Kelley Lewisová vzala tři děti a sama s přáteli postavila domek u jezera

Přečteno 66689x

Ve svých 29 letech zůstala Kelley Lewisová jako rozvedená matka tří dětí. Už ji ovšem nebavilo být ztracenou a bez perspektivy na zlepšení, tak se rozhodla stoprocentně změnit svůj život. Jak? Odstěhovala se do divočiny a postavila si minidům.

„Můj život, tedy hlavně osobní život, kariéra, vztahy, se neodvíjel takovým způsobem, jakým jsem doufala. Propadla jsem nejtěžší depresi, jakou jsem kdy zažila, a musela jsem vyhledat zdravotní pomoc. Přitom mi bylo devětadvacet! Vím, že mám tři děti, ale pořád mi bylo jen devětadvacet a to přece nemělo znamenat konec. Tehdy jsem se rozhodla koupit si kus půdy,“ popisuje Kelley Lewis, jak její projekt začal.

Hnutí minidomů

Udělala si vlastní průzkum na internetu a narazila na Tiny House Movement – Hnutí minidomů. Myšlenkou tohoto architektonického a sociálního hnutí je žít v jednoduchých malých domech. Aktuálně neexistuje jednotná definice, co to minidům je, ale domky s rozlohou pod 46 m2 jsou obvykle za minidomy považovány. Srovnejte to s rozlohou průměrného amerického domu: 247 m2. Však taky třetina až polovina platu většiny Američanů jde právě na bydlení.

Mezi iniciátory hnutí minidomů patří architektka a spisovatelka Sarah Susanka, fotograf a pionýr udržitelné architektury Lloyd Kahn a spisovatel Lester Walker. Za inspirátora hnutí je ale například považován i Henry David Thoreau a jeho kniha o jednoduchém životě v přírodě Walden (vyšla v roce 1854).

Stavba začíná

Kelley Lewisová byla hnutím nadšená. „Znovu jsem nalezla to, co pro mě bylo nejdůležitější, a objevila svůj smysl v životě,“ vzpomíná. Vždycky chtěla chatu v hlubinách přírody, kam by mohla každý víkend uniknout. Teď se rozhodla, že do hlubin přírody uteče napořád a postaví si v ní dům. Vybrala si jezero Lake Sylvan v Ohiu a začala vymýšlet, jak by mohl domek vypadat.

Minidomy jsou samozřejmě levnější než ty velké. Potřebujete menší pozemek, zaplatíte méně na daních, ušetříte na vytápění a údržbě. Můžete mít ale problém s úřady, a to v závislosti na tom, kde a co stavíte. Minidomy obvykle kladou důraz na praktické využití prostoru. Často jsou stavěny do výšky a jsou plné moderních technických vymožeností.

Pro Kelley bylo nejtěžší vytvořit design. „Neměla jsem počítač, musela jsem doslova využít pravítka a tužky s dobrou gumou,“ vzpomíná. „Najala jsem si člověka, aby založil strukturu stavby, a od té chvíle jsem projekt převzala já.“ Na zavedení elektřiny si pozvala odborníka, aby jí ukázal, jak to udělat, na zbytek domu se vrhla sama s pomocí své rodiny, přátel a dětí. Dnes už dům nejenom stojí, ale je i plně vybavený. Celý prostor má 58,5 m2, je 3,5 metru široký a 5 metrů dlouhý. I když na něm Lewisová pracuje už třetí léto, pořád má co zlepšovat.

Udržitelný život v přírodě

„Sledovala jsem YouTube videa, jak si postavit a vytvořit různé věci, od kompostovací toalety ke kamnům na dřevo až po další vybavení, které vám umožní držet se dál od civilizace. Hodně výrobků, například okna, dveře, kamna, jsou z recyklovaných materiálů,“ pochvaluje si Kelley. Ta na stránkách Cabinchick zveřejnila nejen svůj příběh, ale i návod, jak si podobný domek postavit. 

Hnutí minidomů pochází z USA, ale postupně se dostává i do Evropy. Minidům o rozloze 28 m2 si například postavili Eva Pratsová a Ricardo Flores v Barceloně. Další minidomy stojí v Anglii, Skotsku, Nizozemsku a britský architekt Richard Horden vyvinul mikrodům o rozloze 7,1 m2, který stojí v Německu.

„Myslím si, že obzvláště v dnešní společnosti chce spousta lidí pořád víc. Něco většího a lepšího. A i já na tom mám svůj podíl. Ale pokud vám to někdo vezme, začnete oceňovat malé věci, které už máte,“ uzavírá Kelley Lewisová.

foto: Cabinchick.com, zdroj: LittleThings.com

Galerie

Vojtěch Žák

Vojtěch Žák

Spisovatel, který píše komiksy pro děti za zvuků heavy metalu. Osobní kouč a trenér, který si dělá radost cestováním a vzděláváním.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.