fbpx

Sex a skandál po švédsku: Kam se hrabe Nobelův dynamit Dalších 3 fotografií v galerii
A decoration with scientist Alfred Nobel is pictured ahead of the Nobel Prize Award Ceremony at the Stockholm Concert Hall on December 10, 2017 in Stockholm, Sweden.

Nobelovy ceny za literaturu se letos udělovat nebudou. Může za to sexuální násilí fotografa a mlčení jeho ženy. Šéfky poroty

Zveřejněno: 7. 5. 2018
Přečteno 6767x

Švédi se chlubí, že si potrpí na to, aby věci byly udělané důkladně. A v tomto případě opravdu nepřehánějí. Když přijdou se skandálem, je v něm namočená nejctihodnější kulturní instituce na světě (Švédská akademie, která dvě stě třicet let uděluje Nobelovy ceny za literaturu), francouzský fotograf (kterému ve Švédsku pro nesrovnatelné postavení v kultuře přezdívají „kulturní profil“), osmnáct žen (které „kulturní profil“ znásilnil, zneužil nebo drsně obtěžoval), největší žijící švédská básnířka (Katarina Frostensonová, krásná manželka násilníka a od roku 1992 úctyhodná porotkyně Švédské akademie). A k tomu švédský král a premiér (oba žhaví telefony a žadoní, ať se sakra v té nejslavnější porotě světa nějak domluví, dělají Švédsku celosvětovou ostudu...).

Švédština má podobně jako čeština zjevně velkou výhodu. Švédi si potichu největší novodobý skandál užívají už pět měsíců, ale teprve když se ukázalo, že letos nedokáže porota udělit nejslavnější literární cenu světa, tedy Nobelovu cenu za literaturu, prolátl se i ve světě. Ale i tak se nejzajímavějších detailů doberete jenom s pomocí Google translate ze švédštiny.

Související…

#MeToo: Sociální média dokázala to, na co zákon dosud nestačil Kampaň #MeToo jako součást revoluce: Mají muži na kahánku?Skandinávský friluftsliv: Během pracovní doby vyrazte do přírody

V něčem je tento sexuální skandál pikantnější než hollywoodský. Nechtěné sexuální útoky a obtěžování neprobíhaly privátně, ale veřejně, před očima vybrané švédské společnosti. A jejich strůjce se přesto ani po mnoha dekádách nedočkal zatracení, ale naopak vysokých kulturních ocenění.

Profil na platformě

Jean Claud Arnault (alias „kulturní profil“) ročně kasíroval miliony švédských korun od Švédské akademie na provoz svého a manželčina literárního klubu. Forum zvané také „kulturní platforma“ bylo místo, kde se pořádaly významné kulturní přednášky, akce a večírky. Jeho zaměstnankyně byly vesměs mladé a žádostivé. Arnault měl rovněž k dispozici dva luxusní rozlehlé byty Švédské akademie, ve Stockholmu a v Paříži.

arnault

Katarina Frostenson s manželem Jean-Claudem Arnaultem. Zde ještě jako velevážený umělecký pár

Tady je popis jedné situace na večírku v klubu Forum. Oběť a její přítel ji poskytly liberálnímu švédskému deníku Dagens Nyheter. Gabriella Hakansson popisuje: „Moc toho neřekl, popadl mě mezi nohama, sáhnul mi do rozkroku, zaryl do mě prsty… Ničím jsem ho nevyprovokovala, žádné flirtování, žádné dotyky. Jenom jsem najednou měla jeho ruku v rozkroku.“

Na recepci Švédské akademie roku 2006 ohmatával – zase veřejně – zadek princezny. Šokovaná asistentka vzpomíná, že musela chlípáka od vyděšené aristokratky odtrhnout.

Jean Claud Arnault si násilnou prasárnu dovolil veřejně, zatímco švédská kulturní smetánka postávala kolem, její členové rozpačitě uhýbali očima. Hakansson mu vlepila facku a utekla, ale nejhorší (z mého pohledu) snad byla reakce jejího přítele, právníka. Přestože dodnes neviděl „nic násilnějšího, agresivnějšího“, stál tam jako tvrdé Y, vůbec na útočníka degradujícího přede všemi jeho přítelkyni nereagoval.

První stížnost na chlípného fotografa a režiséra byla písemná a objevila se někdy začátkem devadesátých let. Adresáti na ni nereagovali a „kulturní profil“ se novými (beztrestnými) výpady stával stále troufalejší.

