fbpx

Prestižní vědecké pracoviště v americkém Bostonu udivuje svět svými robotickými experimenty

Zveřejněno: 2. 7. 2018

Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory je součástí vyhlášeného Massachusetts Institute of Technology, který je i díky Sheldonu Cooperovi známější pod zkratkou MIT. Institut neustále přichází s úžasnými pokroky v oblasti robotiky. Jeho nejnovější projekt umožňuje řídit robota tak, že ho sledujete a opravujete nepřesnosti jednoduchým gestem ruky. Zbytek děláte hlavou, tedy přesněji mozkem.

Související…

Společnost, kde pizzu vyrábějí roboti, získala investici 48 milionů dolarůRobot poprvé operoval lidské okoRobot iPal pohlídá a doučí matiku vaše dítě. Za 1400 dolarů

Tým předvedl výsledky svého výzkumu krátkým videem, na němž ukazuje člověka, který „dohlíží“ na robota vrtajícího otvory do kusu dřeva. Rozhraní pracuje s lidmi, s nimiž robot nikdy předtím nepřišel do styku, což znamená, že není potřeba žádný dlouhý výcvik.

Senzory, snímající mozkové impulzy, rychle odhalí, když člověk zjistí, že robot udělá chybu nebo se dopustí nepřesnosti. Pohybem ruky, tedy jednoduchým gestem, může pak člověk poučit robota o správném postupu činnosti.

EEG + EMG + AI

Projekt kombinuje EEG (elektroencefalografii – elektrickou aktivitu mozku) a EMG (elektromyografii – elektrickou aktivitu svalů) a umožňuje přirozené interakce mezi člověkem a robotem pro širokou škálu aplikací, nad kterými nyní vědci uvažují. Zahrnutí svalové zpětné vazby, tedy onen pohyb ruky, je dobrý proto, že robotovi pomáhá s orientací v prostoru.

Ovládání robota mozkem často vyžaduje, aby se člověk naučil „myslet“ určitým způsobem, aby snímače mohly správně interpretovat příkazy. Jinak to vypadá v kontrolovaném laboratorním prostředí s vyškoleným operátorem, ale dokážete si představit, jak to může být těžké na hlučné stavbě, že?

Není potřeba obsluhu robota trénovat, vše vychází z přirozenosti a operátor se rozhodně nemusí učit myslet nějak jinak.

Každopádně je potřeba říct, jak takový robot s vrtačkou funguje. Pokud se chystá udělat díru jinde, než má, tak snímače mozkových impulzů rychle detekují signály oznamující blížící se chybu. Tyto signály se v mozku vyskytují přirozeně a v tomto případě způsobí, že se robot zastaví a operátor může robota správně nasměrovat. Joseph DelPreto, autor článku o projektu, říká, že skvělé je hlavně to, že není potřeba obsluhu robota trénovat, vše vychází z přirozenosti a operátor se rozhodně nemusí učit myslet nějak jinak. Robot Baxter sám zvolil správné místo k vrtání v 70 %, s lidským dohledem se toto číslo zvýšilo na 97 %.

foto: MIT, zdroj: Digital Trends

Tipy redakce

Horská dráha jako zábava? Muž ji navrhl jako stroj na eutanazii

Horská dráha jako zábava? Muž ji navrhl jako stroj na eutanazii

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...

Je horší vinyl, nebo cédéčko? Planetu ničí i hudební streaming

Je horší vinyl, nebo cédéčko? Planetu ničí i hudební streaming

Streaming je dnes u mladých lidí nejoblíbenějším způsobem poslechu hudby . V...

Ondřej Profant: Pokud město neotevře data, tak jako

Ondřej Profant: Pokud město neotevře data, tak jako "smart" fungovat nemůže

S Ondřejem Profantem jsme se setkali na pracovní snídani, kde Piráti odhalovali...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.