Pokud se Kim dobře vyspí a dostane chuť na hamburger, tak by Severní Korea mohla ze seznamu vypadnout

Přečteno 45346x

Hodně z nás si pamatuje z raných devadesátek na první český, vlastně tehdy ještě československý, "mekáč" v Praze ve Vodičkově ulici. Druhý byl tuším na Václaváku na Můstku a pak už to nemělo smysl počítat. Ve Spojených státech najdete McDonald´s prakticky na každém rohu. V evropských městech taky nemusíme hledat dlouho, i když se občas Big Mac jmenuje Le Big Mac. Existuje však několik zemí, kde byste mekáč hledali marně. A pozor, v Severní Koreji už se něco údajně chystá, takže nám tato země díky Kimovi ze seznamu zřejmě brzy vypadne.

Související…

Jak jsem si vybojovala Korejce a dostala recept na kimči Naučte se kimči: superjídlo, které má každá korejská rodina v ledniciMcDonald´s zavírá stovky svých restaurací, lidé dávají přednost zdravému životnímu stylu

Bermudy

Až do roku 1995 byla na tomto karibském ostrově jediná restaurace McDonald's. V současné době tam však žádnou nenajdete. Země má zákon zakazující zahraniční rychlé občerstvení, který funguje už od sedmdesátých let minulého století. McDonald's se však v roce 1985 podařilo najít mezeru v zákoně a firma otevřela jednu restauraci na americké námořní letecké stanici. Stanice však byla uzavřena v roce 1995 a McDonald's spolu s ní. Podle serveru Mic.com hledal americký fast food v roce 1999 další skulinu, jak se probojovat na Bermudy, ale tentokrát zvítězil bermudský zákon a restaurace ani nebyla otevřena.

Írán

V minulých letech byly vztahy mezi touto zemí Středního východu a Spojenými státy značně napjaté a už zase vlastně jsou. Západ uvalil na Írán sankce kvůli jadernému programu a západní franšízy, jako je právě McDonald's, měly do země vstup zakázán. Ještě před několika lety to přitom vypadalo, že by McDonald´s mohl v Íránu otevřít.

V Bolívii McDonald´s neuspěl prostě proto, že tamní lidé nechtějí ani rychlé stravování, ani hamburgery.

Teď to tak ale vzhledem k situaci na Blízkém východě nevypadá. Írán si však mezitím vytvořil vlastní náhradu. Jmenuje se zcela originálně Mash Donald's. První tato restaurace otevřela v roce 2015. „Snažíme se co nejvíce přiblížit americkému řetězci,“ nechal se slyšet Hassan, majitel Mash Donald´s v Íránu. Tak asi proto ten originální název.

Makedonie

Tento malý evropský národ, který se nachází na Balkáně, měl několik restaurací McDonald's. Bylo jich celkem sedm, s několika pobočkami v hlavním městě Skopje. V roce 2013 přišel člověk, který provozoval makedonskou franšízu McDonald's, o licenci. Všech sedm poboček bylo natrvalo uzavřeno. A nikoho nenapadlo, že by je bylo dobré zase otevřít.

Jemen

Tady je situace tak trochu opačná než třeba v Íránu. Kvůli ekonomické situaci se v této zemi McDonald´s vůbec zdráhá otevřít svou pobočku. Dalším důvodem jsou ale také extremisté v Jemenu, kteří několikrát vyhrožovali militantními útoky vůči americkým podnikům. Takže v Jemenu to ani výhledově na hamburger nevypadá.

Černá Hora

V roce 2003 koupil McDonald's v tomto malém státě malý obchod; jednalo se však jen o "mobilní McDonald´s". Firma si slibovala, že by tento mobilní začátek mohl vést k něčemu trvalejšímu. Ačkoliv mnozí z místních byli pro, vláda se spojila s místními podniky občerstvení, aby společně vstupu McDonald´s do země zabránily. A zatím to vychází.

Bolívie

I když McDonald´s není v tomto jihoamerickém státě zakázán, jeho pobočky zde budete hledat marně. Poslední podnik McDonald´s zde byl uzavřen v roce 2002, čímž byl ukončen napjatý vztah mezi americkým fast foodem, vládou a obyvateli Bolívie. Podle oblíbeného gastronomického webu The Daily Meal McDonald´s v této zemi neuspěl prostě proto, že tamní lidé nechtějí ani rychlé stravování, ani hamburgery.

Island

Před ekonomickou krizí měl Island svůj McDonald´s, a to přímo v hlavním městě. V roce 2009 byl ale uzavřen. Tvrdí se však, že tamní vláda neměla zájem nabízet fastfoodovou stravu svým obyvatelům, neboť Islanďané preferují zdravý životní styl. McDonald´s i přesto plánuje do budoucna do této země návrat. Vida, co všechno mají Islanďané a Bolivijci společného.

Severní Korea

Asi není zcela překvapující, že tento totalitní režim je pro americké podniky značně nepříznivý, a společnost McDonald's není výjimkou. Tedy prozatím. Před několika dny se sešly hlavy států obou korejských zemí a poté se objevily zprávy, že Kim Čong-un chce, aby USA v jeho zemi investovaly. Mc Donnald´s by byl zřejmě jedním z prvních podniků, který by severokorejské špičky v Pchjongjangu přivítaly. Někteří elitní členové vlády si totiž nechávají dovážet jeho produkty z Jižní Koreje, ale i z Číny. Že by se stal mekáč symbolem pádu totality ale nečekejme. Na to Kimovi moc (obecně) chutná. Prozatím v zemi funguje rychlé občerstvení Samtaeseong. Nic se tu nejmenuje Big, Mac ani Mc. Hamburgeru se říká prostě "mleté maso mezi dvěma plátky chleba". Jak to chutná, přesně nevíme.

foto: Shutterstock, zdroj: This Is Insider

Lucie Osmanská

Lucie Osmanská

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.