fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Menstruační tampony jsou pro mnoho žen pohodlné a prakticky neomezující v žádných aktivitách. O vložkách se zase říká, že ženu během menstruace lépe chrání před případnými bakteriálními nákazami. Ani jedna z variant ale nenahrává ochraně životního prostředí. Jak to dělat jinak, bez odpadu? 

V České republice žije přibližně 2 610 000 žen ve věku 12 - 50 let, tedy žen s pravidelným menstruačním cyklem. Když vezmeme v potaz, že tampon by se měl měnit každé 4 hodiny a jednorázová vložka každých 5 hodin, vyjdou nám neuvěřitelná čísla. Ročně Češky totiž spotřebují cca 940 miliónů tamponů nebo 752 milionů vložek. 

Spolehlivost místo slibů

Jednou z možností, jak nahradit hygienické potřeby, je menstruační kalíšek, který se vyrábí především z hypo-alergenního lékařského silikonu. Díky tomuto lety prověřovanému materiálu není pohárek, narozdíl od tamponů a vložek, rájem pro bakterie. Zavádí se složený, jemně navlhčený vodou dovnitř pochvy, kde se díky vzniklému podtlaku rozevře a bez problému přilne k poševním stěnám. Poté se do něj shromažďuje menstruační krev. Jakmile se kalíšek naplní, vylijete obsah, pohárek opláchnete a opět zavedete. Jelikož pojme až 30 ml tekutiny, stačí, když jej vyprázdníte jednou za 12 hodin, ovšem samozřejmě záleží na síle vaší menstruace.
Pohárek můžete používat i během spánku, při běhání, jízdě na kole i plavání a vůbec ho neucítíte. Po skončení cyklu kalíšek vyvařte ve vroucí vodě, umyjte intimním gelem a uložte do sáčku, který bývá součástí balení. Silikonový menstruační pohárek seženete kolem pěti stovek a vydrží přibližně deset let. Nejenže uchráníte přírodu od problematického odpadu v podobě vložek a tamponů, ale navíc ušetříte i svou peněženku.

10955673 804056039674925 8933974485332200998 n

Menstruační kalhotky Thinx stojí okolo 900 Kč.

Záchranné spodní prádlo

Další alternativou jsou menstruační kalhotky americké značky Thinx. Dají se jen stěží rozeznat od normálního prádla a zároveň vám poskytnou maximální ochranu i v těch nejsilnějších dnech periody. Jsou složeny ze čtyř vrstev pevné, nepropustné látky a mají antimikrobiální účinky, při jejich nošení se tak cítíte opravdu v suchu. Vybírat můžete podle intenzity menstruace z různých střihů, od kalhotek s vysokým pasem až po tanga.
Ty, které jsou určeny pro nejsilnější dny, dokážou absorbovat stejné množství tekutiny, kolik se vejde do dvou tamponů. Poté je potřeba prádlo přeprat v ruce nebo v pračce na 40°C a vzít si nové. Jedny kalhotky vyjdou na 800 až 900 Kč a musíte mít minimálně dvoje. Počáteční investice je tak možná pro někoho poněkud větší, ale zanedlouho se skutečně vrátí.

girl 97433 640

 Už žádné pomůcky!

Slyšela jste už termín svobodná menstruace? Při této metodě se od ryze dámských hygienických pomůcek můžete oprostit úplně. Kromě vytrénovaných svalů pánevního dna totiž nepotřebujete vůbec nic. Během měsíčků se děloha plní krví a zbytky sliznice, které pak protečou skrz děložní čípek. Pochvou jsou následně vyloučeny ven z těla. Svobodná menstruace funguje na podobném principu jako bezplenková metoda u dětí. Zkrátka se vědomě naučíte ovládat chvíli, kdy vyloučíte menstruační krev.
Počítejte s pravidelnou a zpočátku častou návštěvou toalety, kde se snažte co nejvíce uvolnit. Svaly pánevního dna tlačte směrem ven, jakmile se “otevřete,” všechna menstruační krev by měla odejít pryč. Než se děloha opět naplní, máte pár hodin klid. Až ucítíte, že už je čas, stáhnete svaly a opět odcházíte na “dámy.” Časem to bude stejně jednoduché a samozřejmé jako při vykonávání malé potřeby.
Samotný trénink však doporučujeme nejprve provádět doma s vložkou. Než se z vás stane mistryně v kontrolování vlastní dělohy, je možné, že to bude chvilinku trvat. Za tu dobu se pár nehod může stát. Ovšem pak budete zvládat cestování, sporty i celodenní pracovní nasazení bez vložek, tamponů i kalíšků. A tomu se říká opravdová svoboda.

Foto: Pixabay a Facebook

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...