fbpx

Nejde ani tak o to, jak moc cvičíte, ale třeba i o to, jak se srovnáváte s ostatními

Zveřejněno: 20. 4. 2018
Reklama

Takže to zase nevyšlo? Zase nechodíte dvakrát týdně do posilovny a jednou týdně běhat? Pokud vaše novoroční předsevzetí selhala, nesoustřeďte se na to, kolik hodin cvičení či běhání jste měli absolvovat. Pokud budete mít pocit, že jste selhali, můžete to mít na vás mnohem horší dopad než ono "neběhání".

Rozsáhlý výzkum totiž ukázal překvapující souvislost mezi vírou v sama sebe a zdravím. Ti, kdo jsou příliš negativní ohledně své fyzické aktivity, si prostě myslí, že nejsou fit, a do jisté míry se jim to splní. Vědci na Stanfordské univerzitě v USA zkoumali údaje o úmrtnosti 61 000 dospělých. Po celých 21 let zjišťovali nejen to, jak tito lidé cvičili, ale také to, kolik cvičení si mysleli, že ve srovnání s jinými provedli. Někteří z účastníků výzkumů během něj i z různých příčin zemřeli. I to vědce zajímalo.

Související…

Tomáš Rychnovský: Novoroční cvičení pro uvolnění vašeho tělaNepřináší vám cvičení očekávané výsledky? Možná je to chybou ve stravováníCvičíte, držíte dietu, a přesto nemůžete zhubnout? Naordinujte detox svému mozku

Při analýze různých faktorů, které mohly ovlivnit zdraví účastníků, výzkumníci objevili zajímavé souvislosti. Lidé, kteří si mysleli, že necvičí tolik jako jejich vrstevníci, zemřeli mladší než ti, kteří se domnívali, že cvičili víc. A to dokonce i tehdy, když ve skutečnosti cvičili stejně nebo méně.

Cvičím, tedy jsem

Cvičení samozřejmě přispívá k délce života, ale tato studie naznačuje, že vnímání toho, jak moc se kvůli zdraví pohybujeme, je také důležité. Autorka studie Octavia Zahrtová ze Stanfordské univerzity přiznala, že tento směr výzkumu podnítila její vlastní zkušenost. Když se přestěhovala do Kalifornie, zjistila, že je obklopena lidmi oblečenými ve sportovním, o kterých byla přesvědčená, že jsou na cestě do tělocvičny. Zdálo se jí, že je mnohem méně fyzicky aktivní než ostatní.

Pokud si myslíme, že nejsme dostatečně aktivní, tak jsme stresováni. Pak je tu něco jako "opačný placebo efekt". Pokud máte tušení, že cvičíte méně než ostatní, a že tedy méně prospíváte svému zdraví, tak mu taky méně prospějete.

Díky studii zjistila, že u lidí, kteří si myslí, že oproti svým známým vrstevníkům cvičí méně, je riziko časnějšího úmrtí až o 71 % vyšší než u osob, které se domnívají, že jsou aktivní a že cvičí více než ostatní. I když to zní trochu jako nepravděpodobná teorie (někdo přece necvičí vůbec...), tak vědci uvádějí jasné důvody, proč naše vnímání cvičení opravdu může mít vliv na naše zdraví. Prvním je prostě fakt, že jsme vystresováni, pokud si myslíme, že nejsme dostatečně aktivní. Pak je tu něco jako "opačný placebo efekt". Pokud máte negativní očekávání, sníží se účinek léčby. Pokud máte tušení, že cvičíte méně než ostatní, a že tedy méně prospíváte svému zdraví, tak mu taky méně prospějete.

foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Tipy redakce

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.