba překonat, pokud budeme chtít využít všech možností, které nám tato revoluce nabízí. Ať už se zajímáte o nejnovější vývoj právě v oblasti boje s rakovinou nebo vás jen trápí bolavá kolena, měli byste zpozornět a začít se více zajímat o uplatnění nových technologií v oblasti medicíny. V tomto oboru se totiž stále častěji využívají vědecké poznatky, které na první pohled mohou vypadat jako z nějakého sci-fi filmu - za chvíli ale budou běžnou záležitostí jak diagnostických, tak i léčebných procesů. Například kmenové buňky se už dnes používají ke zlepšení vidění, stejně tak i k nápravě škod na pohybovém aparátu lidí trpících záchvaty mozkové mrtvice.

robot doktor shutterstock 378099019

Robotický operatér funguje s maximální přesností a dokáže se učit z chyb jeho lidských kolegů.

Chirurgové s umělou inteligencí

Obrovský potenciál pro medicínu slibuje zapojení robotiky a umělé inteligence. Robotické operace se stávají nejšetrnější metodou, která umožní leckdy mnohonásobně zkrátit průběh rekonvalescence.

Jejich velkým plusem je i to, že zcela eliminují možný třas v rukou chirurga. Představte si ještě spojení s virtuální realitou a neomezené možnosti umělé inteligence, která se dokáže poučit z chyb všech “svých kolegů” na světě.  I když zatím ještě na 100 % pod kontrolou operatéra.

Hackeři genetiky

Zcela nové netušené obzory nám otevírá syntetická biologie. Jedná se vlastně o jakousi formu genetického inženýrství, které se dalo na cestu digitálu - zkuste si na chvilku jen připustit, co všechno by mohlo následovat, pokud byste mohli DNA jednoduše přeprogramovat jako jakýkoli jiný digitální kód. Biohacking oproti tomu vypadá jako dětská hra, že? Budeme-li mít skromnější cíle, začít bychom mohli třeba u domácích genetických testů, s jejichž pomocí bychom si mohli sami sestavovat vhodný jídelníček.

doktor budoucnost shutterstock 326305964

V budoucnu nebude problém ani přeprogramování vlastní DNA.

Budoucnost medicíny v rukou počítačů

Zapojení umělé inteligence je pro oblast medicíny volbou zcela logickou. S její pomocí dnes už umíme rozpoznat embrya nevhodná pro umělé oplodnění, a tím výrazně zvyšit šanci na donošení plodu. Vědci ze známé kalifornské univerzity vytvořili prototyp supermikroskopu, který ve spolupráci s umělou inteligencí - formou metody deep learning - dokáže s neuvěřitelnou rychlostí (36 milionů obrázků za vteřinu) a hlavně s 95% přesností, analyzovat rakovinové buňky od zdravých bílých krvinek. Pokroku v medicíně lze dosáhnout také jednoduchým využitím dat. Vědci z Microsoftu loni analyzovali v rámci průzkumu vyhledávače Bing dotazy uživatelů a výsledná data pak využili k tomu, aby včas dokázali identifikovat lidi, kteří trpí rakovinou slinivky břišní.

Vstup nových technologií do oblasti medicíny bude znamenat také velké změny pro rozložení sil na trhu se zdravím. Google, Apple, Microsoft nebo IBM, ti všichni už projevili vážný zájem o tuto oblast a razí si cestu mezi farmaceutické giganty. Nové možnosti ve sběru a využití dat přinesou výrazné změny v oblasti pojištovnictví. Rozšiřující se využití 3D tisku, senzorů (diagnostika) nebo speciálních materiálů (pro protézy, umělé tkáně, transport léků..) přivede do hry další startupy a menší firmy z celého světa. To ve výsledku slibuje větší konkurenci na trhu a ve spojení s exponenciální povahou těchto technologií i výrazné zrychlení procesů, které dnes brání masivnímu rozšíření některých léků či léčebných postupů. Navíc to může přispět i k většímu zájmu jednotlivců o jejich vlastní zdraví.

Nenechte si ujít přehlídku nejnovějších technologií Future Port Prague. Kdy a kde se bude konat, se dozvíte přímo zde

Autor: Martina Tůmová 

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Díky čemu vznikl na Zemi život? Zřejmě pomohla činnost pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...