fbpx

Chudoba prý dokáže IQ člověka snížit až o 13 bodů. Ale dá se to napravit

Zveřejněno: 17. 5. 2018

Pokud si myslíte, že víte, co obnáší chudoba, ale nikdy jste nebyli skutečně chudí, pravděpodobně se budete mýlit. Nedostatek peněz má totiž prý vliv na výši IQ.

Obvyklé vedlejší účinky chudoby jsou dobře zdokumentované. Zahrnují zločiny, chronický stres a dlouhý seznam zdravotních problémů. Dalším, asi méně známým, je ovšem nižší IQ.

Související…

Finanční gramotnost Čechů je stále žalostnáProč chudší lidé nazírají na problémy jinak než bohatíŘemeslo v 21. století: Zachrání ho bohatí lidé?

Je tomu tak podle nedávného příspěvku Alice Waltonové v časopisu The Chicago Booth Review. Chudoba prý sníží IQ až o 13 bodů. Ano, o podobných výzkumech můžeme pochybovat, přece jen jsou prováděny hlavně na amerických studentech, kteří to dělají pro peníze, a provádějí je vědci v honbě za senzací. Nicméně tvrzení o spojitosti chudoby a inteligence prý skutečně platí a je třeba ho brát vážně.

Před sklizní nic moc

Skupina vědců v laboratoři s respondenty debatovala o financích a zjistila, že to snižuje kognitivní výkony mezi chudými, ale nikoliv však mezi bohatými účastníky výzkumu.

Dále zkoumali kognitivní funkce zemědělců během cyklu výsadby. Zjistili, že stejný farmář vykazuje snížený kognitivní výkon před sklizní, když je chudý, ve srovnání s dobou po sklizni, kdy je bohatý. To prý nelze vysvětlit rozdíly v čase provádění výzkumu, výživě nebo pracovním úsilí ani stresem. Je to prý skutečně tak, že chudoba snižuje kognitivní schopnosti člověka. Deficit, co se IQ týče, může být až 13 bodů a vědci tvrdí, že je to rozdíl propastný. IQ testy jsou totiž navrženy tak, aby průměr činil 100 bodů a aby standardní odchylka byla 15 bodů.

Chudoba Američana s průměrným IQ 100 může podle vědců dostat na IQ 87, tito lidé se propadnou žebříčkem jen proto, že jsou chudí. Jde i o velmi krátkodobé účinky takzvaného finančního stresu, tedy bez peněz.

Jak to vůbec vypadá s rozložením hodnot IQ v americké populaci? Více než dvě třetiny Američanů spadají do rozmezí IQ mezi 85 a 115. Skóre mezi 115 a 130 dosahuje 13,6 procent Američanů, stejné procento se pohybuje v rozmezí 70 až 85.

Vezměme si Američana s průměrným IQ 100. Chudoba ho podle odhadů vědců může dostat zpět na IQ 87, tedy za zhruba třetinu Američanů původně stejné inteligence. Tito lidé se propadnou žebříčkem jen proto, že jsou chudí. Jde i o velmi krátkodobé účinky takzvaného finančního stresu, jak bylo řečeno třeba už v případě uvedených farmářů před sklizní, tedy bez peněz.

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

Přiznám se, že jsem tu od promoce nebyl. Tedy nějakých patnáct let. V Karolinu to...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.