Kapské Město žízní: proč mu dojde v nejbližších dnech voda? 2 fotografie
V Kapském Městě bydlí dnes přes 4 miliony obyvatel, je to po Johannesburgu druhé nejlidnatější město JAR.

50 litrů na člověka a den je současný limit v jihoafrickém velkoměstě.

Přečteno 1863x

Jestliže se v nejbližších dnech vydáte do Kapského Města v Jihoafrické republice, nebuďte překvapeni výzvami k šetření vodou.  „If it’s yellow, let it mellow“, tedy „Jestliže je to žluté, nechte to tak“, vyzývá nápis na veřejných toaletách a v hotelové sprše vás nápis „Slow the flow: Save H2O“ bude nabádat, abyste ji nepouštěli naplno.

Kapské Město trpí žízní a bude to horší. Vodu si bere hlavně ze šesti přehrad v nedalekých horách, které jsou součástí vodovodního systému Western Cape Water Supply System. Ty jsou závislé především na deštích, jež by měly většinou během chladnějších zimních měsíců od května do srpna zásobovat toky v jejich povodí.  Teď je tu léto a sucho jako vždy od prosince do února, což samozřejmě spotřebu vody naopak zvyšuje.

Po celkem na dešťové srážky průměrných letech 2013 a 2014 ale přišlo suché období, které má na svědomí klimatický jev El Niño a oteplení vod v Pacifiku. Jestliže bylo množství vody v přehradách nad Kapským Městem v roce 2014 na 71,9 procentech celkové kapacity, o rok později to už bylo 50,1 procent.  Samozřejmě, že správa města vyhlásila regulační opatření, ale to nestačilo. Na konci suché sezóny v květnu 2017, kdy bylo sucho prohlášeno za nejhorší v posledních sto letech, měly přehrady méně než 10 procent své využitelné kapacity. 

Co je žluté, to se nesplachuje 

Počet obyvatel Kapského Města se totiž od roku 1995 zvýšil z 2,4 milionu na více než 4 miliony, které má odhadem nyní. Kapacita vodních přehrad však za stejné období narostla jen o 15 procent. O tom, že město jednou překročí limity zásobování vodou, se vědělo už před 30 lety. Během druhé poloviny minulého století zde stoupala spotřeba upravené pitné vody o 4 procenta ročně. Strategické řízení poptávky po vodě a regulační opatření, které správa města vyhlásila před deseti lety, udržovaly spotřebu na úrovni roku 1999. Vloni byla zavedena postupně omezení, která měla udržet spotřebu vody nejdříve na objemu 100 litrů na osobu a den, pak 87 litrů za den a nyní je limit 50 litrů.

Vláda Západního Kapska, kam město spadá, vydala plakáty, které názorně přibližují, jak s tímto množstvím vody vyjít. Jedno spláchnutí na toaletě 9 litrů (pochopitelně použitou vodou) a k tomu heslo „Jestliže je to žluté, nech to tak“. Čistění zubů a mytí rukou 2 litry a výzva k používání spíše dezinfekcí. Mytí nádobí v myčce jednou za tři dny, jinak spotřeba 9 litrů na den. Pití, tedy voda, káva nebo čaj, 3 litry, voda na vaření 1 litr. Na úklid domácnosti 5 litrů s tím, že je lepší využívat úklidové prostředky bez vody. Praní v pračce jednou za týden dává denní spotřebu 10 litrů stejně jako sprcha. Plakát podotýká, že bez mytí hlavy to může být jen 5 litrů a s použitím houby dokonce jen 3 litry. Podtrženo, sečteno a vyjde nám, že ještě 1 litr vody nám zbývá pro domácího mazlíčka, který by měl být malý, nanejvýš střední velikosti, jak plakát podotýká. Pro srovnání – průměrná denní spotřeba vody na osobu v roce 2016 byla v Praze 108 litrů vody. 

profimedia 0362467654

Přehrada The Theewaterskloof, odkud Kapské Město odebírá většinu vody, je na 12 procentech zásob.

Stav nula – nastane za měsíc, za tři?

Navzdory všem úsporným opatřením musela v polovině letošního ledna starostka města Patricia de Lille oznámit, že město bude nuceno zavřít většinu městských vodovodů 22. dubna 2018 a vyhlásit „stav nula“. Pokud se tedy podmínky nezmění. Od té doby posunula klíčové datum kupředu na 12. dubna a naposledy opět na pozdější dobu, konkrétně 11. května. V ten den budou dostávat vodu ze sítě prakticky jen zdravotnická zařízení a ostatní se budou muset spolehnout na zhruba sto padesát výdejních míst, která už ostatně fungují v okrajových částech města. Odtud si budou moci lidé odnést 25 litrů denní dávky životadárné tekutiny.

Vláda Západního Kapska také oznámila, že počítá s nasazením zvláštních policejních sil, aby v tom případě udržela pořádek. Pokud tato situace nastane, bude Kapské Město prvním velkým městem – počet obyvatel celé aglomerace je přes 3 740 000 – které zůstane bez vody. To, že klimatologové vypočítali, že takové sucho tu nastává statisticky jednou za více než 300 let, může být jen slabou útěchou. Horší bude, že sucho zároveň připraví o práci v různých odvětvích, především v zemědělství, až 50 000 lidí. Viníkem situace však nemusí být jen sucho. Už vloni kritizovaly vedení města společnosti, které se zabývají odsolováním mořské vody, za byrokraticky protahovaná jednání a nedostatečné plánování jiných náhradních zdrojů pro zásobování vodou.

I jinde jsou na suchu

Kapské Město může tedy být prvním městem na suchu, ale vypadá to, že nezůstane samo. Nejsušší kontinent na světě, kterým je Austrálie, zápolí se suchem dlouhodobě, a tak se tady ve zvýšené míře zpracovává slaná voda, na jejíž odsolování se využívá energie slunečních a větrných elektráren. Postavili tu už přes tři desítky takových zařízení. Odsolování využívalo ve velké míře hospodářství Izraele, ale pak se zjistilo, že takto zpracovaná mořská voda se nehodí k závlahám polí. Krom škodlivých iontů sodíku a chlóru totiž při odsolení přichází o vápníkové, hořčíkové a síranové ionty, které jsou pro růst rostlin důležité. Na porostech zavlažovaných odsolenou vodou se záhy negativně projevil nedostatek hořčíku. Zemědělci tak museli buďto získanou čistou vodu opět o tyto ionty obohatit, nebo ve zvýšené míře rostliny hnojit. Izrael tedy naopak zaměřil své úsilí na budování úsporných závlahových zařízení a recyklaci vody – čtyři pětiny vody na závlahy jsou zde recyklovány.

Tak by se k vodě měli stavět například i v žíznivé Kalifornii, především v rozlehlém Los Angeles. Také v tomto městě hrozí nedostatek pitné vody, a tak koncem loňského roku vyhlásil zdejší starosta Eric Michael Garcetti jako cíl snížit její spotřebu o 20 procent. Z vody se čím dál víc stává strategická surovina, s níž se bohužel stále ještě učíme šetřit.

 

foto: Profimedia

Klára Kutilová

Klára Kutilová

Externí autorka, redaktorka. Zajímá ji vše, od vědy, techniky až po zdraví. Nejraději má pozitivní zprávy.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.