Byla bych za labilní

Deník přináší popisy žen, které znásilnil, které donutil, aby ho uspokojovaly orálně. Popisují, jak se dusily, zvracely, jak si byly pak samy nechutné, jak upadly do deprese. Na otázku, proč nenahlásila incident policii, proč se veřejně nebránila, Hakansson připouští, že si stejný dotaz léta pokládala sama: „Viděla jsem, jak tam všichni jen stáli… Já bych byla označená za labilní, protože se ke mně nepřidali.“

Kulturní profil Arnaulta zatím nezadržitelně rostl. Stejně jako jeho drzost. Pod křišťálovými šestnáctiramennými lustry, v zlacených prostorách Švédské akademie beztrestně osahával manželky, dcery, přítelkyně úctyhodných (převážně mužských) porotců.

princezna viktoria

Švédská princezna Victoria na oslavě po udělování Nobelových cen v roce 2016. Úsměv za každé situace

Na recepci Švédské akademie roku 2006 ohmatával – zase veřejně – zadek princezny. Šokovaná asistentka vzpomíná, že musela chlípáka od vyděšené aristokratky odtrhnout. V Anglii by mu stráž ustřelila koule (i zpětně, kdyby se o tom jenom doslechli). Ve Švédsku ctihodní muži jen rozpačitě uhýbají očima.

Básnířka jako spolupachatelka

Na švédských sociálních sítích se ozývají hlasy, které nechápou, proč slavná Katarina Frostensonová tohohle chlípáka ještě neopustila. Přehlížejí přitom dvě věci. Nejvlivnější švédská básnířka je Arnaultova spolupachatelka. Spolu s ním zpronevěřovala miliony švédských korun určených na kulturu. Svého manžela už půl století kryje. I Wallander (moderní obdoba švédského Poirota) by byl zaskočen škálou citových zrůdností, kterým se vyznačuje manželství Arnaulta a Frostensonové. Stačí se začíst do její poezie, psané „jazykem těla a smyslů“. Někdy jsou její básně popisované jako „neproniknutelné“.

Jejich jména jsou teď synonymem korupce, sexuální špíny a sviňské manipulace schované za vysokým postavením.

Díky největšímu švédskému sexuálnímu skandálu všech dob jsou její verše o „znásilnění“ či „miluji tvoje úniky, miluji, opravdu miluji tvoje lži“ najednou průhlednější než dětská říkanka. Jak psal obdivně jeden kritik: „V její poezii je pokračující přitažlivost k tomu, co ničí pořádek: zrada, násilí, lež.“

Frostensonová doslova napsala, že pravdu musíme odkrýt bez ohledu na to, co nás to stojí.

Básnířka na mušce

Je zajímavé, že si na své vlastní nabádání nevzpomněla při jednání komise udělující Nobelovu cenu. Když ji předsedkyně vyzvala, aby odstoupila, zdiskreditovaná Frostensonová původně rezolutně odmítla. Zbytek komise se nejdřív raději rozhodl zbavit nepohodlné předsedkyně, doufali, že se skandál pak nějak ututlá. Hlavně aby mohli králi po pěti měsících nahlásit, že už bude klid.

Nepočítali s tím, že se do skandálu vloží do té doby poddajná ministryně kultury. Alice Bah Kuhnkeová roku 2015 Arnoultovi předala medaili za zásluhy o švédskou kulturu a na (teď všude kolujících) fotografiích zbožně a obdivně k chlípníkovi vzhlíží. Tentokrát ale vytáhla kanón a zamířila ho přímo na Švédskou akademii. Podpořila požadavek na rezignaci dosud nedotknutelné Frostensonové a přidala se k ženám demonstrujícím pod okny Švédské akademie.

Švédské mužství

Na Wikipedii už se nedočtete o fenomenálních zásluhách podivného manželského páru o švédskou kulturu. Jejich jména jsou teď synonymem korupce, sexuální špíny a sviňské manipulace schované za vysokým postavením. Škoda, že se skandálu nedožil novinář, spisovatel a letitý zastánce švédských žen Stieg Larsson. Měli bychom pod letošním stromečkem fenomenální thriller.

Musel by se v něm rozkrýt jeden velmi švédský problém: jak se podařilo švédskému školství a švédské rodině zničit švédské hrdinství a mužství vůbec? Proč jsou kluci ve škole ve všem pozadu, proč na univerzitách studuje šedesát procent žen? Proč je víc právniček než právníků? Proč muži tiše stojí opodál, když násilník obtěžuje jejich přítelkyně nebo kamarádky?

Jediní, kdo se v nobelovské kauze zachovali hrdinně a mužsky, byly starší ročníky, tři akademici, s jejichž rezignací celý skandál vlastně potichu začal. Zbytek kulturního švédského mužského osazenstva se projevuje s razancí bezpohlavní máčky, tedy nechutně zbaběle. Švédská společnost má zjevně problém, který skandálem Švédské akademie neskončí.

foto: Profimedia, zdroj: Huffington Post

Anastázie Harris

Anastázie Harris (ash)

Novinářka, publicistka, autorka knihy Alžběta II.: Pracující žena. Jinak také pracující žena.Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.