Vyrostli v hypersexuálním prostředí a bojí se, že v reálu selžou

Přečteno 4491x

Generace, která se narodila do světa počítačů, technologií a žije ve světě sociálních sítí, má poněkud jiné vrtochy než generace předešlé. Jinak to mají tito mladí lidé i se sexem. Tedy přesněji řečeno s prvním zdárným pokusem. Jeden z osmi mileniálů je pannou respektive panicem ještě ve 26 letech.

Těžko říct, zda jde o varovnou informaci. Každopádně vyplývá z nejnovějšího průzkumu University College London, který proběhl v rámci projektu The Next Step. Projekt dlouhodobě sleduje život 16 tisíc lidí narozených v letech 1989–90 od jejich 14 let. V předchozích generacích byl kolem 26. roku věku sexuálně nedotčen jen jeden člověk z dvaceti. Mezi hlavní důvody patří podle výzkumníků fakt, že generace mileniálů vyrůstala v prostředí přesyceném sexualitou, ale také jejich strach z intimity a tlak ze strany sociálních sítí.

Související…

Mileniálové zažívají krizi středního věku už ve čtvrtině životaJaký vztah mají mileniálové k penězům?Mileniálové: Všichni o nich mluví. Ale kdo to vlastně je?

Výsledky nově zveřejněného výzkumu tak podporují i závěry starší národní studie z roku 2013, kterou rovněž provedla University College London. Podle ní si mileniálové užívají méně sexu než lidé v jejich věku před deseti lety. Muži z generace mileniálů mají sex průměrně 4,9krát měsíčně a ženy 4,8krát. Muži o deset let starší měli podle zmíněného výzkumu sex 6,2krát za měsíc a ženy 6,3krát.

Strach ze závazků spojený se strachem z intimního vztahu pak vede k tomu, že čím dál více mladých lidí utíká od reálných sexuálních a citových prožitků a nahrazuje je vztahy virtuálními.

„Generace mileniálů vyrostla v hypersexuálním prostředí. Zejména na sociálních sítích na ně dennodenně útočí prezentace krásných těl vždy připravených k milostným hrátkám, o sexu se všude zcela běžně a otevřeně mluví a pornografie je velice snadno dostupná, navíc v hojné míře,“ komentuje výsledky Adam Durčák, který se zdravou sexualitou mladistvých zabývá. Zejména mezi mladými muži pak podle něj převládá strach, že nezvládnou naplnit očekávání obecně vnímaných standardů současného sexuálního života.

Virtuální vztahy

Experti se též domnívají, že k odkládání sexuálního života u mileniálů přispívá i se sociálními sítěmi spojovaný FOMO syndrom (z anglického „fear of missing out“, tedy „strach z toho, že něco propásneme“). Ten mladé lidi nutí být neustále online. Mezi dalšími faktory je pak zmiňován i tlak společnosti na mladé lidi studovat a vzdělávat se a také to, že mileniálové často mají problémy přijmout kritiku či se přizpůsobit názorům nebo potřebám druhých. Mladí lidé generace mileniálů totiž často vyrůstali jako hýčkané děti, jejichž nároky měly vždy přednost. Partnerský vztah je pro ně v tomto ohledu náročný, protože neumějí ustupovat a hledat kompromisy.

„Strach ze závazků spojený se zmíněným strachem z intimního vztahu pak vede k tomu, že čím dál více mladých lidí utíká od reálných sexuálních a citových prožitků a nahrazuje je vztahy virtuálními. Místo občasného nezávazného sexu si tudíž mileniálové častěji dopřávají jen flirtování po telefonu či chatu nebo sexting, přičemž vůbec nepočítají s tím, že by svého virtuálního ‚partnera‘ někdy reálně poznali,“ dodává Adam Durčák.

foto: Profimedia, zdroj: Růžový slon

Klára Kutilová

Klára Kutilová

Externí autorka, redaktorka. Zajímá ji vše, od vědy, techniky až po zdraví. Nejraději má pozitivní zprávy.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.