Odbornice na holistickou medicínu Šárka Eggerová vysvětluje, proč mezi první projevy alergie patří neklid, pnutí a hlava plná myšlenek

Přečteno 9301x

„Člověk si na alergii zakládá ve chvíli, kdy jde proti sobě a považuje to za správné,“ říká odbornice na holistickou medicínu Šárka Eggerová. Celostní medicínou se zabývá od roku 1989. Pár měsíců po porodu se u ní spustily příznaky Crohnovy choroby a tehdejší medicína si s tím neuměla poradit. Tak se začala zajímat sama. Objevila tradiční čínskou medicínu a psychosomatiku. Obojí dnes tvoří hlavní náplň její profesní činnosti. Podle těchto směrů nejsou alergie jen autoimunitním onemocněním, jak tvrdí medicína konvenční. Vycházejí především z toho, jak umíme přijmout sebe sama. S tím souvisí i to, jak se o sebe (ne)staráme – o tělo, mysl i duši.

Jak byste definovala pojem alergie z pohledu západní medicíny?

Konvenční medicína alergii považuje za autoimunitní onemocnění, tzn. že imunita těla bojuje proti tělu. Z pohledu holistické medicíny pochází alergie minimálně ze dvou důvodů – ze stravy, kouření, alkoholu a ze vztahu sama k sobě. Co se týče vztahu, člověk si na alergii zakládá ve chvíli, kdy jde proti sobě a považuje to za správné. Aby si vypěstoval alergii, musí takto myslet a jednat několik let. Potom také hodně záleží na stravě.

Náchylnější jsou submisivní lidé, kteří chtějí plnit očekávání partnera, nadřízeného, rodiče nebo kamaráda

Jestliže je těžká, složitá, obsahující aditiva a jinou chemii, také přispívá k alergii. Stejně tak prostředí. Plesnivé zdi, nebo zatuchlé, nevětrané a celkově nepříjemné prostory, málo přirozeného světla. A také mnoho léků, nepřiměřená medikace. To všechno s alergií úzce souvisí.

Jsou někteří lidé k alergiím náchylnější než jiní?

Ano, jsou. Zvláště citlivější nebo submisivní lidé podlehnout alergiím rychleji. Jejich slabina je v nedostatečném vnímání sama sebe. Například cítí, že to, co od nich očekává partner, nadřízený, rodič nebo kamarádka, se jim nelíbí, vnitřně to s nimi nesouzní. Ale udělají to, aby blízkého člověka nezklamali. Časem už bez problémů dělají cokoliv, co se po nich chce. Mají tzv. vypnuté senzory, aby v sobě ten rozpor nemuseli řešit.

Související…

Metoda Octo Codes: Jak souvisí hubnutí s oblékáním?Klíč k uzdravení leží v přírodě, říká bylinkářka Linda MahelováNepijte jen vodu z kohoutku, upozorňuje odborník na detoxikaci

Jak se alergie začínají projevovat? Existuje něco jako účinná prevence?

Mezi první projevy alergie patří vnitřní neklid, pnutí, neschopnost se uvolnit. Plná hlava myšlenek, a když už není co řešit, rychle si něco dalšího najde. Ztráta schopnosti vychutnat si život, všechno je fádní a všude jen problémy. Na všem se najde něco negativního. Alergie se začne projevovat o několik let později. Účinnou prevencí je „být průchozí“, a to doslova. Pokud se člověku něco nelíbí, je potřeba to říct, nebo se to snažit pochopit, hlavně ne potlačit. Pochopit znamená nalézt příčinu.

eggerova

Alergie způsobují pnutí, ta se pak musí odblokovávat, říká Šárka Eggerová


Jaké je podle vás nejlepší řešení alergie, když už nějakou máte?

Vzít si dovolenou a strávit ji sám. Uvědomit si, co mi v životě nevyhovuje, co mě někam nebo někde tlačí. Postupně si vyčistit tělo a změnit vztah k sobě i okolí, stravu a životní styl. Jinak to nejde. Je to práce na několik let, ale stojí za to.

Jako nejčastější příčinu alergie tedy můžeme zmínit pošramocený vztah k sobě samému?

Ano. Potlačování sama sebe a svých emocí, nepřiměřená sebekritika a podkopávání se, příliš zatěžující a nevýživná strava, nevyhovující životní podmínky i návyky.

Jaké alergie se vyskytují nejvíce?

Alergie na pyly a na prach.

Co si myslíte o potravinových alergiích dnešní doby – lepek, laktóza?

Některé potraviny – dokonce i ty základní – se za posledních 100 let hodně změnily, a tak tělu už nepřinášejí výživu, ale spíše ho zatěžují. Konkrétně třeba pšenice. Je vyšlechtěná do podoby, kdy je jedovatá pro svůj plevel. Ale tělo nezajímá, že tím je její pěstování efektivnější. Tělo komunikuje na energetické úrovni. A energie pšenice se změnila na jedovatou. Stejně s mlékem. Mléko není jen potravina. Je to i hormonální výživa pro dítě krávy.

Co velmi pomáhá, je častý pobyt v přírodě, nejlépe bez telefonu a dalších přístrojů.

Obsahuje informace o tom, jak má žít a jak to tady na tom světě chodí, co je pro něho důležité. Jak se dnešní krávy ve velkochovech mají, to víme. Takže to, co je v tom mléce, tělo rozhodně nepovzbudí. S masem je to podobné. To, jak se zvířata na maso pěstovala před 100 lety a dnes, je velký rozdíl. To se také na zdraví lidí podepisuje.

S jakými neobvyklými alergiemi jste se za svou praxi setkala?

S alergií na manžela. Manželé žili odděleně, ale v jednom domě. Pokud spolu trávili více času, paní naskákaly na krku i dekoltu puchýřky a měla dýchací potíže.

Proč myslíte, že lidé dnes trpí alergiemi více, než tomu bylo dříve?

Myslím, že je to celkově životním stylem a hodnotami, které v současné době jako společnost vyznáváme. A není to jen o alergiích. Lidské tělo dnes degeneruje daleko rychleji než dříve. Výměna kolen a kyčlí v 50 letech už není nic neobvyklého.

Jak se tedy udržovat v rovnováze co nejdéle?

Vnitřní prostředí člověka je velmi křehké a zranitelné. A je dost těžké udržet se v rovnováze tak, aby byl člověk zdravý, šťastný a spokojený. Co velmi pomáhá, je častý pobyt v přírodě, nejlépe bez telefonu a dalších přístrojů. Tam se krásně dají vnímat vlastní myšlenky, emoce, strachy a touhy. A to je pro každého člověka to nejdůležitější – vědět, kterým směrem jde, a rozhodnout se, jestli v tom setrvá, nebo už mu to nevyhovuje a změní směr. To je skutečná zodpovědnost a z toho pramení sebevědomí.

foto: Shutterstock a archiv autorky, zdroj: Netradiční medicína

Kateřina Lukášová

Kateřina Lukášová

Novinářka, učitelka jógy a instruktorka trx. Milovnice zdravého života, knih, zvířat, filozofie a historie. Ráda píše povídky a chystá se na román.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.