fbpx

Zveřejněno: 29. 3. 2017

Máte rádi bylinky, ale nějak se jim nedaří? Třeba je máte jen špatně uspořádané. Vybudujte si takzvanou bylinkovou spirálu. Ta totiž zajistí každé rostlině správné stanoviště.

V bylinkové spirále, která v sobě sdružuje několik biotopů, si můžete vypěstovat pestrou směs užitkových rostlin na malé ploše. Rozdělíte-li ji na tři zóny, zajistíte tak každému druhu své vlastní místo. Díky tomuto prvku získáte kromě rostlinných výpěstků také zajímavou estetickou dominantu zahrady. Tento architektonický výtvor zároveň splňuje pěstební podmínky vyžadované od ekozahrad. Vzhledem k tomu, že současné způsoby využívání zahrad se stále častěji vrací k ověřeným starým metodám, které jsou blízké přírodě, je pěstování bylin ve spirálách ideální příležitostí jednak pro přírodní zahrady, ale i pro permakulturní pěstování.

Výhody bylinkové spirály

bylinkova spirala shutter
Při zřizování bylinkové spirály je důležité vysadit rostliny tak, aby měly podmínky růstu co nejtotožnější se svým přirozeným stanovištěm. A právě to jim může být splněno. Přechody od suchého biotopu k tomu vlhkému jsou tu nesmírně plynulé, čímž umožňují její individuální osázení. Ještě než se pustíte do samotné konstrukce bylinkové spirály, nejprve dobře promyslete, na kterém úseku zahrady ji umístíte. Tohle je opravdu velice účinná metoda, jak získat maximální produkci na minimálním prostoru. 

Tři zóny podle nároků rostlin

Zcela nahoře v mediteránní zóně s nejdelším osluněním skvěle prospívají teplomilné rostliny, které mají skromné požadavky na živiny. (Příklad: šalvěj, tymián, levandule a rozmarýn.) Střední část bylinkové spirály ocení ty byliny, které dávají přednost kvalitní půdě a mají stejně rády slunce jako stín. (Příklad: saturejka, měsíček, meduňka, arnika.) Spodní sféru - takzvanou vlhkou zónu využijeme pro byliny vyžadující svěží stanoviště a větší množství živin v půdě. (Příklad: petržel, pažitka, máta.)

Budujeme dokonalou zahradu

Tvar spirály připomíná ulitu, základna by měla mít průměr cca dva metry a stoupá do výšky 1 – 1,3 metru. Tato užitečná dekorace se staví nejčastěji ve stylu suchých zídek. Kromě kamenů nebo cihel budete potřebovat dostatečné množství zeminy, kompostu, písku a štěrku. Spirálu budujte vždy otevřenou směrem na jih. Na otevřeném konci můžete zbudovat malý rybníček a v něm pěstovat například žlutý plavín leknínovitý.

Jaké rostliny vysadit

bylinkova spirala shutter1
Vytrvalé byliny vydrží ve spirále jako základ po mnoho let. U těch rychle rostoucích, jako je například kerblík, volíme přímý výsev. Teplomilné raději nejprve předpěstujeme ve skleníku a na místo ve spirále je vysazujeme, až když nehrozí noční mrazíky.

Jaké byliny si ve spirále hlídám

Při rozmisťování bylin do spirály se mi vždy vyplatila výsadba ve správných rozestupech. I když jsem volila rostliny malé, vždy jsem musela počítat s tím, že se rozrostou, a tak jsem v prvním roce či dvou vysazovala do mezer některé druhy jednoletého koření. Do těchto rozestupů jsou ideálními bylinkami bazalka, lichořeřišnice anebo měsíček. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mátě a meduňce, neboť patří k takovým druhům, které se velmi rychle rozrůstají a mohou začít utlačovat své sousedy.
Ideální životní prostor zde najdou nejen různé hmyzí druhy, ale také slunomilní živočichové jako například ještěrky. 

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...